| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny pokój dzienny?

Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny pokój dzienny?

Salon to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt salonu nie powinien być stworzony wyłącznie z myślą o jego estetyce. Przeglądając projekty domów, zwracaj uwagę na to, aby pokój dzienny był wygodny i ustawny.

Autor: Marcin Czechowicz

Decyduje o niej wiele czynników: umiejscowienie pokoju dziennego na planie domu, jego wielkość, oświetlenie oraz możliwość aranżacji. Błędne rozwiązania mogą zmienić to ważne pomieszczenie w mało komfortową, nieustawną przestrzeń.

Słoneczny dom

Wybierając projekt, weź pod uwagę położenie drogi dojazdowej. Optymalna sytuacja to taka, gdy wjazd na działkę jest usytuowany od północy. Pokój dzienny z tarasem może się wówczas znaleźć na tyłach domu, czyli od strony południowej. Okna salonu wychodzące na południe lub zachód pozwalają korzystać z pełnej ekspozycji słonecznej. Jeśli natomiast przeszklenia są skierowane na północ, salon będzie ciemniejszy i chłodniejszy. Zimą, kiedy dni są krótsze, a temperatura niska, pomieszczenie może się stać po prostu ponure. Idealnie byłoby, gdyby okna salonu wychodziły na ogród lub najładniejszą część działki. Nie wszyscy inwestorzy są jednak w tak korzystnej sytuacji – czasem trzeba wybierać między optymalnym położeniem domu względem stron świata a pięknymi widokami z okien strefy dziennej. W salonie powinno się znaleźć szerokie i wygodne wyjście na taras, z którego można się dostać do ogrodu. Najlepiej, jeżeli zostało zaplanowane na granicy dwóch stref, na przykład jadalnianej i wypoczynkowej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Połączenie z innymi pomieszczeniami

Jeśli przez salon biegną szlaki komunikacyjne prowadzące do pomieszczeń technicznych lub sanitarnych, obniża to jego rangę, walory wypoczynkowe oraz możliwości aranżacji. Częste przechodzenie domowników przez pokój dzienny przeszkadza tym, którzy właśnie przebywają w salonie, a ulokowanie stref pomocniczych niedaleko reprezentacyjnej także nie służy komfortowemu wypoczynkowi. Zadbaj, aby drzwi do toalety, schowka, pomieszczenia technicznego itp. nie były widoczne z salonu. Zastanów się też, czy dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia umiejscowiona bezpośrednio w salonie. W niektórych przypadkach aneks sprawdzi się fantastycznie – na przykład jeżeli gotujesz sporadycznie. Jednak jeżeli często przygotowujesz obiad w domu, mogą przeszkadzać roznoszące się zapachy. Choć sprzęty kuchenne są coraz doskonalsze, to jednak wytwarzają hałas, który może nas rozpraszać podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Ponadto należy pamiętać, że kuchnia będzie stale na widoku. Nieużywana być może wygląda pięknie, ale bezpośrednio po ugotowaniu obiadu – znacznie gorzej. Lepiej w takim przypadku sprawdzi się półprzymknięcie kuchni niewysoką szafką lub ulokowanie jej w przysłoniętej wnęce.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ze względu na swoje funkcje salon powinien zajmować centralną część domu. Wyraźnie zaznaczone wejście, łatwa dostępność i dobre połączenie z innymi pomieszczeniami oraz ogrodem to rzeczy niezbędne do jego wygodnego użytkowania.

Wejście do salonu

Powinno być właściwie umiejscowione na rzucie. Ma to ogromny wpływ na odbiór przestrzeni, ale przede wszystkim w dużym stopniu decyduje o funkcjonalności pomieszczenia. Określa aranżację salonu (sposób ustawienia mebli i sprzętów) oraz wpływa na to, jak się po nim poruszasz. Najlepiej, gdy wejście znajduje się naprzeciw okna wychodzącego na ogród. Najgorszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go w rogu pomieszczenia z widokiem na ścianę lub, co gorsza, jej narożnik. Już na wstępie sprawi to, że salon będzie postrzegany jako ciasny.

Rozmiar pomieszczenia

Wielkość salonu musi być proporcjonalna do wielkości domu. Przyjmuje się, że wygodny pokój dzienny w średnim domu nie powinien być mniejszy niż 25 m2, a w większym mieć około 35 m2. Oczywiście większy pokój łatwiej jest zaaranżować oraz podzielić na strefy funkcjonalne. Jednak zbyt duży salon umieszczony w malutkim domku to rozwiązanie wadliwe, podobnie zresztą jak zbyt mały pokój dzienny w większym domu. W pierwszym przypadku pozostałe pomieszczenia prawdopodobnie okażą się za ciasne albo będzie ich za mało i salon zacznie pełnić dodatkowe funkcje (na przykład biura). Ponadto spowoduje to bałagan i nie będzie służyć przytulności wnętrza. Dodatkowo pokój dzienny może się stopniowo zagracać rzeczami, na które nie ma miejsca w pozostałej części domu. Taka sytuacja zdarza się, gdy powiększa się salon kosztem garderób oraz schowków. W dużym domu o odpowiedniej liczbie pomieszczeń salon powinien być większy, tak aby stanowił atrakcję dla domowników.

Kształt i wysokość

Nawet mały salon może być ustawny i wygodny, pod warunkiem że ma regularny, zwarty kształt. Najlepiej zbliżony do prostokąta, którego dłuższy bok nie przekracza długości dwóch krótszych. Pomieszczenie w kształcie litery L lub o szerokości poniżej 3,5 m to utrapienie podczas meblowania. W takim przypadku z reguły pojawia się kłopot z zachowaniem odpowiedniej odległości sofy od telewizora oraz ustawieniem kominka czy stołu. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Nieduże, ale wysokie pomieszczenie będzie nieprzytulne i optycznie pomniejszone. To samo dotyczy salonów o dużej powierzchni podłogi, gdzie została zastosowana standardowa wysokość. Będą one sprawiały wrażenie ciasnych – niski sufit będzie je przytłaczał.

Aranżacja pokoju

Gdy metraż salonu jest niewielki, a powierzchnia przeszkleń spora, problemem jest zbyt mała ilość ścian, przy których można ustawić meble. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie powinno dać się zaaranżować na przynajmniej 2 sposoby. Wystrzegaj się projektów, w których w salonie jest tylko jedna wolna ściana. Niełatwo będzie je umeblować. W kwestii mebli także należy zachować zdrowy rozsądek – zbyt duża ich liczba może przytłaczać. W zagraconym wnętrzu trudniej się poruszać oraz utrzymać porządek. Wielkość mebli należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie mebli. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości między ekranem telewizyjnym a sofą (co najmniej trzy przekątne ekranu), oglądanie telewizji będzie nas przyprawiać o ból głowy. Istotne jest także odsunięcie sprzętu RTV od kominka. Nadmierne nagrzewanie się urządzeń może skracać ich żywotność.

Oświetlenie do salonu

Prawidłowa orientacja względem stron świata oraz odpowiednia liczba okien powinny zapewnić właściwe oświetlenie salonu w ciągu dnia. Problemy pojawiają się często po zapadnięciu zmierzchu. Wynikają z tego, że światło sztuczne jest niedostosowane do pomieszczenia. Źródeł światła powinno być w pokoju tyle, ile stref. Dużym błędem jest ograniczenie oświetlenia do jednej lampy sufitowej. Górne światło świetnie sprawdzi się nad stołem w jadalni, ale nie pozwoli ono ani czytać bez uszczerbku dla oczu, ani komfortowo oglądać telewizji. Jeśli salon ma być przytulny i funkcjonalny, należy umieścić w nim kilka lamp o różnej jasności i mocy. Do czytania najlepsza będzie dość mocna lampa z regulacją kierunku strumienia światła. Strefę sofy dobrze jest doświetlić źródłem ze ściemniaczem. Dekoracyjne lampki o słabszej mocy pozwolą osiągnąć miękkie nastrojowe światło doskonałe do relaksu

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie urządzić salon

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
17 nowoczesnych salonów. Bardzo przytulne...

Zimową porą surowe i minimalistyczne aranżacje nowoczesnych salonów nie każdemu przypadną do gustu....

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...

Metamorfoza wnętrza: nowoczesny, wielofunkcyjny...

Ten salon pełni funkcję zarówno pokoju gościnnego, jak i sypialni. Jego wystrój i aranżacja...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Metamorfoza wnętrz, czyli jak przerobić PRL-owski...

Przed metamorfozą było to typowe PRL-owskie wnętrze - najmniej reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu. Po...