Jak sprawdzić zużycie prądu? Dostawcy energii to ułatwiają. TAURON ma nawet aplikację!

2022-09-22 16:04
zużycie prądu
Autor: Andrzej Szandomirski Od tego, ile zużywamy prądu, będzie zależeć cena 1 kWh w przyszłym roku

Wiedza na temat rocznego zużycia prądu i możliwość jego kontrolowania pozwoli w przyszłym roku skorzystać z zamrożenia cen prądu. Sprzedawcy prądu uruchamiają procedury, które pozwolą łatwo to sprawdzić, np. aplikacja Mój Tauron. Warto wiedzieć, czy skorzystamy z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r.

Warto wiedzieć, ile zużywamy prądu, ponieważ jego ceny będą rosły, więc każda oszczędność ma znaczenie. W tej chwili jest to szczególnie ważne. Jeśli nie przekroczymy, zależnie od grupy odbiorców, progu 2000 lub 2600 kWh na rok, będziemy mogli skorzystać z niższych - tegorocznych - cen energii w 2023 r. Pisaliśmy o tym w artykule: Ceny prądu zamrożone dla tych, którzy zużywają najmniej energii. Nowe plany rządu

Jak samodzielnie sprawdzić zużycie prądu? Można to zrobić porównując stan licznika na fakturach rozliczeniowych za kolejne lata. Ale można to zrobić też znacznie szybciej. Wielu klientów korzysta z internetowych biur obsługi dostawców energii elektrycznej, w których mają założone swoje konta. Tam można znaleźć dane o zużyciu prądu za miesiąc, kwartał lub rok. Widząc duże zainteresowanie tym zagadnieniem, sprzedawcy prądu przygotowują dodatkowe procedury internetowe, aplikacje i kalkulatory, które pozwalają szybko sprawdzić zużycie prądu.

Tauron aplikacja i kalkulator zużycia prądu

Spółka Tauron przygotowała stronę internetową dla klientów, która stanowi kalkulator zużycia prądu. Po podaniu mocy urządzenia oraz czasu jego używania, zostanie wyliczone jego zużycie prądu w danym okresie oraz koszt wykorzystanej energii elektrycznej. Ponadto działa aplikacja Mój Tauron, czyli elektroniczne biuro obsługi klienta. Tam również można sprawdzić, ile prądu zużyliśmy.

- W aplikacji Tauron można np. szybko sprawdzić stan zużycia energii elektrycznej z ostatnich faktur. Informacja ta, w świetle przedstawionych przez rząd planów wprowadzenia gwarantowanej ceny energii w 2023 r. na poziomie z 2022 r., do zużycia 2000 kWh rocznie, jest szczególnie poszukiwana przez naszych klientów - podkreślił w komunikacie Rafał Soja, prezes Tauron Sprzedaż.

PGE - jak sprawdzić licznik

Na stronie internetowej spółki PGE, w zakładce “Odczyt wskazań licznika” można znaleźć instrukcje sposobu odczytu licznika. Są dwie - dla licznika komunalnego oraz dwukierunkowego – dla prosumentów, czyli osób mających własną mikroinstalację fotowoltaiczną.

Przeczytaj też: Limit 2000 kWh a rachunek za prąd. Jak będzie obliczana cena prądu w 2023 r. przy wyższym zużyciu?

Ponadto na stronie internetowej w biurze obsługi klienta jest zakładka “Zużycie prądu”, w której jest podane na wykresach z wartością liczbową zużycie prądu. Można je sprawdzić w kilku wariantach, np. całkowite lub średniodobowe. Ponadto znajdziemy tam też kalkulator taryfowy, który pozwoli oszacować zużycie prądu na podstawie informacji o wykorzystywanych urządzeniach lub realnym zużyciu i pokaże, ile zapłacimy za prąd w różnych taryfach. W serwisie można też przeprowadzić symulację bieżących kosztów zużycia energii elektrycznej czynnej.

Energa - Mój licznik

Na stronie internetowej tego sprzedawcy prądu znajduje się Portal Mój Licznik. Po założeniu konta w serwisie i zalogowaniu się, można sprawdzić stan licznika w różnych terminach i obliczyć zużycie prądu za interesujący nas okres.

Przeczytaj też: Kto będzie sprawdzał, ile prądu zużyjesz? Czy będzie trzeba zgłaszać zużycie, by mieć niższą cenę prądu w 2023 r.?

Enea

Po wejściu na stronę internetową Enei należy wybrać odczyt dla licznika jedno- lub dwustrefowego. Następnie podaje się dane osobowe, nr licznika i datę odczytu oraz wysyła formularz w formie online. Wynik odczytu online zostanie wysłany na skrzynkę mailową.

Jak sprawdzić zużycie prądu w E.ON

W serwisie internetowym spółki E.ON zużycie prądu można sprawdzić w zakładce “Historia odczytów”. Na wykresie jest pokazane zużycie prądu w poszczególnych latach. Ponadto jest tam wykaz odczytów, które odbywają się w tych samych terminach, może to być np. co pół roku, czyli 30 czerwca i 31 grudnia. Sumując wskazania licznika za okres obejmujący rok, można obliczyć zużycie.

Jak sprawdzić zużycie prądu na fakturze

Każdy korzystający z energii elektrycznej otrzymuje fakturę w postaci papierowej lub elektronicznej. Są tam też podane wskazania licznika. Najlepiej sprawdzić to na fakturze rozliczeniowej, ponieważ tam będą podane realne wartości (a nie prognozowane!). Jeśli zsumujemy wartości zużycia prądu w terminach obejmujących rok, otrzymamy wartość, która pokaże, czy skorzystamy z zamrożenia cen prądu w 2023 r., czy też powinniśmy wprowadzić działania oszczędnościowe.

Przeczytaj też: Ile to jest 2000 kWh? Takie zużycie energii ma gwarantować niższe stawki za prąd. Jak się w nim zmieścić?