Jak się zmieścić w limicie 2000 kWh? Sprawdzaj zużycie prądu! Jak to zrobić?

2022-09-25 12:22
pobór prądu w domu
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Warto kontrolować pobór prądu w domu i nie przekroczyć zużycia 2000 kWh. Pozwoli to skorzystać z tarczy solidarnościowej i zamrożenia cen prądu w 2023 roku

Rosnące ceny prądu to dobra motywacja do jego oszczędzania. Jak sprawdzić zużycie prądu? Pomoże to w przyszłym roku nie przekroczyć limitu 2 kWh i uniknąć podwyżki. Dowiedz się, jak sprawdzić pobór prądu w domu. Oto sposoby, dzięki którym w prosty sposób spowodujemy, że instalacja elektryczna będzie mniej prądożerna i będziemy wygodnie kontrolować zużycie energii.

Zapowiedziana przez rząd tarcza solidarnościowa ma gwarantować gospodarstwom domowym, które zużywają rocznie do 2000 KWh, że cena energii elektrycznej w 2023 roku pozostanie na niezmienionym poziomie. Jednak każdy, kto przekroczy ten limit będzie musiał zapłacić nową, wyższą stawkę. Stąd rosnące zainteresowanie tematem oszczędzania energii. Pisaliśmy o tym w artykule: Ceny prądu zamrożone dla tych, którzy zużywają najmniej energii

Jest kilka sposobów pozwalających monitorować ilość prądu zużywanego przez odbiorniki. Nie wymagają one przeprowadzania remontu lub wykonywania kosztownych przeróbek instalacji. Podpowiadamy, jak sprawdzać zużycie prądu. Co pozwoli, nie tylko oszczędzać pieniądze, ale uzyskamy też wiele dodatkowych, nowoczesnych funkcjonalności.

Przeczytaj też: Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu?

Jak kontrolować zużycie prądu przez internet

Najprostszą, ale mało precyzyjną metoda kontrolowania zużycia energii elektrycznej jest korzystanie z aplikacji mobilnych lub serwisów internetowych, oferowanych przez dostawców prądu. Po zalogowaniu się na konto znajdziemy tam wszelkie nasze dane, podpisane umowy, informacje o zaległych i bieżących fakturach, zrealizowanych wpłatach oraz tabelę z prognozami zużycia prądu. Także tam uzyskamy wgląd w historię odczytów, która prezentuje na wykresie, jak na przestrzeni ostatnich lat wyglądało nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Przeczytaj: Jak sprawdzić zużycie prądu? Dostawcy energii to ułatwiają. TAURON ma nawet aplikację!

Pomoże to oszacować, czy w przyszłym roku zmieścimy się w rządowym limicie 2 kWh i zapłacimy za prąd dotychczasową cenę, czy też niezbędne będzie podjęcie działań w kierunku zmniejszenia jego zużycia.

warto wiedzieć

Zużycie prądu jak sprawdzić

Oblicz, ile urządzenie zużywa prądu i ile to kosztuje. Przygotuj kartkę papieru, ołówek i kalkulator.

  1. Sprawdź na swojej fakturze za energię elektryczną, jaka jest aktualnie cena za 1 kWh i zanotuj ją.

  2. Ustal moc danego urządzenia, podawaną w watach (W) lub kilowatach (kW). Ile to jest 1 kilowatogodzina? 1 kW równa się 1000 W. Informację tę znajdziesz w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej.

  3. Pomnóż moc urządzenia przez szacowaną liczbę godzin jego pracy np. w trakcie jednego dnia.

  4. Wynik podziel przez 1000, uzyskasz dzienną wartość zużycia energii w kWh przez dane urządzenie.

  5. Pomnóż tę wartość przez cenę 1 kWh z faktury za prąd - tyle zapłacisz na jednodniowe korzystanie z urządzenia.

Jak sprawdzić zużycie prądu - watomierz

Kolejnym sposobem na sprawdzenie, ile prądu zużywa dane urządzenie jest zastosowanie watomierza. Jest to urządzanie, które umieszczamy w gniazdku elektrycznym, a do niego podłączamy odbiornik, który chcemy monitorować. Tego rodzaju miernik poboru prądu wyposażony jest w wyświetlacz LCD, z którego można odczytać ilość zużytej energii w kWh, a także jej koszt. Po przeprowadzeniu konfiguracji, miernik wyświetli i zapisze całkowity czas pracy sprzętu oraz zsumowaną opłatę za energię. Ponadto watomierz na bieżąco informuje o napięciu w sieci, aktualnym poborze prądu, a także obciążeniu gniazdka. Bardziej zaawansowane modele watomierzy mają też możliwość pracy w dwóch indywidualnych taryfach, pokazują cenę za kWh, informują w czasie rzeczywistym o maksymalnym obciążeniu prądu oraz ostrzegają o jego przeciążeniu.

Sprawdź: Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii? Na te sprzęty uważaj!

Jak monitorować zużycie prądu? Inteligentne gniazdka elektryczne

Instalacja inteligentnych gniazdek to kolejny sposób na sprawdzanie zużycia prądu. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, dzięki którym możliwe jest zdalne kontrolowanie przepływu energii elektrycznej, a co za tym idzie, funkcjonowania podłączonych odbiorników. Gniazdo poprzez siec Wi-Fi komunikuje się ze smartfonem, dostarcza informacje statystyczne i wizualizuje poziom poboru energii. Można je programować, ustawiać harmonogram włączania i wyłączania, np. odłączyć zasilanie na noc.

Przeczytaj też: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?

Dzięki gniazdom typu SMART można bez kosztownego przerabiana instalacji elektrycznej unowocześnić dom lub mieszkanie, zyskując możliwość sterowania podłączonymi sprzętami. Ich montaż jest banalnie prosty, nie trzeba znać się na elektryce, wystarczy umieścić urządzenie w gnieździe ściennym, a następnie podłączyć do niego dowolny odbiornik elektryczny. Elektronika gniazdka za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego komunikuje się z centralką i dalej przez internet z aplikację zainstalowaną na smartfonie.

Przeczyta jeż: Pobór prądu - pompa ciepła

Inteligentne gniazdko podnosi też poziom bezpieczeństwa. Pozwala wykrywać usterki, powiadamia o niewłaściwym działaniu podłączonego doń urządzenia, w razie potrzeby umożliwia jego natychmiastowe odłączenie od zasilania. Modele wyposażone w czujniki przegrzania potrafią monitorować temperaturę gniazda, a w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy zaalarmują właściciela. Inną funkcjonalnością mającą wpływ na bezpieczeństwo jest wykrywanie zwarcia. Gdy to nastąpi, zasilanie zostanie automatycznie odcięte.

Jak kontrolować zużycie prądu? Sterowanie oświetleniem

Innym inteligentnym rozwiązaniem, które oprócz poprawy komfortu, umożliwia także monitorowanie i redukowanie zużycia prądu jest sterowanie oświetleniem typu SMART. Instalacja może się składać z różnych źródeł światła, kontrolowanych za pomocą aplikacji mobilnej. Zdalnie sterowana może być praca żarówek, lamp, plafonów czy taśm z diodami LED. Oprócz punktów świetlnych, do systemu włączyć można akcesoria dodatkowe, takie jak włączniki, ściemniacze i czujniki ruchu. Poszczególnymi punktami oświetlenia można sterować indywidualnie lub łączyć je w grupy np. oświetlania w salonie lub w innych pomieszczeniach, na tarasie, podjeździe czy na ścieżkach w ogrodzie.

Najważniejszym elementem systemu są inteligentne żarówki, oferujące możliwość zmiany barwy światła, płynnego regulowania jego natężenia, ale co najważniejsze - sterowania ich pracą za pośrednictwem wbudowanego moduł Wi-Fi i mobilnej aplikacji. Pozwala to zredukować wydatki na energię elektryczną, nie trzeba przy tym modernizować instalacji. Montaż systemu inteligentnego sterowania oświetleniem można wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców. Wystarczy wkręcić nowe żarówki, skonfigurować połączenie z routerem, zaprogramować działanie poszczególnych źródeł światła i system jest gotowy do pracy.

Przeczytaj: Na ile czasu będą zamrożone ceny prądu dla gospodarstw domowych? Czy na pewno prąd nie zdrożeje?

Początkowy koszt zakupu zwróci się dzięki obniżonym rachunkom za prąd. Dobrze działający system wykorzystujący inteligentne żarówki sprawi, że lampy będą włączane tylko tam, gdzie przebywają domownicy, a natężenie oświetlenia dostosowywane zostanie do ilości wpadającego z zewnątrz światła dziennego. Dzięki aplikacji, jednym kliknięciem można wyłączyć światła w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma. Dodatkowo daje ona dostęp do raportów dotyczące zużycia energii, które pozwalają optymalnie planować harmonogramy, a tym samym oszczędzać prąd.