| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Gdzie we wnętrzach zastosować kamień? Jaki kamień wybrać na podłogi, jaki na ściany?

Gdzie we wnętrzach zastosować kamień? Jaki kamień wybrać na podłogi, jaki na ściany?

We wnętrzach możesz wykorzystać każdy rodzaj kamienia. Wybór konkretnego rodzaju na ścianę i podłogę zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać we wnętrzu. Najczęściej jednak na posadzki wybieramy granit. Chętnie też sięgamy po marmur. Jezeli chodzi o wykończenie ścian - panuje tutaj duża dowolność.  

Gdzie we wnętrzach zastosujesz kamień?

Kamień we wnętrzach najczęściej stosuje się jako okładziny ścian, wykończenie posadzek, kabin prysznicowych. Ciekawą aranżację tworzą wykonane z tego materiału wykończeniowego elementy dekoracyjne, takie jak: blaty, umywalki, kominki, parapety, schody.

Wykorzystanie tego materiału wykończeniowego we wnętrzach nie wiąże się z ryzykiem wynikającym z narażenia go na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czyli mrozu, kwaśnych deszczów lub bardzo dużego słońca, które mogą zniszczyć jego powierzchnię, dlatego można tu wykorzystać każdy rodzaj kamienia naturalnego.

Zobacz koniecznie:

Autor: Andrzej Szandomirski

Dowolność w wyborze kamienia do wykończenia ścian jest bardzo duża

Jaki kamień wybierzesz na posadzkę?

Na posadzki najczęściej wybiera się granit, choć inwestorzy chętnie sięgają również po marmur. Coraz częściej jednak, za radą projektantów,decydują się­ także na użycie innych kamieni, na przykład wapieni, kwarcytów, trawertynów.

Jakim kamieniem wykończysz ściany?

Dowolność w wyborze kamienia do wykończenia ścian jest bardzo duża. Elementy wykończeniowe są wykonywane z jeszcze większej liczby rodzajów kamienia.

We wnętrzach można wykorzystywać wszystkie skały o twardości powyżej 2 w skali Mohsa. Te o małej spoistości są wzmacniane odpowiednimi klejami i szpachlami. Marmur, granit, trawertyn, onyks, porfir, bazalt, łupek… we wnętrzach można użyć każdego z tych gatunków. Tylko względy estetyczne decydują o wyborze konkretnego rodzaju.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

12 pomysłów na modną podłogę drewnianą

Estetyczne możliwości drewna są duże – możemy grać jego barwą, usłojeniem, wykończeniem. Inny efekt...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Płytki ceramiczne. Czy wybrać płytki szkliwione,...

Okładziny ceramiczne powstają z mieszaniny gliny, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych....

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.