| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Aby malowanie ścian zakończyło się pełnym sukcesem, musisz wybrać odpowiedni rodzaj farby. Inna bowiem  farba sprawdzi się do ścian w kuchni, inna do ścian w salonie. Podpowiadamy, jak malować pokój i od czego zacząć. Co malować najpierw: sufit czy ściany? Jak równomiernie nakładać farbę i od czego zależą uzyskane kolory? Kiedy zdecydować się na natryskowe malowanie ścian? Odpowiedzi w naszym poradniku.

Malowanie ścian wiąże się z wyborem odpowiedniej farby. Farby powinny mieć trzy podstawowe cechy – być trwałe i odporne na ścieranie, bezpieczne dla ludzi i środowiska oraz mieć dobrą przyczepność do podłoża.

Ściany - malowanie kuchni, przedpokoju i pokoju dziecka

Szczególnie narażone na poplamienie i zabrudzenie są ściany w kuchniach, przedpokojach i pokojach dziecięcych. Kupując farbę do tych wnętrz, najlepiej wybrać odporną na wodę i ścieranie, nadającą się do zmywania np. wilgotną gąbką. Może to być np. akrylowa farba emulsyjna.

Jeśli chodzi o malowanie ścian w pokojach dziecięcych, farby do malowania powinny być nieszkodliwa. Najlepiej użyć zwykłej, wodorozcieńczalnej, niezawierającej rozpuszczalników ani amoniaku, nadającej się więc do wnętrz, w których nie powinny występować czynniki alergizujące.

Farby do ścian w sypialni i salonie

Tam, gdzie sucho, np. w sypialni i salonie, stosuje się wszystkie rodzaje farb wodorozcieńczalnych. Świetnie sprawdzą się tu farby emulsyjne, dobrze kryjące i wydajne. Natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka) powinno się stosować farby wodoodporne – akrylowe lub lateksowe.

Przygotowanie ściany do malowania

Przygotowana do malowania ściana musi być sucha, równa, oczyszczona z zabrudzeń, a także odpowiednio zagruntowana. Można kupić gotowe środki gruntujące lub użyć rozcieńczonej farby.

Malowanie pokoju: najpierw sufit, potem ściany

Malowanie pokoju zaczynamy od sufitu, przesuwając się od okna do przeciwległej ściany. Ściany malujemy, zaczynając od naroży. Do miejsc trudno dostępnych, np. przy gniazdkach, wyłącznikach, w rogach używamy małego pędzelka. Malowanie pędzlem z reguły pozostawia widoczne ślady. O wiele lepiej kryją wałki o różnej twardości włosia.

Malowanie ścian: nakładanie farby

Technika malowania ścian jest nastęująca. Farbę trzeba nakładać krzyżującymi się ruchami, na koniec rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni. Zapobiegnie to powstawaniu miejsc o innym odcieniu i połysku. Powinniśmy starać się pomalować za jednym razem przynajmniej jedną ścianę.

Równomierne nałożenie farby zapewnia malowanie natryskowe. Współczesne farby natryskowe są  trwałe, odporne na uderzenia, zarysowania i zmywanie środkami chemicznymi, nie odbarwiają się pod wpływem słońca. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Nakłada się je za pomocą pistoletu pneumatycznego. Można je stosować na każdy rodzaj tynku, gips, cegłę, drewno, ceramikę, metale i szkło.

Artystyczne malowanie ścian

Efekty ozdobne na ścianie, tzw. przecierki, uzyskuje się po nałożeniu na ścianę farby podkładowej, którą pokrywa się warstwą farby wykończeniowej, np.farby strukturalnej. Gdy jest jeszcze mokra, wykonuje się na niej wzory za pomocą szmatki, packi, szablonu.

Kolory ścian

Jeżeli marzą nam się konkretne kolory ścian, pamiętajmy, że farba mokra będzie miała inny odcień niż sucha. Jeżeli nie chcemy się rozczarować, najlepiej kupić farbę przygotowaną w mieszalniku. Interesujący nas odcień wybieramy z wzorników. Warto zapisać symbol farby na wypadek, gdyby jej zabrakło lub chcielibyśmy kolor powtórzyć.

Możemy też sami zmieszać farbę z gotowymi pigmentami. Robimy to dzień przed malowaniem ścian, by pigmenty dobrze połączyły się z bazą. Należy też zmieszać farbę na zapas – może być potrzebna do poprawek, napraw itd., a taki sam odcień trudno jest ponownie uzyskać. Trzeba też wiedzieć, że farby akrylowe po wyschnięciu nieco jaśnieją, natomiast farby lateksowe odwrotnie – ciemnieją.

Jeśli ściana narażona jest na działanie słońca – wyblaknie, najlepiej więc od razu wybrać trochę intensywniejszy odcień farby dobrej jakości.

Autor: Konrad Kalbarczyk

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Autor: Piotr Mastalerz

Malowanie ścian. Jakie farby do malowania i kolory ścian?

Farby lateksowe, akrylowe czy winylowe?

Dostępne na rynku farby emulsyjne zasadniczo dzieli się na trzy rodzaje. Są to farby akrylowe, winylowe i lfarby ateksowe. Spotyka się też mieszanki: farby akrylowo-winylowe lub winylowo-lateksowe, które mają pośrednie w stosunku do głównych typów właściwości.

  • Najczęściej używane, choć najsłabsze, są farby akrylowe. Wprawdzie najszybciej spośród farb emulsyjnych ulegają wycieraniu i najszybciej blakną, ale są także najtańsze.
  • Farby lateksowe, najmocniejsze, są wodoodporne i warto ich używać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Tworzą na ścianie cienką, jakby gumową warstwę. Ściany „oddychają”, ale nie przepuszczają wody, tylko powietrze. Farby lateksowe najwolniej spośród farb emulsyjnych tracą kolor. Ściany nimi pomalowane są zmywalne i, w przeciwieństwie do emulsji akrylowej, czynność ta może być wykonywana wielokrotnie, a mimo tego kolor zostaje zachowany.
  • Farby winylowe – pośrednie pomiędzy akrylowymi a lateksowymi. Rzadko spotyka się farbę winylową w czystej postaci. Częściej można kupić mieszaninę winylu z akrylem (co poprawia trwałość farby akrylowej) lub winylu z lateksem (połączenie dla zniwelowania połysku farby lateksowej).

Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Kolory kuchni. 16 pomysłów, jak dopasować kolor...

Mamy dla ciebie super zdjęcia kuchni w różnych kolorach. Zanim zaczniesz urządzać kuchenne wnętrze,...

Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

Sezon na malowanie ścian. Znów króluje kolor biały

Wnętrza w stylu skandynawskim wciąż cieszą się wielką popularnością. Białe ściany oraz meble są tak...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...