Nowoczesne okna drewniane: luksusowa stolarka

2020-09-04 16:51
nowoczesne okna drewniane
Autor: POZBUD Okna tarasowe podnośno-przesuwne wykonane z drewna lub drewna i aluminium mogą mieć do 6 modułów, w tym 4 skrzydła przesuwne, niski i ciepły 10-komorowy próg Eco-Pass, szynę prowadząca (tylko 19 mm wysokości). Pozwalają na całkowite przeszklenie narożnika, bez użycia słupka pionowego

Współczesne okna drewniane to nowoczesne produkty, które dla wielu inwestorów stanowią luksusowy element wykończenia domu. Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom.

Nowoczesne okna drewniane są wytwarzane z kilku gatunków drewna, także tych egzotycznych. Odpowiedzialni producenci wykorzystują drewno z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) świadczącym o tym, że pochodzi ono z prawidłowo zarządzanych lasów. Materiałem wykorzystywanym do produkcji jest drewno klejone warstwowo (kantówka). Elementy produkowane przy użyciu nowoczesnych, zautomatyzowanych maszyn mają powtarzalne wymiary i parametry. Ramy okien są dokładnie pokrywane nowoczesnymi lakierami ekologicznymi nakładanymi w wielu warstwach (każda spełnia określoną funkcję). Nowoczesne okna drewniane nie potrzebują więc tak częstej renowacji jak dawniej, choć możliwość jej wykonania wciąż stanowi atut stolarki drewnianej.

Nowoczesne ramy z drewna

Dawniej okna robiono z litego drewna, często więc po krótkim czasie użytkowania ramy się wypaczały, a przez szczeliny wiało zimne powietrze. Obecnie dzięki warstwowemu klejeniu drewna profile się nie odkształcają. Zwykle składają się z czterech grubych warstw dobranych tak, żeby układ słojów w poszczególnych warstwach był naprzemienny. Innym rozwiązaniem są wyroby produkowane w technologii I-tec Core, w których rdzeń ramy okna jest wykonywany z wysokogatunkowego, warstwowo sklejonego drewna, które jest wytrzymałe, a przy tym relatywnie elastyczne. Takie rozwiązanie już wcześniej zaczęto stosować w belkach dachowych i elementach do budowy domów prefabrykowanych. Dzięki tej technologii poprawiono stabilność ram - wzrost wytrzymałości na zginanie umożliwił wykonywanie okien drewnianych o większych wymiarach. Oferowane są również okna z profili klejonych z drewna o różnej twardości - zewnętrzne warstwy wykonane są z twardszego gatunku drewna, a wewnętrzne – z miękkiego.

Aby spełnić obecnie obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej, oferuje są ramy, w które można wstawić ciepłe, dwukomorowe pakiety szybowe.

Wielu producentów okien drewnianych oferuje profile o grubości 92 mm, które można oszklić pakietami o grubości nawet 54 mm. Takie ramy mają też większą wytrzymałość, co umożliwia wykonywanie okien wielkogabarytowych. Na rynku znajdziemy również wyroby, których grubość wynosi ponad 10 cm.

okna drewniane z nakładkami aluminiowymi
Autor: Fakro HST-Sky to rozwinięcie koncepcji drzwi HST, dzięki specjalnym rozwiązaniom technicznym, skrzydła stałe są szklone bez ramy. Bezramowe skrzydło zwiększa powierzchnię przeszklenia, a granica między wnętrzem a otoczeniem praktycznie zanika

Łączenie z innym materiałem: lepsze parametry cieplne okien drewnianych

Zwiększenie grubości profili to niejedyny sposób na poprawę parametrów cieplnych okien drewnianych. Na rynku dostępne są okna wykonane z ram ze szczelinami oraz okna, w których drewno połączono z materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa umieszczona w środkowej części profilu, która ogranicza przewodzenie ciepła. Innym rozwiązaniem są ramy z wkładami ze styropianu, a nawet aerożelu (materiał o bardzo dobrych właściwościach termicznych, będący rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Nowatorskim materiałem izolacyjnym jest purenit - skondensowana pianka poliuretanowa o dużej sztywności. Już od wielu lat oferuje się okna drewniane, w których ramy mają od zewnątrz nakładki aluminiowe. Ich zadaniem jest niemal całkowite odizolowanie ramy drewnianej od wpływu zmiennych czynników atmosferycznych, w szczególności działania promieniowania UV i deszczu oraz zawartych w nim substancji. Żeby polepszyć właściwości termoizolacyjne okien drewnianych, umieszcza się między ramą a profilem aluminiowym dodatkowy materiał izolacyjny, na przykład piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany. Izolacja termiczna może przylegać do ramy drewnianej na całej jej powierzchni albo wypełniać szyny w profilu aluminiowym. Takie okna drewniane oprócz tego, że są cieplejsze, mają również lepszą izolacyjność akustyczną.

Ale profil aluminiowy i izolacja termiczna mogą być elementem konstrukcyjnym profilu okiennego. Właśnie taką budowę mają okna drewniano-aluminiowe. W takim rozwiązaniu pakiet szybowy często opiera się na drewnie i termoizolacji.

Przeczytaj też:

Gwarancja na okna drewniane: na ile lat? >>>

Nowatorskim materiałem izolacyjnym wykorzystywanym do produkcji okien drewniano-aluminiowych jest tworzywo ze spienionego polistyrenu o wysokiej wytrzymałości i parametrach zbliżonych do drewna. Ze względu na jego wysoką sztywność bezpośrednio na nim montowane są śrubami nakładki aluminiowe.

Nowym rozwiązaniem konstrukcyjnym w takich oknach są drewniane ramy z komorami wypełnionymi aerożelem, które chroni przed ucieczką ciepła dodatkowa izolacja umieszczona między drewnem a aluminium.

Nowoczesne okna drewniane: nowa stylistyka 

Zewnętrzna stylizacja profili okiennych jest możliwa dzięki różnorodnym kształtom nakładek aluminiowych. Można wybierać spośród rozwiązań tradycyjnych i nowoczesnych, dopasowując rozwiązanie do architektury budynku. Na obwodzie okna profile nakładek mogą być różnie łączone - spawane, dające gładkie wykończenie, lub zagniatane, wtedy z bardzo bliskiej odległości widać linie ich styku. Ale efekt wizualny zależy od konstrukcji okna, czyli tego, jaki kształt mają profile okienne i w jaki sposób są ze sobą spasowane po zamknięciu skrzydła w ramie.

Nowoczesnym rozwiązaniem są okna drewniane, w których zewnętrzna powierzchnia skrzydła tworzy jedną płaszczyznę z powierzchnią ramy, lecz wyraźnie jest między nimi zaznaczony odstęp. Można wybrać system wyróżniający się prostymi, geometrycznymi kształtami, gdzie profile aluminiowe nie mają skosu przy pakiecie szybowym i są zaginane pod kątem prostym. Ale są też dostępne takie rozwiązania, gdzie specjalnie zaprojektowany kształt nakładki aluminiowej umożliwia przesunięcie szyby o 15 mm na zewnątrz w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych. Umożliwia to zastosowanie szerszego pakietu szybowego przy mniejszym przekroju profilu drewnianego. Systemy te wyróżnia minimalistyczny design.

Jeszcze innym rozwiązaniem są okna drewniane z ukrytymi skrzydłami. Taka konstrukcja charakteryzuje się niewidocznym z zewnątrz profilem skrzydła. Dzięki temu uzyskano efekt wizualny jednej ramy, jak w przypadku stałego przeszklenia. Skrzydło ukryte za ramą wygląda na nieotwierane, lecz w rzeczywistości jest w pełni użytkowe. Na rynku znajdują się rozwiązania, w których kształt profili aluminiowych został zaprojektowany bez wyraźnego skosu (od płaszczyzny okna w kierunku krawędzi profilu) i tworzy kąt prosty. Aby zapewnić szczelność na połączeniu skrzydła z ramą w tym systemie, profil ramy ma dodatkową uszczelkę zgrzewaną. Prosta i nowoczesna forma okien drewnianych z ukrytym skrzydłem bardzo dobrze wpisuje się w najnowsze trendy i w wielu wypadkach może być alternatywą dla okien aluminiowych.

nowoczesne okna drewniane
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Nowoczesne okna drewniane mają wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną. Dzięki osłonom aluminiowym ramy są chronione przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych, a także kolorystycznie i stylistycznie dopasowane do budynku

Okapnik w nowoczesnym oknie drewnianym

Drewno jest materiałem naturalnym, który trzeba chronić przed niekorzystnym wpływem środowiska - promieniowaniem UV, wodą opadową, wilgocią - mimo stosowania nowoczesnych powłok ochronnych. Dlatego najbardziej newralgiczne miejsca okien drewnianych osłania się okapnikami. Standardowo są produkowane z aluminium i wykańczane powłokami podnoszącymi jego wytrzymałość. Nowością są termookapniki - okapniki z wkładką termoizolacyjną i dodatkową komorą bądź uszczelką. To rozwiązanie pozwala odizolować ościeżnicę od zewnętrznej części okapnika i zminimalizować liniowy mostek termiczny.

Przeczytaj też:

Uszczelka do okna drewnianego >>>

W oknach drewnianych stylizowanych na stolarkę zabytkową, na przykład wykorzystywanych w obiektach historycznych, zamiast okapników aluminiowych robi się okapniki drewniane, nazywane retro. Profile umożliwiające odprowadzanie wody deszczowej są wtedy montowane pod nimi.

Dobre pakiety szybowe w oknach drewnianych

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie powinny spełniać okna i przeszklenia, jest izolacyjność termiczna. Okna z szybami zespolonymi, jedno- lub dwukomorowymi, stały się już powszechnym rozwiązaniem. Jednak aby poprawić współczynnik przewodzenia ciepła, nie zawsze trzeba się decydować na pakiety z większą liczbą tafli. Nowoczesne szyby pokryte są niskoemisyjnymi powłokami z tlenków i metali szlachetnych, których zadaniem jest przepuszczanie jak największej ilości promieniowania słonecznego (w zimie) i jednocześnie blokowanie ucieczki ciepła z pomieszczeń (tzw. szyby thermofloat).

Wzrost poziomu hałasu w środowisku, w szczególności na obszarach silnie zurbanizowanych, zrodził zapotrzebowanie na stolarkę o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Ponieważ największą część powierzchni okna stanowi szyba, to ona ma istotny wpływ na ochronę przeciwhałasową. Wykorzystuje się więc specjalne pakiety szybowe z odpowiednimi rodzajami tafli i budową. Lepsze parametry uzyskuje się dzięki zróżnicowaniu grubości tafli oraz ich wzajemnej odległości, stosowaniu specjalistycznych folii tłumiących hałas czy wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim, np. kryptonem.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie