| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Schody łączące dom z poddaszem. Na co zwrócić uwagę?

Schody łączące dom z poddaszem. Na co zwrócić uwagę?

Schody łączące parter z poddaszem muszą sprostać wielu wymaganiom. Takie schody powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne, a jeśli znajdują się w otwartej przestrzeni dziennej – również reprezentacyjne.

Otwarta klatka schodowa

Moda na przestrzeń i otwarte pomieszczenia strefy dziennej dotyczy także schodów. Wyciąga je z ciasnych klatek i mrocznych korytarzy i ustawia w najbardziej reprezentacyjnym miejscu – w salonie lub holu. Wybierając projekt z otwartą klatką schodową, kierujemy się głównie aspektami estetycznymi – rzeźbiarska forma schodów wzbogaca przestrzeń. Nadajemy wówczas wnętrzu domu indywidualny, niepowtarzalny charakter. Rzadko jednak myślimy o aspektach funkcjonalnych takiego rozwiązania

Autor: Daniel Rumiancew

Schody łączace parter domu z poddaszem powinny być wygodne, bezpieczne i reprezentacyjne

Kiedy schody łączące parter z poddaszem mogą być otwarte na inne wnętrza?

Takie schody mają wiele atutów praktycznych. Przede wszystkim oszczędzamy miejsce przez wciągnięcie klatki schodowej w przestrzeń salonu lub holu. Osobna klatka schodowa zajmuje 9-10 m², same schody to 4,5-6,5m² – widać więc, że to spory zysk przestrzeni. Jednak osiągnięcie oszczędności miejsca nie zawsze jest takie oczywiste. Wszystko zależy od miejsca usytuowania schodów.

Jeśli wejście na schody będzie wymagało przemieszczenia się przez cały salon, będzie to złudna oszczędność. Na drodze wiodącej do schodów trzeba pozostawić wolne miejsce – nie można tam ustawiać żadnych sprzętów. W małym domu najlepiej sprawdzają się schody, których dolny bieg zaczyna się w holu, na granicy holu z salonem lub blisko wejścia do salonu.

Umieszczenie schodów w otwartej klatce schodowej to również większa wygoda użytkowania górnej kondygnacji. Uwalniając schody spomiędzy ścian, zapewniamy sobie większą swobodę we wnoszeniu sprzętów o większych gabarytach. Taki zysk jednak również może być złudny. Wygodne zarówno do wchodzenia, jak i wnoszenia mebli są schody o jednakowej szerokości stopni. Jeśli będą miały jeden bieg prosty lub dwa biegi ze spocznikiem, wnoszenie mebli nie będzie sprawiało problemów.

Jednak do salonu – ze względu na ich efektowny charakter – często wybierane są schody zabiegowe lub spiralne. Ich biegi zakręcają, a stopnie przy wewnętrznej krawędzi są wąskie, co sprawia, że nie są zbyt wygodne do wnoszenia mebli.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.