Czy w garażu musi być ogrzewanie i wentylacja? Argumenty za ogrzewaniem i wentylowaniem garażu

2023-01-18 14:40
ogrzewanie i wentylacja garażu
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem Projekt Studio Nie każdy garaż musi być ogrzewany, ale każdy musi mieć skuteczną wentylację

Jakie argumenty przemawiają za ogrzewaniem i wentylowaniem garażu? To, czy garaż ma być ogrzewany, zależy to przede wszystkim od tego, jakie dodatkowe funkcje ma pełnić. Z kolei wentylowany musi być zawsze, a wymagania dotyczące wymiany powietrza powinny być dostosowane do konkretnego przypadku. Jak zatem ogrzać garaż i jak go wentylować?

Spis treści

  1. Kiedy garaż powinien być ogrzewany?
  2. Jak ciepło powinno być w garażu?
  3. Jak ogrzewać garaż przylegający do budynku?
  4. Ogrzewanie podłogowe w garażu
  5. Grzejniki w garażu
  6. Dlaczego trzeba wentylować garaż?
  7. Jak wentylować garaż nieogrzewany?
  8. A jak wentylować garaż ogrzewany?

Kiedy garaż powinien być ogrzewany?

Na ogrzewanie garażu decydujemy się najczęściej wtedy, gdy przewidziane są dla niego dodatkowe funkcje. Sporadycznie robi się to w przypadku garażu wolno stojącego, ale może też tak być, gdy na przykład na piętrze nad miejscem postojowym planujemy urządzić pokój gościnny lub pracownię. Częściej ogrzewamy garaż, który przylega do budynku lub jest wbudowany w jego bryłę, a od strefy mieszkalnej dzielą go tylko drzwi. Jest to popularne rozwiązanie ze względów praktycznych – można dostać się do garażu z domu bez wychodzenia na zewnątrz, a dodatkowo nie ma konieczności pokonywania dużych dystansów, gdy na przykład niesiemy z samochodu śpiące dziecko lub ciężkie zakupy. Garaż jest wówczas często wykorzystywany nie tylko do parkowania samochodu, ale też jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Zależy nam wtedy, aby było to miejsce ogrzewane. Jak ogrzewać garaż i w jakim stopniu? To zależy od oczekiwań co do wykorzystania tej przestrzeni. Jeśli planujemy zimą spędzać w garażu długie godziny, choćby podczas majsterkowania, wówczas przyjmuje się wyższą temperaturę. Jeżeli będziemy korzystać z garażu sporadycznie, nie ma takiej potrzeby.

Jak ciepło powinno być w garażu?

Zgodnie z warunkami technicznymi minimalna temperatura obliczeniowa, dla jakiej projektuje się ogrzewanie w garażach indywidualnych, to 5oC, ale w praktyce często zakłada się wyższą. Zapewnienie takiej temperatury gwarantuje, że nie zamarznie instalacja wodna w garażu. Możemy tam bowiem mieć zamontowaną roboczą umywalkę, a także wyprowadzone przyłącze wodne z wodomierzem lub ustawioną pompę wraz z zestawem hydroforowym, gdy wodę pobiera się ze studni. W takich sytuacjach zawsze musimy zapewnić w garażu dodatnią temperaturę.

Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej: krok po kroku>>>

Podobnie jeśli przez garaż poprowadzone są instalacje, w których czynnikiem krążącym jest woda. Choć istnieje wymóg umieszczenia ich w otulinie termoizolacyjnej, to mimo wszystko nie powinno się dopuścić do znacznego spadku temperatury w pomieszczeniach, przez które są poprowadzone. Pod wpływem mrozu woda w instalacji mogłaby zamarznąć, a zwiększając swoją objętość, uszkodzić instalację.

Jeśli planujemy zagospodarować garaż na miejsce, z którego często i przez wiele godzin dziennie będziemy korzystać również zimą, wówczas można w nim zaprojektować jeszcze wyższą temperaturę, na przykład 12oC, a nawet 16oC. Trzeba przy tym pamiętać, że w ogrzewanym garażu muszą być dobrze zaizolowane wszystkie przegrody zewnętrzne, a na wjeździe zamontowana brama o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Warto też zadbać o wstawienie jej zgodnie z zasadami ciepłego montażu. Oczywiście po otwarciu bramy zimą do garażu szybko napływa chłodne powietrze i nawet przy dobrej izolacyjności przegród nie da się uniknąć strat ciepła. Dlatego dobrze, by brama garażowa była wyposażona w nowoczesny napęd, który ją będzie sprawnie otwierał i zamykał.

ogrzewanie i wentylacja garażu
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Romuald Malina/pracownia Architekci Malina Ogrzewanie garażu jest istotne, gdy znajdują się w nim instalacje wodne, na przykład robocza umywalka

Jak ogrzewać garaż przylegający do budynku?

Gdy garaż przylega do budynku lub jest w niego wbudowany i planujemy wykorzystywać go jako dodatkową przestrzeń użytkową, najczęściej jego ogrzewanie włącza się do centralnego systemu grzewczego. Do temperatury obliczeniowej i zakładanych parametrów instalacji grzewczej dobiera się wówczas wielkość grzejnika lub grzejników, jakie mają znaleźć się w garażu. Wybiera się na nie dogodne miejsce, najlepiej na ścianie zewnętrznej i tak, aby nie przeszkadzały w użytkowaniu garażu, a jednocześnie nie przy samej bramie. Zawsze bowiem istnieje obawa, że przez niezamkniętą bramę napłynie mroźne powietrze i w niesprzyjających okolicznościach zamrozi wodę w grzejniku. Planując lokalizację grzejnika, szczególnie w małych garażach, trzeba zwrócić uwagę, by nie przeszkadzał w wygodnym wjeżdżaniu, wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu.

Można zamontować zwykły grzejnik stalowy płytowy albo aluminiowy członowy, wieszany na ścianie. Powinien być wyposażony w zawór termostatyczny z głowicą umożliwiającą jego regulację. W zależności od potrzeb będzie można zamknąć lub zmniejszyć dopływ czynnika grzewczego, a co za tym idzie – jego moc. Przewody zasilający i powrotny do grzejnika można ułożyć w wylewce podłogowej albo w bruździe ściennej lub przypodłogowej. Można też je prowadzić po ścianie, ważne jednak, by były w otulinie termoizolacyjnej.

Ogrzewanie podłogowe w garażu

Inną opcją ogrzewania garażu jest montaż ogrzewania podłogowego. Można je zastosować wtedy, gdy źródłem ciepła w domu jest pompa ciepła, a cała instalacja grzewcza pracuje na niskich parametrach, bo wówczas osiąga najwyższą efektywność. Pętle ogrzewania podłogowego układa się rzadziej niż w pozostałej części domu. Projektant powinien mieć na uwadze to, że warstwy podłogi z ogrzewaniem muszą mieć większą wytrzymałość, uwzględniającą obciążenie od samochodu, a także rodzaj odwodnienia. Przy ogrzewaniu płaszczyznowym nie zaleca się stosowania wpustów podłogowych na środku garażu, gdyż będą one szybko wysychać, a wówczas mogą się z nich wydostawać nieprzyjemne zapachy. Trzeba przewidzieć odwodnienia liniowe przy wyjeździe.

Grzejniki w garażu

Garaż można też ogrzewać miejscowo – niezależne od centralnego systemu ogrzewania domu. Mogą to być różnego rodzaju grzejniki elektryczne. Warto je wybrać zwłaszcza wtedy, gdy w domu korzystamy z instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza darmową energię słoneczną w energię elektryczną i zasila domowe instalacje i urządzenia elektryczne. Do zalet grzejników tego typu należą również wysoka sprawność, szybkość działania i niezależność od instalacji grzewczej w domu. Istotne jest to, że nie zawierają wody, więc nie ma obawy o ich zamarznięcie.

Do ogrzewania garażu można też wybrać urządzenia na podczerwień: lampy, promienniki lub panele. Zasilane energią elektryczną emitują promieniowanie podczerwone, które bezpośrednio ogrzewa ściany, sufit i podłogę oraz elementy wyposażenia. Rozgrzewają się natychmiast po włączeniu i zapewniają ciepło w bezpośrednim sąsiedztwie.

Dom z garażem: w bryle budynku, z przodu, z boku czy w piwnicy. Z której strony garaż? >>>

ogrzewanie i wentylacja garażu
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Dawid Łapiński/pracownia architektoniczna XYZ Garaż można ogrzewać grzejnikami włączonymi do systemu centralnego ogrzewania dla całego budynku

Dlaczego trzeba wentylować garaż?

Skuteczna wentylacja garażu jest ważna ze względów bezpieczeństwa. Powinno się o nią zadbać w każdym garażu zamkniętym. Wymagają tego warunki techniczne. Jej zadaniem jest przede wszystkim usuwanie z garażu powietrza, które może być zanieczyszczone spalinami powstającymi podczas pracy silnika samochodu), ale także innymi substancjami, które mogą się pojawić podczas eksploatacji, na przykład oparami benzyny, oleju napędowego lub innych olejów.

Wentylacja ma także za zadanie pozbyć się nadmiaru wilgoci. W miejsce usuniętego powietrza dostarcza świeże – z zewnątrz. W warunkach technicznych określone są inne wytyczne dla wentylacji garaży nieogrzewanych, a inne dla mających ogrzewanie.

Jak wentylować garaż nieogrzewany?

W garażu nieogrzewanym wentylacja musi być co najmniej naturalna. Powinna być zapewniona przez zlokalizowane w przeciwległych lub bocznych ścianach otwory wentylacyjne. Mogą one być również umieszczone na bramie garażowej, w jej drzwiach, jeśli takie są. Łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna być nie mniejsza niż 0,04 m2 na każde wydzielone przegrodami budowlanymi miejsce postojowe. Jest to powierzchnia netto, czyli samych otworów, po odliczeniu żaluzji, którymi są przysłonięte. Rozmieszczenie otworów powinno zapewniać wentylację całej przestrzeni garażu, dlatego umieszcza się je w przeciwległych ścianach. Otworów wentylacyjnych może być kilka – ważne, by miały wymaganą powierzchnię, na przykład dwa o średnicy 16 cm.

ogrzewanie i wentylacja garażu
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Iwona Fabrowicz Elementem system wentylacyjnego garażu jest kanał wentylacyjny zakończony kratką

A jak wentylować garaż ogrzewany?

Niezależnie od tego, czy jest nadziemny, czy częściowo zagłębiony w gruncie, jego wentylacja musi być co najmniej grawitacyjna i zapewniać 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę. Aby to było możliwe, kanał grawitacyjny wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i mieć odpowiednią wysokość – mniej więcej 3 m od wlotu do wylotu. Jednak działanie wentylacji grawitacyjnej jest uzależnione od wielu czynników, w tym warunków atmosferycznych.

Większą niezawodność i skuteczność zapewni wentylacja mechaniczna. Można ją stworzyć w oparciu o wentylator osiowy zamontowany w kanale wywiewnym. Gdy chcemy parkować samochód na LP, a garaż znajduje się poniżej poziomu terenu, wówczas wymagana jest w nim wentylacja mechaniczna sterowana czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan. Niezwykle istotne w przypadku garażu znajdującego się w bryle budynku jest zadbanie o rozdzielenie jego wentylacji od systemu wentylacji części mieszkalnej. Nie można dopuścić do tego, by powietrze z garażu, które może być zanieczyszczone spalinami, przedostawało się do wnętrza domu.

Przeczytaj też:

Jak zagospodarować garaż - sprawdzone pomysły na wnętrze garażu >>>

Zgłoszenie budowy garażu lub wiaty garażowej. Kiedy można zbudować garaż na zgłoszenie? >>>

Posadzka w garażu - jaka podłoga do garażu będzie najlepsza? >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie