| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić? PORADNIK
Czy pokój do ćwiczeń potrzebuje dużego metrażu?

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić? PORADNIK

Własna siłownia w domu już dawno przestała być kaprysem. To - w wielu przypadkach - po prostu odpowiednia inwestycja w swoje zdrowie. Nic bowiem nie pomaga go utrzymać, jak regularny wysiłek fizyczny. Ale czy do tego potrzebna jest ogromna przestrzeń? Gdzie najlepiej urządzić siłownię w domu? Radzimy, jak to zrobić.

Systematyczne uprawianie sportu wymaga sprzyjających warunków. Nawet codzienna gimnastyka jest przyjemnością tylko wtedy, kiedy mamy odpowiednią przestrzeń. Zdaniem wielu amatorów regularnego wysiłku fizycznego najlepiej ćwiczyć w osobnym pomieszczeniu. Dlaczego? Wbrew pozorom ćwiczenia siłowe wymagają skupienia. Jeżeli mają być rzeczywiście efektywne, migający włączony telewizor czy rozmowy z innymi domownikami tylko przeszkadzają. Lepiej oderwać się na chwilę od rytmu domowego życia. Specjalne pomieszczenie, czyli właśnie siłownia w domu, które urządzone jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem, tworzy właściwą, sprzyjającą ćwiczeniom atmosferę.

Gdzie szukać miejsca na siłownię?

Argumentem za przeznaczeniem na siłownię osobnego pokoju jest też charakter sprzętów do ćwiczeń. Są ciężkie, trudno je przesuwać. Ustawienie ich na właściwych miejscach bez konieczności wyciągania hantli spod szafy to niewątpliwie wygoda. Nie są ozdobą sypialni ani tym bardziej salonu. Ich widok może się czasem kłócić z nastrojem domowników. Ustawiając stepper czy „wioślarza” w sypialni, ryzykujemy, że miejsce, które powinno być azylem spokoju, będzie wyglądało jak sala tortur, a jeśli zaniechamy ćwiczeń, zacznie nam się kojarzyć z wyrzutami sumienia.

Do ćwiczeń potrzebna jest swoboda ruchu. W sypialni, pokoju, łazience jest zwykle mnóstwo przedmiotów, które ją ograniczają. Ten problem znają ruchliwe dzieci, którym wciąż zdarza się o coś uderzyć lub coś strącić. W specjalnym pomieszczeniu przeznaczonym tylko do ćwiczeń nie ma ryzyka, że coś zniszczymy. Zwróćmy uwagę na to, że do solidnych ćwiczeń zakłada się buty sportowe. Podłoga w miejscu, w którym ćwiczymy, powinna być wytrzymała i odporna na uderzenia. Taka, która najlepiej sprawdza się w siłowni, raczej nie nadaje się do sypialni czy salonu. W osobnym pomieszczeniu po prostu pokrywamy podłogę tanią, ale odporną wykładziną.

Osobna siłownia - w sypialni czy w garażu?

Siłownia w domuJakie powinno być pomieszczenie na domową siłownię? Konieczne minimum swobody ruchu zapewni pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m. Oprócz odpowiedniej powierzchni minisiłownia musi mieć dobrą wentylację (nawiewniki, kratka wywiewna). Otwarcie okna nie powinno być jedynym sposobem wpuszczania świeżego powietrza. Wynika to stąd, że przy sportach siłowych należy unikać przeciągów. Otwieranie okna zimą w czasie ćwiczeń jest wręcz niewskazane. Okno w siłowni jest ważne, o ile oferuje ćwiczącym przyjemny widok, i może być potrzebne, aby uniknąć w małym pomieszczeniu wrażenia zamknięcia.

Domowa siłownia w łazience?

Pasjonaci, którzy do ćwiczeń na siłowni podchodzą z wielką powagą i zaangażowaniem, wolą miejsce w piwnicy lub przy garażu niż obok łazienki lub sypialni. Przemawia za tym oddalenie od domowego rozgardiaszu. Pamiętajmy jednak, że taka izolacja może być czasami niebezpieczna. W razie wypadku trudniej będzie wezwać pomoc. Dla osób, które wolą ćwiczyć w bardziej domowej atmosferze, właściwym miejscem na siłownię może być pokój przy sypialni. Pamiętajmy jednak o hałasie, jaki często wiąże się z ćwiczeniami. Urządzając siłownię na drugiej kondygnacji domu, powinniśmy zainwestować w gumowe maty na podłodze – odstawianie sztangi może „zatrząść” stropem. Bliskość łazienki wcale nie jest taka istotna – idąc do siłowni, przebieramy się w sportowe ubranie, po powrocie bierzemy prysznic, ale to nie znaczy, że tuż obok potrzebujemy specjalnej łazienki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaguar urządził... luksusowy apartament. Zobacz galerię ekskluzywnych wnętrz

Miłośnicy motoryzacji, którzy jednocześnie interesują się aranżacją wnętrz, mogą już...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...