| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Dekoracyjna ściana we wnętrzu. Piękne faktury, kolor i podświetlenie ściany w aranżacji wnętrza

Dekoracyjna ściana we wnętrzu. Piękne faktury, kolor i podświetlenie ściany w aranżacji wnętrza

Podstawą efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian tworzące tło dla innych elementów lub dekoracyjną ścianę przyciągającą wzrok. Znaczenie ma zarówno faktura czy kolor ściany, jak i podświetlenie ściany oraz jej nietypowe formy - ściana ażurowa lub biegnąca po łuku.

Duża płaszczyzna ścian ma wpływ na odbiór wnętrza. Zamyka przestrzeń, jej zadaniem jest także stworzenie tła dla innych elementów wyposażenia, takich jak meble czy przedmioty ozdobne. Znaczenie ma kształt i forma ścian – ściana nie zawsze musi być płaska i połączona z podłogą pod kątem prostym. Ogromne możliwości aranżacyjne daje też wykończenie ścian kolorem i fakturą.

Efektowne wykończenie ścian: kształt i forma

Podstawą większości aranżacji wnętrz są proste, gładkie ściany. Ich ciągłość przerywają jedynie okna, drzwi czy otwarte przejścia. Takie ściany tworzą doskonałe tło dla wyeksponowania mebli i innych elementów wyposażenia. Jednak coraz częściej ściany przybierają różne formy. Poza dominującymi prostymi płaszczyznami wnętrza mogą kształtować ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami i niszami czy też niedociągnięte do sufitu.

Tak zaprojektowane ściany urozmaicają wnętrze i budują jego klimat. Ponieważ przykuwają uwagę i silnie oddziałują na przestrzeń, powinny być zawsze przemyślane, ich użycie wymaga uzasadnienia. Jeśli np. wnęki lub uskoki są wynikiem konstrukcji domu i zaprojektowano je w niepożądanych miejscach, często nie można ich wykorzystać – wówczas lepiej je ukryć.

Ściana po łuku

Taka forma ściany często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Może być wynikiem kształtu schodów prowadzących na drugą kondygnację – gdy biegną one po łuku, również ściana zasłaniająca ich konstrukcję przybiera taki kształt.

Łukową lub ukośną ścianę można wykorzystać wtedy, gdy chcemy skierować uwagę w stronę ważniejszego, bardziej atrakcyjnego pomieszczenia. Takie rozwiązanie warto zastosować w holu, ściana oddzielająca go od salonu będzie wówczas czytelnie określała szlak komunikacyjny.

Jeśli zdecydujemy się na łukową lub „falistą” ścianę, nie wzbogacajmy jej niszą czy prześwitem, natłok form powoduje bowiem chaos. Pamiętajmy też, że taki kształt ściany domaga się przemyślanego wykończenia i ma konsekwencje w aranżacji wnętrza. Biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji w pomieszczeniu.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nisze i wnęki w ścianie

Modne obecnie rozbijające płaską ścianę nisze i wnęki wymagają uzasadnienia funkcjonalnego bądź estetycznego. Właściwie zastosowane mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń. Coraz częściej powstają one w sposób zamierzony: nowo budowanej ścianie działowej celowo nadaje się taki kształt, by utworzyć w niej wnękę lub kilka różnej wielkości.

Wnęki w ścianie stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Komody, regały i kanapy wstawione w nisze nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Wstawienie mebla we wnękę pozwala również na ukrycie jego bocznych, nie zawsze wartych wyeksponowania ścianek.

Szczególnie popularne są szafy we wnękach, które pozwalają maksymalnie oszczędzić miejsce – nie powstają wtedy trudne do zagospodarowania i utrzymania w czystości wolne przestrzenie między szafą a sufitem. W ścianie z wnękami warto też ukryć sprzęt AGD. W zależności od potrzeb łatwo można zmieniać jej funkcje i wyposażenie. Sama wnęka lub nisza także często jest dekoracją.

Jeśli wnęka w ścianie znajdzie się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok – będzie trójwymiarowym tłem dla obrazów, rzeźb czy dekoracyjnej porcelany. Wnękę w ścianie można często przemalowywać, obudowywać, oklejać. Jeżeli chcemy wydobyć jej głębię, zastosujmy ciemną farbę lub okleinę.

Żeby podkreślić urodę wnęki, warto zamontować w niej źródło światła – uwypukli ono jej bryłę, a także wydobędzie zawieszony w niszy obraz czy ustawiony tam przedmiot. Do oświetlenia wnęki od wewnątrz nadają się halogeny, świetlówki i LED-y. Źródło światła należy umieścić w trakcie jej budowy.

Ściana ażurowa

Doskonałym środkiem w manewrowaniu przestrzenią są ściany z prześwitami lub niepełnej wysokości, które otwierają wnętrza. Ażurowa ściana oddziela pomieszczenie i jednocześnie odsłania jego atrakcyjne elementy.

Kolor ściany - uniwersalny kreator aranżacji wnętrza

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbami.

  • Kolory tłowe. Ściany wykończone farbą w pastelowym kolorze są dobrym punktem wyjścia do aranżacji pomieszczenia. Jasne neutralne kolory porządkują wnętrze i budują w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie przestrzeń, warto je zastosować na ścianach w niewielkich wnętrzach. Neutralne kolory ścian sprawdzają się szczególnie tam, gdzie wystrój często jest zmieniany.
  • Chłodna biel. Wbrew pozorom zastosowanie bieli na ścianach nie jest uniwersalne – stwarza ona wrażenie chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje z meblami i podłogą, wyostrza postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Chłodna biel ścian to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy drewniane posadzki i meble, naturalny kamień czy przypominający kamień gres. W takich wnętrzach złamanie bieli ścian innym kolorem jest konieczne, bo inaczej nie współgra ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych barwach.
  • Intensywne kolory ścian. Jeśli chcemy stworzyć dla wyposażenia wyraziste tło, pomalujmy ściany na intensywny, bardziej zdecydowany kolor, np. granat czy czerwień. Odważne barwy zwiększają wrażenie obecności światła. Odświeżają też neutralne kolory wyposażenia wnętrz, dodając urody nawet prostym białym meblom. Jeśli jednak decydujemy się na wyrazistą plamę koloru, musi to być bardzo starannie przemyślane. Należy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej na ścianach – te w ciemnych kolorach zmniejszają przestrzeń, płaszczyzny pomalowane na ciemno wydają się ciężkie.

Wyrazista faktura ściany

Dodatkowym środkiem dekoracji ścian może być faktura czy rysunek materiału okładzinowego lub farby. Wyrazista faktura będzie robiła wrażenie przestrzennej i doda wnętrzu przytulności. Pozwoli też nadać pomieszczeniu klimat. Niekiedy faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że to właśnie ściana staje się najbardziej przyciągającym uwagę elementem wnętrza.

Zestawienia ściennych faktur

Ciekawe efekty uzyskuje się, zestawiając kontrastowe fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi: obie powierzchnie zyskują wtedy na sile. Bywa też, że nadmiar ścian z fakturą męczy wzrok i wzbudza niepokój, dlatego w ten sposób wyróżnia się najczęściej jedną ze ścian.

Faktury naturalnych materiałów na ścianie

Należą do najbardziej przyjaznych. Atutem drewna, kamienia czy cegły na ścianie jest naturalne pochodzenie i trwałość. Wykańczając nimi ściany, zyskujemy także płaszczyznę o niepowtarzalnym rysunku i fakturze, którą można łatwo dobrać do stylistyki wnętrza.

Bardzo efektownie wyglądają ściany wykończone onyksem czy trawertynem. Modne stały się także okładziny z łupka czy wapieni i piaskowców. Ich powierzchnia może być gładka i polerowana lub szorstka – szczotkowana bądź groszkowana, stosuje się także kamień łamany.

Gdy użyjemy niewielkich elementów, powierzchnia ściany zyska głębię, duże płyty na pierwszy plan wysuną rysunek kamienia. Coraz chętniej do wykańczania ścian stosuje się także dekoracyjne forniry, których rysunek drewna dodaje wnętrzu ciepła.

Ciepła faktura tkanin na ścianie

Bardzo wdzięcznym środkiem w kreowaniu przytulnej, ciepłej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian materiałami o fakturze tkaniny. Dzisiaj zamiast kosztownych tkanin stosuje się mięsiste tapety tekstylne, z włókna szklanego czy flizelinowe.

Bardzo efektowne są tapety tekstylne, o warstwie wierzchniej wykonanej z naturalnej tkaniny, np. lnu czy juty, a nawet jedwabiu, trwale połączonej z podłożem winylowym lub papierowym. Wzory i sploty tkanin naturalnych imitują także tapety z włókna szklanego. Winylowe są zwykle grube, „mięsiste” i mają rysunek przypominający tłoczone wykładziny dywanowe.

Faktury budowlane na ścianie

Wraz z modą na wnętrza industrialne zaczęto nadawać ścianom fakturę surowego betonu. Można ją uzyskać, nakładając tynk strukturalny czy malując ścianę farbą z dodatkiem proszku strukturalnego. Ciekawie może też wyglądać naturalna ściana betonowana z rysunkiem desek szalunkowych. Równie silnie oddziałują na wnętrze ściany murowane z charakterystycznym wzorem i kolorem cegieł.

Wzór na ścianie – mocny efekt

Doskonałym sposobem na nadanie wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru jest zastosowanie na ścianie wzoru. Możliwości jest wiele, do wyboru są paski, kratki, motywy roślinne i wzięte z natury, a nawet ulubione krajobrazy. Wyrazisty wzór, którym pokryto ściany, może narzucać aranżację wnętrza.

„Mocne”, różnobarwne wzory najlepiej się prezentują na dużych płaszczyznach ścian lub tylko na jednej. Zastosowane w niewielkim wnętrzu na wszystkich ścianach zmniejszą je i mogą męczyć wzrok. Jeśli wzory na ścianie są różnokolorowe, należy też zadbać, by nasycenie barw w elementach aranżacji było podobne.

Bezpiecznym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wzorów uproszczonych – form geometrycznych czy kwiatów wyeksponowanych na utrzymanym w tej samej tonacji tle. Gdy chcemy uzyskać modne wzory na dużych powierzchniach, sięgnijmy po tapety, tkaniny, szablony lub gotowe naklejki.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do...

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Imitacja cegły na ścianie, czyli cegiełki na...

Imitacja cegły na ścianie to oryginalna dekoracja wnętrza. Jakie wybrać płytki cegiełki? Nieotynkowaną ścianę...

Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....