| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Schody na poddasze: bieg i kształt schodów

Schody na poddasze: bieg i kształt schodów

W domu z poddaszem usytuowanie schodów jest szczególnie narażone na błędy. Podpowiadamy, jaki powinien być kierunek biegu schodów i jaki kształt schodów wybrać, aby były one wygodne w użytkowaniu.

Bieg schodów

Schody łączą dwie kondygnacje, zwróćmy więc uwagę, czy górny bieg schodów nie spowoduje „wpadania” na ścianę i nie wydłuży nadmiernie komunikacji.

W domu z poddaszem usytuowanie schodów jest szczególnie narażone na błędy. Wstawienie klatki schodowej w środek salonu może doprowadzić do niewygodnego rozplanowania komunikacji na wyższej kondygnacji. Kierunek biegu schodów powinien być dostosowany do spadku połaci. Wtedy górny podest wypada w najwyższym miejscu poddasza i pozwala ograniczyć powierzchnię holu, a także oszczędnie rozplanować wejścia do pomieszczeń.

Autor: Daniel Rumiancew

Schody zabiegowe. Bieg schodów przerywany jest stopniami zabiegowymi, czyli takimi, których szerokość jest zmienna – od zewnątrz jest większa, od środka mniejsza. Stopnie zabiegowe mogą znaleźć się w dowolnym miejscu biegu, a schody zmieniać kierunek biegu nawet kilka razy.

Wybierając projekt domu z klatką schodową w pokoju dziennym, pamiętajmy, że oprócz tradycyjnego miejsca wypoczynku pokój będzie pełnił także funkcję komunikacyjną. Częstotliwość korzystania ze schodów również ma bardzo duże znaczenie. Jeśli wszystkie sypialnie są na poddaszu, natężenie ruchu może być duże. Schody stają się wtedy osią domu, wokół której kręci się życie całej rodziny. Takie usytuowanie schodów ułatwia komunikację między domownikami, ale też może utrudniać wypoczynek w salonie.

Gdy na wyższej kondygnacji jest tylko część sypialni albo rzadko używana antresola, natężenie ruchu może być mniejsze. Wówczas pierwszoplanowa będzie ich funkcja reprezentacyjna.

Autor: Daniel Rumiancew

Schody dwubiegowe. Bieg schodów podzielony jest na dwie części spocznikiem. Takie schody są zarazem ergonomiczne – umieszczony pośrodku biegu spocznik pozwala na zrobienie przerwy i wypoczynek mięśni nóg

Autor: Andrzej Szandomirski

Schody spiralne gotowe. Ich stopnie opierają się na zazwyczaj aluminiowym lub stalowym słupie nośnym. Wykonuje się je najczęściej na planie koła, więc zajmują mało miejsca – średnica koła zależy od szerokości biegu. Są cenione za walory dekoracyjne

Kształt schodów

Do otwartej klatki schodowej nadają się schody o wielu kształtach. Najprostszym rozwiązaniem są schody dwubiegowe, najmniej popularnym – schody jednobiegowe.

Kształt schodów w dużej mierze zależy od miejsca usytuowania: gdy schody mają się znaleźć przy ścianie, zwykle projektuje się schody dwubiegowe lub schody zabiegowe, pośrodku pomieszczenia – schody spiralne lub zabiegowe. Dowolną formę mogą mieć schody modułowe – bieg może być prosty lub w kształcie łuku, litery Z, S lub U. Dzięki powtarzalnym elementom łatwo się je montuje, a zarazem uzyskuje reprezentacyjny wygląd. Niezależnie od kształtu schody muszą być wygodne i bezpieczne. Wygodne będą, gdy stopni jest nie więcej niż 17, a wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m. Bezpieczeństwo zapewni wykończenie stopni nieśliskim materiałem.

Schody łączące dom z poddaszem. Na co zwrócić uwagę?

Schody łączące parter z poddaszem muszą sprostać wielu wymaganiom. Takie schody powinny być przede...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Modna podłoga - 9 najnowszych trendów

W wyborze materiału wykańczającego podłogę nie trzeba iść utartymi drogami. Pokazujemy, jak ciekawe efekty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.