Pompy ciepła - najdroższe ogrzewanie? Czy będzie wyższy limit zużycia prądu i dopłaty do ogrzewania pompą ciepła?

2022-09-23 20:49
Pompa ciepła ogrzewanie ile zapłacimy
Autor: Piotr Mastalerz W nadchodzącym sezonie grzewczym może się okazać, że pompa ciepła może być najdroższym sposobem ogrzewania! Ceny prądu mocno w górę. Na domiar złego, nie wiadomo czy rząd dopłaci do ogrzewania pompą ciepła

Zapowiedź podwyżek cen energii elektrycznej w 2023 r. o 180 procent wstrząsnęła właścicielami pomp ciepła. Ogrzewanie pompami ciepła miało być najtańsze i ekologiczne, dlatego zainwestowali w nie niemałe pieniądze. Bez dopłat i większego limitu zużycia prądu może okazać się najdroższe. Czy właściciele pomp ciepła mogą się czuć oszukani?

Niedawno prezes Urzędu Regulacji Energetyki oznajmił, że będzie zmuszony zatwierdzić nowe taryfy cen prądu dla gospodarstw domowych na 2023 rok ze stawkami o 180% wyższymi niż obecne. To znaczy, że korzystanie z urządzeń elektrycznych będzie w 2023 roku blisko 3 razy droższe niż jest teraz. Zaniepokojeni tym mogą być szczególnie ci, którzy ogrzewają domy wszelkimi ogrzewaczami elektrycznymi, ale także pompami ciepła, bo wszystkie te urządzenia generują duże zużycie energii elektrycznej - wielokrotnie większe niż całe pozostałe wyposażenie domu. Ich rachunki za energię za cały rok już teraz opiewają na sumy kilku tysięcy złotych.

2000 kWh zamrożone dla wszystkich

Rząd postanowił pomóc gospodarstwom domowym udźwignąć ciężar znacznie droższego prądu i przygotował tarczę solidarnościową w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze. Program, w ramach którego za pierwsze 2000 kWh (w niektórych przypadkach 2600 kWh) energii elektrycznej pobranej z sieci w 2023 r. zapłacimy tyle samo, co teraz. Oszczędność wynikająca z zamrożenia cen energii dla 2000 kWh przy założeniu, że obecna stawka to 0,66 zł, a przyszłoroczna będzie wyższa o 180%, to 0,66 x 1,8 x 2000 =  2376 zł.

Przeczytaj: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?

Jak dobrać pompę ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła w 2023 roku trzy razy droższe niż teraz

Niestety, w limicie 2000 kWh na pewno nie zmieszczą się gospodarstwa domowe z ogrzewaniem na prąd. Zawiedzeni rządowym programem wsparcia są przede wszystkim właściciele zasilanych energią elektryczną pomp ciepła, którzy kupili je zachęceni do tego apelami o walkę ze smogiem. Wielu z nich pozbyło się wtedy kotła na paliwa stałe. Do podjęcia takiej decyzji zapewne potrzebne było przekonanie, że dzięki inwestycji w pompę ciepła nie tylko przyczynią się do poprawy jakości życia swojego i sąsiadów, ale także zapewnią sobie tanie ogrzewanie na długie lata, co pozwalałoby uznać taką inwestycję za opłacalną.

Przeczytaj też: Tarcza 1000 plus. Nowy dodatek energetyczny do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Kto dostanie dopłatę do prądu?

Ponieważ cały limit energii elektrycznej kupowanej w zamrożonej cenie przeciętne gospodarstwo domowe zużywa do celów niezwiązanych z ogrzewaniem, trzeba przyjąć, że koszt ogrzewania prądem w 2023 r. wyniesie około 1,85 zł/kWh (zgodnie z zapowiedzią prezesa URE). W przypadku pompy ciepła jest on jednak znacznie niższy, bo to urządzenie dostarcza energię odbieraną z otoczenia, a za nią nie płacimy. Płacimy tylko za energię potrzebną do napędu pompy ciepła. Jeśli przyjmiemy, że średnioroczny współczynnik efektywności SCOP pompy ciepła powietrze-woda wynosi 3 (producenci pomp ciepła często podają wyższe wartości, ale w praktyce są one trudne do uzyskania), to otrzymamy koszt ogrzewania 1,85/3 = 0,62 zł/kWh. Czy jest to więcej niż w przypadku ogrzewania węglem?

Ogrzewanie pompą ciepła dużo droższe niż węglem

Jeżeli tona (czyli 1000 kg) węgla o wartości opałowej 26 MJ/kg kosztuje z transportem 2900 zł i spala się ten węgiel w kotle o sprawności 80%, to koszt wytwarzanego ciepła wynosi 2900/1000/26/0,80 = 0,14 zł/MJ, czyli 0,50 zł/kWh. Do tego każdy ogrzewający dom kotłem węglowym ma otrzymać 3000 zł dodatku węglowego. Zakładając, że roczne zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi 12 tys. kWh, otrzymamy koszt ogrzewania węglem 12 000 x 0,5 – 3000 = 3000 zł. A to oznacza realny koszt ogrzewania węglem 3000/12 000 = 0,25 zł/kWh. Koszt ogrzewania pompą ciepła jest więc blisko 2,5 raza wyższy!

Co zrobić, żeby ogrzewanie pompą ciepła nadal się opłacało? Apel o wyższy limit zużycia prądu i dopłaty

Nic dziwnego, że Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera o większe wsparcie gospodarstw domowych ogrzewających się prądem, w tym korzystających z pomp ciepła. – Działanie zaproponowane w tarczy jest zupełnie niezrozumiałe, tym bardziej, że w ramach Polskiego Ładu rząd zapowiadał wsparcie dla powszechnego stosowania pomp ciepła – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Przeczytaj: Czy będą wyższe limity dla ogrzewających energią elektryczną? Czy będzie dodatek do prądu?

22 września 2022 r. apel do premiera polskiego rządu o pilną interwencję w kwestii ograniczenia drastycznych podwyżek cen energii dla użytkowników pomp ciepła wystosowała Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zwraca ona uwagę, że użytkownicy pomp ciepła to szczególna grupa odbiorców energii, która poprzez swoją decyzję o inwestycji w pompę ciepła - jako najbardziej efektywne i ekologiczne źródła zasilania w ciepło/chłód budynków - istotnie przyczynia się do realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. Dlatego PORT PC popiera propozycję Polskiego Alarmu Smogowego, aby w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną do celów grzewczych limit 2000 kWh/rok zużycia energii elektrycznej, w ramach którego jej cena będzie zamrożona, zwiększyć o dodatkowe 4000 kWh/rok. To w bardzo wielu przypadkach pozwoliłoby utrzymać w przyszłym roku koszt ogrzewania domu jednorodzinnego pompą ciepła na poziomie 0,22 zł/kWh, a więc zbliżonym do kosztu ogrzewania węglem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE