Jak ogrzać dom energooszczędny? Poradnik

2019-09-01 8:38

Zdecydowałeś się na dom energooszczędny? Świetnie! Koszty ogrzewania takiego domu powinny być niskie. Ale jak ogrzać taki dom? Dobrze przemyślana instalacja grzewcza to podstawa. Zobacz, jakie ogrzewanie zastosować w domu, który ma niskie zapotrzebowanie na ciepło.

Projekt EC384. Jak ogrzać dom energooszczędny?
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC384 Innowacyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak

Jak ogrzać dom energooszczędny?

Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym nam naprawdę zależy – czy tylko na niskich kosztach ogrzewania, czy na niewysokiej sumie wydatków łącznych na inwestycję i eksploatację. Załóżmy, że nie interesuje nas opłacalność inwestycji, zależy nam jedynie na tym, żeby zapotrzebowanie domu na energię ze źródeł konwencjonalnych można było uznać za symboliczne. Nie zwracamy wtedy uwagi na wydatki, jakie trzeba ponieść, by to osiągnąć.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów energooszczędnych

Dom energooszczędny: rozwiązanie dla pasjonatów?

Dla większości z nas na pewno bardziej interesujące będą rozwiązania racjonalne, a więc takie, które wprawdzie nie zapewniają najniższych z możliwych kosztów eksploatacji, ale ich zakup jest tańszy. Dzięki temu suma wydatków na urządzenia i ich eksploatację w ciągu kilkunastu lat będzie najniższa. Mówiąc o urządzeniach zapewniających niski koszt eksploatacji, ale drogich w momencie zakupu, mamy na myśli przede wszystkim pompy ciepła i kolektory słoneczne. Są to urządzenia grzewcze nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne, jednak i najdroższe z popularnych.

W domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło wysoki koszt ich zakupu prawdopodobnie nigdy nie będzie w pełni zrekompensowany przez niskie koszty eksploatacji. Ale nowoczesne wyposażenie na pewno podniesie wartość domu. Jeśli za kilka lat będziemy chcieli go sprzedać, nowoczesne i tanie w eksploatacji ogrzewanie będzie jego dużą zaletą i powinno ułatwić znalezienie klienta gotowego dobrze za niego zapłacić.

Przeczytaj też:

Standardy budynków: jak zdefiniować standard energetyczny?

Czy warto wydać kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, by płacić miesięczne rachunki niższe zaledwie o kilkadziesiąt, może kilkaset złotych? Warto, pod warunkiem że fascynują nas energooszczędne rozwiązania i nie musimy się zastanawiać nad wydaniem każdej złotówki.

jak ogrzać dom energooszczędny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Pompy ciepła i kolektory słoneczne są inwestycją drogą na początku, a w eksploatacji są już tańsze. Na zdjęciu projekt domu EC384 Innowacyjny, arch. Grzegorz Kaliciak Link: Sprawdź projekt >>>
Zdaniem eksperta

To się opłaca!

Energooszczędny dom wyposażony w instalacje energetyki odnawialnej mimo większych kosztów początkowych staje się dobrą inwestycją. Zwiększając początkowe koszty budowy o 10-20%, redukujemy koszty utrzymania na dziesięciolecia. A przy sprzedaży taka nieruchomość będzie znacznie bardziej atrakcyjna. W krajach zachodnich często łatwiej dostać kredyt na droższy dom ekologiczny niż tańszy nieenergooszczędny. Jest to chłodna kalkulacja bankowców – wolą pożyczyć więcej, jeżeli to przełoży się na niższe rachunki klienta, a tym samym jego wyższą zdolność kredytową.

Bogdan Szymańskiekolog, inzynier specjalizujący się w energii odnawialnej

Projekt EC402 Dom perfekcyjny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Ważną sprawą przy domach energooszczędnych jest ich niskie oddziaływanie na środowisko. Na zdjęciu projekt EC402 Dom perfekcyjny, arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Przyszłość ogrzewania: układy mieszane

Nadzieja na oszczędzanie środowiska to kogeneracja – jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła. A póki co, specjaliści z branży grzewczej namawiają do zastosowania w domu kilku urządzeń grzewczych.

Łączenie funkcji pompy ciepła z klimatyzacją, ogrzewanie gazowe i kolektor słoneczny, ogrzewanie elektryczne i kominek albo kocioł na biomasę – to polecane rozwiązania. Inwestor zyskuje bezpieczeństwo – może sezonowo korzystać ze słońca, z taniej biomasy, a w najtrudniejszych okresach z paliwa droższego.

Przeczytaj też:

Instalacja kominka w domu energooszczędnym: instrukcja krok po kroku >>>

Znów na dalszy plan schodzi pytanie o koszt inwestycji. Nie są to tanie rozwiązania, a stosowane osobno na pewno. Jednak dzięki dofinansowaniom oraz programom gminnym możemy uzyskać pomoc w inwestycjach tego typu. Koszty montażu mogą faktycznie wydawać się spore, lecz późniejsze obniżenie rachunków oraz zwiększenie komfortu z ogrzewania i korzystania z domu, powinny wynagrodzić początkowe niedogodności.

Dowiedz się więcej: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.