Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Aby malowanie ścian zakończyło się pełnym sukcesem, musisz wybrać odpowiedni rodzaj farby. Inna bowiem  farba sprawdzi się do ścian w kuchni, inna do ścian w salonie. Podpowiadamy, jak malować pokój i od czego zacząć. Co malować najpierw: sufit czy ściany? Jak równomiernie nakładać farbę i od czego zależą uzyskane kolory? Kiedy zdecydować się na natryskowe malowanie ścian? Odpowiedzi w naszym poradniku.

Malowanie ścian wiąże się z wyborem odpowiedniej farby. Farby powinny mieć trzy podstawowe cechy – być trwałe i odporne na ścieranie, bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz mieć dobrą przyczepność do podłoża.

Ściany - malowanie kuchni, przedpokoju i pokoju dziecka

Szczególnie narażone na poplamienie i zabrudzenie są ściany w kuchniach, przedpokojach i pokojach dziecięcych. Kupując farbę do tych wnętrz, najlepiej wybrać odporną na wodę i ścieranie, nadającą się do zmywania np. wilgotną gąbką. Może to być np. akrylowa farba emulsyjna.

Jeśli chodzi o malowanie ścian w pokojach dziecięcych, farby do malowania powinny być nieszkodliwa. Najlepiej użyć zwykłej, wodorozcieńczalnej, niezawierającej rozpuszczalników ani amoniaku, nadającej się więc do wnętrz, w których nie powinny występować czynniki alergizujące.

Farby do ścian w sypialni i salonie

Tam, gdzie sucho, np. w sypialni i salonie, stosuje się wszystkie rodzaje farb wodorozcieńczalnych. Świetnie sprawdzą się tu farby emulsyjne, dobrze kryjące i wydajne. Natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka) powinno się stosować farby wodoodporne – akrylowe lub lateksowe.

Przygotowanie ściany do malowania

Przygotowana do malowania ściana musi być sucha, równa, oczyszczona z zabrudzeń, a także odpowiednio zagruntowana. Można kupić gotowe środki gruntujące lub użyć rozcieńczonej farby.

Malowanie pokoju: najpierw sufit, potem ściany

Malowanie pokoju zaczynamy od sufitu, przesuwając się od okna do przeciwległej ściany. Ściany malujemy, zaczynając od naroży. Do miejsc trudno dostępnych, np. przy gniazdkach, wyłącznikach, w rogach używamy małego pędzelka. Malowanie pędzlem z reguły pozostawia widoczne ślady. O wiele lepiej kryją wałki o różnej twardości włosia.

Malowanie ścian: nakładanie farby

Technika malowania ścian jest nastęująca. Farbę trzeba nakładać krzyżującymi się ruchami, na koniec rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni. Zapobiegnie to powstawaniu miejsc o innym odcieniu i połysku. Powinniśmy starać się pomalować za jednym razem przynajmniej jedną ścianę.

Równomierne nałożenie farby zapewnia malowanie natryskowe. Współczesne farby natryskowe są  trwałe, odporne na uderzenia, zarysowania i zmywanie środkami chemicznymi, nie odbarwiają się pod wpływem słońca. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Nakłada się je za pomocą pistoletu pneumatycznego. Można je stosować na każdy rodzaj tynku, gips, cegłę, drewno, ceramikę, metale i szkło.

Artystyczne malowanie ścian

Efekty ozdobne na ścianie, tzw. przecierki, uzyskuje się po nałożeniu na ścianę farby podkładowej, którą pokrywa się warstwą farby wykończeniowej, np.farby strukturalnej. Gdy jest jeszcze mokra, wykonuje się na niej wzory za pomocą szmatki, packi, szablonu.

Kolory ścian

Jeżeli marzą nam się konkretne kolory ścian, pamiętajmy, że farba mokra będzie miała inny odcień niż sucha. Jeżeli nie chcemy się rozczarować, najlepiej kupić farbę przygotowaną w mieszalniku. Interesujący nas odcień wybieramy z wzorników. Warto zapisać symbol farby na wypadek, gdyby jej zabrakło lub chcielibyśmy kolor powtórzyć.

Możemy też sami zmieszać farbę z gotowymi pigmentami. Robimy to dzień przed malowaniem ścian, by pigmenty dobrze połączyły się z bazą. Należy też zmieszać farbę na zapas – może być potrzebna do poprawek, napraw itd., a taki sam odcień trudno jest ponownie uzyskać. Trzeba też wiedzieć, że farby akrylowe po wyschnięciu nieco jaśnieją, natomiast farby lateksowe odwrotnie – ciemnieją.

Jeśli ściana narażona jest na działanie słońca – wyblaknie, najlepiej więc od razu wybrać trochę intensywniejszy odcień farby dobrej jakości.

Autor: Konrad Kalbarczyk

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Autor: Piotr Mastalerz

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Farby lateksowe, akrylowe czy winylowe?

Dostępne na rynku farby emulsyjne zasadniczo dzieli się na trzy rodzaje. Są to farby akrylowe, winylowe i lfarby ateksowe. Spotyka się też mieszanki: farby akrylowo-winylowe lub winylowo-lateksowe, które mają pośrednie w stosunku do głównych typów właściwości.

  • Najczęściej używane, choć najsłabsze, są farby akrylowe. Wprawdzie najszybciej spośród farb emulsyjnych ulegają wycieraniu i najszybciej blakną, ale są także najtańsze.
  • Farby lateksowe, najmocniejsze, są wodoodporne i warto ich używać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Tworzą na ścianie cienką, jakby gumową warstwę. Ściany „oddychają”, ale nie przepuszczają wody, tylko powietrze. Farby lateksowe najwolniej spośród farb emulsyjnych tracą kolor. Ściany nimi pomalowane są zmywalne i, w przeciwieństwie do emulsji akrylowej, czynność ta może być wykonywana wielokrotnie, a mimo tego kolor zostaje zachowany.
  • Farby winylowe – pośrednie pomiędzy akrylowymi a lateksowymi. Rzadko spotyka się farbę winylową w czystej postaci. Częściej można kupić mieszaninę winylu z akrylem (co poprawia trwałość farby akrylowej) lub winylu z lateksem (połączenie dla zniwelowania połysku farby lateksowej).

Farby akrylowe i  farby ftalowe. Czym różnią się te 2 rodzaje farb?

Różnica między farbami akrylowymi i ftalowymi (alkidowymi) polega przede wszystkim na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pisz kredą i przyczepiaj magnesy- tapeta...

Tapeta magnetyczna to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią pisać po ścianie kredą i przyczepiać...

Zrób to sam. Przygotowanie podłoża do malowania...

Odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania ścian to podstawa. Zanim więc chwycisz za pędzle i wałki...

Do malowania ścian - farby wodne i farby...

Co do malowania ścian? Możesz zdecydować się na farby wodne lub farby rozpuszczalnikowe. Farby wodne są...

Biel we wnętrzach. Biały kolor i jego odcienie w...

Biały kolor w aranżacji wnętrz jest ponadczasowy. Odnajdzie się praktycznie w każdym stylu i w każdym...

Zobacz jakie zalety posiadają białe ściany w...

Białe ściany są uniwersalne i ponadczasowe. Świetnie komponują się z innymi materiałami wykończeniowymi...

Szlifowanie gładzi gipsowej na ścianach bez...

Szlifowanie gładzi gipsowej wywołuje tumany pyłu, który wdziera się wszędzie i trudno się go później pozbyć....

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.