Nowoczesne okna drewniane: luksusowa stolarka

2023-01-11 20:23

Współczesne okna drewniane to nowoczesne produkty, które dla wielu inwestorów stanowią luksusowy element wykończenia domu. Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom.

Okna drewniane
Autor: Sokółka Okna i Drzwi Okna i drzwi tarasowe z drewna pięknie prezentują się w nowoczesnej willi

Nowoczesne okna drewniane są wytwarzane z kilku gatunków drewna, także tych egzotycznych. Odpowiedzialni producenci wykorzystują drewno z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) świadczącym o tym, że pochodzi ono z prawidłowo zarządzanych lasów. Materiałem wykorzystywanym do produkcji jest drewno klejone warstwowo (kantówka). Elementy produkowane przy użyciu nowoczesnych, zautomatyzowanych maszyn mają powtarzalne wymiary i parametry. Ramy okien są dokładnie pokrywane nowoczesnymi lakierami ekologicznymi nakładanymi w wielu warstwach (każda spełnia określoną funkcję). Nowoczesne okna drewniane nie potrzebują więc tak częstej renowacji jak dawniej, choć możliwość jej wykonania wciąż stanowi atut stolarki drewnianej.

Nowoczesne ramy z drewna

Dawniej okna robiono z litego drewna, często więc po krótkim czasie użytkowania ramy się wypaczały, a przez szczeliny wiało zimne powietrze. Obecnie dzięki warstwowemu klejeniu drewna profile się nie odkształcają. Zwykle składają się z czterech grubych warstw dobranych tak, żeby układ słojów w poszczególnych warstwach był naprzemienny. Innym rozwiązaniem są wyroby produkowane w technologii I-tec Core, w których rdzeń ramy okna jest wykonywany z wysokogatunkowego, warstwowo sklejonego drewna, które jest wytrzymałe, a przy tym relatywnie elastyczne. Takie rozwiązanie już wcześniej zaczęto stosować w belkach dachowych i elementach do budowy domów prefabrykowanych. Dzięki tej technologii poprawiono stabilność ram - wzrost wytrzymałości na zginanie umożliwił wykonywanie okien drewnianych o większych wymiarach. Oferowane są również okna z profili klejonych z drewna o różnej twardości - zewnętrzne warstwy wykonane są z twardszego gatunku drewna, a wewnętrzne – z miękkiego.

Aby spełnić obecnie obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej, oferuje są ramy, w które można wstawić ciepłe, dwukomorowe pakiety szybowe.

Wielu producentów okien drewnianych oferuje profile o grubości 92 mm, które można oszklić pakietami o grubości nawet 54 mm. Takie ramy mają też większą wytrzymałość, co umożliwia wykonywanie okien wielkogabarytowych. Na rynku znajdziemy również wyroby, których grubość wynosi ponad 10 cm.

Łączenie z innym materiałem: lepsze parametry cieplne okien drewnianych

Zwiększenie grubości profili to niejedyny sposób na poprawę parametrów cieplnych okien drewnianych. Na rynku dostępne są okna wykonane z ram ze szczelinami oraz okna, w których drewno połączono z materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa umieszczona w środkowej części profilu, która ogranicza przewodzenie ciepła. Innym rozwiązaniem są ramy z wkładami ze styropianu, a nawet aerożelu (materiał o bardzo dobrych właściwościach termicznych, będący rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Nowatorskim materiałem izolacyjnym jest purenit - skondensowana pianka poliuretanowa o dużej sztywności. Już od wielu lat oferuje się okna drewniane, w których ramy mają od zewnątrz nakładki aluminiowe. Ich zadaniem jest niemal całkowite odizolowanie ramy drewnianej od wpływu zmiennych czynników atmosferycznych, w szczególności działania promieniowania UV i deszczu oraz zawartych w nim substancji. Żeby polepszyć właściwości termoizolacyjne okien drewnianych, umieszcza się między ramą a profilem aluminiowym dodatkowy materiał izolacyjny, na przykład piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany. Izolacja termiczna może przylegać do ramy drewnianej na całej jej powierzchni albo wypełniać szyny w profilu aluminiowym. Takie okna drewniane oprócz tego, że są cieplejsze, mają również lepszą izolacyjność akustyczną.

Ale profil aluminiowy i izolacja termiczna mogą być elementem konstrukcyjnym profilu okiennego. Właśnie taką budowę mają okna drewniano-aluminiowe. W takim rozwiązaniu pakiet szybowy często opiera się na drewnie i termoizolacji.

Przeczytaj też:

Gwarancja na okna drewniane: na ile lat? >>>

Nowatorskim materiałem izolacyjnym wykorzystywanym do produkcji okien drewniano-aluminiowych jest tworzywo ze spienionego polistyrenu o wysokiej wytrzymałości i parametrach zbliżonych do drewna. Ze względu na jego wysoką sztywność bezpośrednio na nim montowane są śrubami nakładki aluminiowe.

Nowym rozwiązaniem konstrukcyjnym w takich oknach są drewniane ramy z komorami wypełnionymi aerożelem, które chroni przed ucieczką ciepła dodatkowa izolacja umieszczona między drewnem a aluminium.

Nowoczesne okna drewniane: nowa stylistyka 

Zewnętrzna stylizacja profili okiennych jest możliwa dzięki różnorodnym kształtom nakładek aluminiowych. Można wybierać spośród rozwiązań tradycyjnych i nowoczesnych, dopasowując rozwiązanie do architektury budynku. Na obwodzie okna profile nakładek mogą być różnie łączone - spawane, dające gładkie wykończenie, lub zagniatane, wtedy z bardzo bliskiej odległości widać linie ich styku. Ale efekt wizualny zależy od konstrukcji okna, czyli tego, jaki kształt mają profile okienne i w jaki sposób są ze sobą spasowane po zamknięciu skrzydła w ramie.

Nowoczesnym rozwiązaniem są okna drewniane, w których zewnętrzna powierzchnia skrzydła tworzy jedną płaszczyznę z powierzchnią ramy, lecz wyraźnie jest między nimi zaznaczony odstęp. Można wybrać system wyróżniający się prostymi, geometrycznymi kształtami, gdzie profile aluminiowe nie mają skosu przy pakiecie szybowym i są zaginane pod kątem prostym. Ale są też dostępne takie rozwiązania, gdzie specjalnie zaprojektowany kształt nakładki aluminiowej umożliwia przesunięcie szyby o 15 mm na zewnątrz w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych. Umożliwia to zastosowanie szerszego pakietu szybowego przy mniejszym przekroju profilu drewnianego. Systemy te wyróżnia minimalistyczny design.

Jeszcze innym rozwiązaniem są okna drewniane z ukrytymi skrzydłami. Taka konstrukcja charakteryzuje się niewidocznym z zewnątrz profilem skrzydła. Dzięki temu uzyskano efekt wizualny jednej ramy, jak w przypadku stałego przeszklenia. Skrzydło ukryte za ramą wygląda na nieotwierane, lecz w rzeczywistości jest w pełni użytkowe. Na rynku znajdują się rozwiązania, w których kształt profili aluminiowych został zaprojektowany bez wyraźnego skosu (od płaszczyzny okna w kierunku krawędzi profilu) i tworzy kąt prosty. Aby zapewnić szczelność na połączeniu skrzydła z ramą w tym systemie, profil ramy ma dodatkową uszczelkę zgrzewaną. Prosta i nowoczesna forma okien drewnianych z ukrytym skrzydłem bardzo dobrze wpisuje się w najnowsze trendy i w wielu wypadkach może być alternatywą dla okien aluminiowych.

nowoczesne okna drewniane
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Nowoczesne okna drewniane mają wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną. Dzięki osłonom aluminiowym ramy są chronione przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych, a także kolorystycznie i stylistycznie dopasowane do budynku

Okapnik w nowoczesnym oknie drewnianym

Drewno jest materiałem naturalnym, który trzeba chronić przed niekorzystnym wpływem środowiska - promieniowaniem UV, wodą opadową, wilgocią - mimo stosowania nowoczesnych powłok ochronnych. Dlatego najbardziej newralgiczne miejsca okien drewnianych osłania się okapnikami. Standardowo są produkowane z aluminium i wykańczane powłokami podnoszącymi jego wytrzymałość. Nowością są termookapniki - okapniki z wkładką termoizolacyjną i dodatkową komorą bądź uszczelką. To rozwiązanie pozwala odizolować ościeżnicę od zewnętrznej części okapnika i zminimalizować liniowy mostek termiczny.

Przeczytaj też:

Uszczelka do okna drewnianego >>>

W oknach drewnianych stylizowanych na stolarkę zabytkową, na przykład wykorzystywanych w obiektach historycznych, zamiast okapników aluminiowych robi się okapniki drewniane, nazywane retro. Profile umożliwiające odprowadzanie wody deszczowej są wtedy montowane pod nimi.

Dobre pakiety szybowe w oknach drewnianych

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie powinny spełniać okna i przeszklenia, jest izolacyjność termiczna. Okna z dwukomorowymi szybami zespolonymi stały się już powszechnym rozwiązaniem. Nowoczesne szyby pokryte są niskoemisyjnymi powłokami z tlenków i metali szlachetnych, których zadaniem jest przepuszczanie jak największej ilości promieniowania słonecznego (w zimie) i jednocześnie blokowanie ucieczki ciepła z pomieszczeń (tzw. szyby thermofloat). Producenci okien wprowadzają pakiety ze szkłem zapewniajacym więcej światła we wnętrzach (szyby Eclaz).

Wzrost poziomu hałasu w środowisku, w szczególności na obszarach silnie zurbanizowanych, zrodził zapotrzebowanie na stolarkę o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Ponieważ największą część powierzchni okna stanowi szyba, to ona ma istotny wpływ na ochronę przeciwhałasową. Wykorzystuje się więc specjalne pakiety szybowe z odpowiednimi rodzajami tafli i budową. Lepsze parametry uzyskuje się dzięki zróżnicowaniu grubości tafli oraz ich wzajemnej odległości, stosowaniu specjalistycznych folii tłumiących hałas czy wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim, np. kryptonem.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie