Dachówki funkcyjne. Jak wyglądają, do czego są potrzebne na dachu

2019-07-23 10:13
Dachówki funkcyjne
Autor: Creaton Na każdym dachu są potrzebne dachówki funkcyjne przeznaczone do określonych zadań

Producenci dachówek oferują nie tylko pojedyncze wzory dachówek, ale systemy elementów potrzebnych do wykonania kompletnego pokrycia. Obok dachówek podstawowych układanych na całym dachu potrzebne są elementy pełniące konkretne funkcje, czyli dachówki funkcyjne.

Na każdym dachu są potrzebne dachówki funkcyjne, nazywane też kształtowymi. Większość elementów pokrycia to dachówki podstawowe, które mają taki sam kształt i wielkość. Układane równomiernie obok siebie tworzą główny zrąb połaci dachu. Ale w wielu miejscach wstawia się elementy inaczej ukształtowane, które pełnią określoną funkcję, na przykład służą do wykończenia brzegu połaci albo zakrycia styku dachówek w kalenicy. Obecnie powszechnie wykonuje się dachy wentylowane. Pod pokryciem musi swobodnie krążyć powietrze. Żeby mogło wydostać się na zewnątrz, potrzebne są dachówki z otworami. Na dachu mocuje się wiele elementów stanowiących zakończenie różnych instalacji. Do wykonania przejść przez dach wykorzystuje się odpowiednio ukształtowane dachówki przelotowe. Na dachu umieszcza się zapory śniegowe oraz stopnie kominiarskie. One również muszą być przytwierdzone do specjalnych dachówek.

Dachówki funkcyjne wykonane z tego samego materiału co podstawowe pozwalają estetycznie wykończyć dach
Autor: Roben

Grupy dachówek funkcyjnych:

  • dachówki na szczyty dachu,
  • dachówki krawędziowe,
  • dachówki wentylacyjne,
  • dachówki przelotowe,
  • dachówki podpierające do akcesoriów.
Dachówki funkcyjne
Autor: Mariusz Bykowski Na dachu jest potrzebny kominek do wentylacji instalacji sanitarnej. Wykonany z tworzywa sztucznego będzie tańszy niż z ceramiki

Pokrycia układa się z dachówek płaskich lub falistych. Mogą mieć one różnorodny kolor i być pokryte dodatkowymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi. W każdej kolekcji są podstawowe dachówki funkcyjne.

Dachówki funkcyjne
Autor: Mariusz Bykowski Szczyty dachu osłania się gąsiorami, a ich styki trójnikami albo czwórnikami

Dachówki funkcyjne: do każdego wzoru i koloru

Dachówki funkcyjne są w każdej kolekcji. Ich zestawy mogą nieznacznie się różnić. W najpopularniejszych wzorach dachówek o podstawowych kolorach są najobszerniejsze. W rzadko zamawianych oferta elementów uzupełniających może być skromniejsza. Wiele dachówek funkcyjnych jest wykonywanych na zamówienie. Generalnie dachówki te są produkowane z tego samego materiału co podstawowe. Zdarza się, że materiałem do wykonania skomplikowanych dachówek są tworzywa sztuczne lub aluminium w kolorze i wzorze dopasowanym do kolekcji. Takie dachówki funkcyjne są zdecydowanie tańsze niż ten sam element wykonany z ceramiki.

Dachówki funkcyjne
Autor: Reichelt Dachówka do instalacji anteny satelitarnej wykonana z tworzywa sztuczengo. Cena 57 zł/szt.

Dachówki funkcyjne: koszty

Dachówki funkcyjne są zdecydowanie droższe od podstawowych, bo wymagają odpowiedniego ukształtowania. Ich cena zwykle jest powiązana z popularnością - im mniejsze zużycie i trudniejsze wykonanie, tym są droższe. Gąsiory i dachówki szczytowe są wykorzystywane na każdym dachu w większej liczbie. Dlatego mogą kosztować 20-30 zł (przy cenie dachówki podstawowej około 3 zł).  Ale dachówka do wyprowadzenia instalacji solarnej może być potrzebna 1 albo 2, a dachówki pod stopnie kominiarskie - w liczbie kilku. Ze względu na specyficzny kształt są trudne do wykonania i dlatego znacznie droższe. Ich ceny mogą szokować, zwłaszcza gdy mówimy o dachówkach pokrytych szlachetnymi powłokami. Ceramiczna dachówka wentylacyjna może kosztować zależnie od powłoki od 40 do 60 zł. Jedna dachówka do zamocowania instalacji solarnej może kosztować kilkaset złotych, np. ceramiczna w kolorze naturalnym - 344 zł, a ze szlachetną angobą w kolorze antracytowym - 470 zł. W przypadku skomplikowanego dachu mogą mieć niebagatelny wpływ na jego koszt.

Dachówki funkcyjne
Autor: Aldach Przejście solarne do dachówek falistych betonowych wykonane z polipropylenu z nasadką gumową. Cena 100 zł/szt.

Ile potrzeba dachówek funkcyjnych

Zależnie od sposobu wykorzystania dachówek funkcyjnych potrzeba sztuk kilka albo kilkadziesiąt. Na prostym dachu dwuspadowym jest jedna kalenica. Ale na dachu o wielu połaciach trzeba wykończyć wiele grzbietów gąsiorami. Dlatego zużycie gąsiorów może być dość duże - kilkadziesiąt, nawet ponad sto sztuk.

Przeczytaj też:

Podobnie jest w przypadku dachówek szczytowych służących do wykończenia bocznych krawędzi dachu. Ławę kominiarską mocuje się zwykle na dwóch dachówkach, a stopień na pojedynczej, więc ich zużycie to tylko kilka sztuk. Podobnie łączniki albo denka gąsiorów kupuje się jako pojedyncze elementy.

Dachówki wentylacyjne wstawia się poniżej kalenicy, więc na prostym dachu może wystarczyć kilka sztuk. Ale są one potrzebne nad elementami przerywającymi ciągłość pokrycia - oknami połaciowymi oraz kominami. Dlatego na bardziej skomplikowanym dachu wykorzysta się ich kilkanaście.

Dachówki funkcyjne
Autor: Monier Braas Dachówki wentylacyjne sa potrzebne na każdym dachu. Mogą mieć różne rozwiązanie otworów umożliwiających ruch powietrza

Dachówki funkcyjne: gąsiory na szczyty dachu

Gąsiory są potrzebne na każdym dachu. To te dachówki układa się na szczytach dachu, żeby zasłonić otwór wentylacyjny i styki dachówek kalenicowych. Zaczyna się gąsiorem początkowym, który ma denko lub zaokrąglony koniec, potem wstawia się gąsiory podstawowe, a zamyka kalenicę gąsiorem końcowym. Końce kalenicy można też zamykać gąsiorem i zaślepką. Na stykach krawędzi mocuje się trójniki lub czwórniki gąsiorów.

Przeczytaj też:

Dachówki funkcyjne
Autor: Wiktor Greg Gąsiory mają różny kształt dopasowany do profili dachówek, tak żeby pasowały do stylistyki dachówek

Dachówki funkcyjne: na krawędzie dachu

Boczne brzegi dachu osłonięte obróbką blacharską, tak zwaną wiatrownicą, wykańcza się dachówkami bocznymi (prawymi lub lewymi), które z jednej strony mają brzeg załamany pod kątem prostym. Tak wyprofilowany fragment sprawia, że wiatr, deszcz i śnieg nie będą dostawać się pod pokrycie. Jeśli w rzędzie dachówek potrzebny jest element o mniejszej szerokości, można wykorzystać dachówki połówkowe, które wstawia się przed krawędziowymi. Na górne krawędzi połaci jednospadowej wstawia się dachówki kalenicowe. Takie dachówki mogą występować też w niektórych wzorach dachówek, np. mnich-mniszka.

Dachówki funkcyjne
Autor: Mariusz Bykowski W kolekcjach dachówek mnich-mniszka są dachówki kalenicowe z płaskim fragmentem, na którym opiera się gąsiory

Do krycia wklęsłych załamań dachu stosuje się dachówki kątowe, które mogą być wykonane pod określonym kątem. Ich zastosowanie eliminuje konieczność wykonania obróbek blacharskich. Do krycia wypukłych załamań krawędzi dachów mansardowych są przeznaczone dachówki mansardowe, które też produkuje się pod określony kąt.

Dachówki funkcyjne
Autor: Mariusz Bykowski Boki dachu wykańcza się dachówkami bocznymi (szczytowymi), które osłaniają krawędź. Pod gąsiorem widoczna zaślepka kalenicy

Dachówki funkcyjne: pod instalacje na dachu

Takie dachówki nazywa się przelotowymi, ponieważ służą do wyprowadzenia przewodów instalacyjnych z wnętrza domu na dach. Obecnie ich wybór jest duży. Potrzebne są dachówki antenowe do instalacji telewizji satelitarnej, przewodów instalacji solarnej, ciągów wentylacyjnych, kominów gazowych, wywiewek kanalizacyjnych. Te dachówki mają skomplikowaną budowę. Często są wyposażone w dodatkowe przewody przyłączeniowe, nasadki, adaptery, kołnierze, które pozwalają prawidłowo przeprowadzić instalacje i jednocześnie zachować szczelność pokrycia.

Przeczytaj też:

Dachówki funkcyjne
Autor: Roben Dachówka ceramiczna do instalacji solarnej

Dachówki funkcyjne: do montażu akcesoriów

Żeby kominiarz mógł wykonać przegląd komina, obok wyłazu mocuje się ławę albo schodki kominiarskie. Żeby zapobiec spadaniu z dachu wielkich brył śniegu lub lodu, stosuje się płotki śniegowe. W kolekcjach dachówek są elementy stanowiące podpory, do których można przytwierdzić te akcesoria dachowe.

Dachówki funkcyjne
Autor: Andrzej Szandomirski Stopnie i ława kominiarska przytwierdzono do specjalnych dachówek podpierających
Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie