| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Aranżacja pokoju dziecięcego. Zobacz, jak z pomysłem urządzić pokój dziecka [ZDJĘCIA]
Pomysły na wygodny i funkcjonalny wystrój pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego. Zobacz, jak z pomysłem urządzić pokój dziecka [ZDJĘCIA]

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne i bezpieczne wnętrze, w którym najmłodsi domownicy będą czuć się komfortowo. Oto kilka prostych zasad i pomysłów na ciekawą aranżację pokoju dziecięcego.

Miejsce odpoczynku, nauki i zabawy

Pokój dziecięcy często pełni kilka funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, miejscem zabaw i nauki. Równie ważne są zatem wybór dominującej kolorystyki w pomieszczeniu, funkcjonalność wybranych mebli, jak i umiejętne wkomponowanie w wystrój niestandardowych, rozwijających wyobraźnię elementów dekoracyjnych. Trzymając się kilku prostych zasad z pewnością podołamy temu wyzwaniu.

Kolory ścian, mebli i dodatków 

Wybór kolorystyki, w jakiej utrzymany będzie dziecięcy pokój, ma kluczowe znaczenie dla kolejnych kroków aranżacyjnych. Nie należy eksperymentować z paletą barw. Wnętrze powinno być radosne i przytulne, ale nie krzykliwe.

Zrezygnuj z łączenia ze sobą bardzo kontrastowych kolorów. Męczą one wzrok, a w pomieszczeniach o niedużym metrażu mogą być przytłaczające. Lepiej sięgnąć po jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale także będą doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych elementów wystroju, takich jak kolorowa szafa, dywan czy łóżko.

Więcej energetycznych barw we wnętrzu zapewni np. zawieszenie na ścianie literek z imieniem dziecka, lampki o fantazyjnym kształcie lub zamontowanie w oknie wzorzystych rolet. Zachowanie umiaru kolorystycznego w aranżacji pokoju dziecięcego warunkuje pozytywny efekt końcowy.

Rozwój wyobraźni poprzez odpowiednią aranżację 

Przemyślana aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny może pomóc w rozwijaniu ich wyobraźni i kreatywnego myślenia. Pobudzaniu funkcji poznawczych sprzyjają bajkowe naklejki zdobiące ściany oraz fantazyjne meble, których fronty mają wypukłe grawery. Dziecko wodząc po nich palcami uczy się zapamiętywać kształty.

Starsze dzieci z pewnością docenią ściany pokryte specjalną farbą tablicową, umożliwiającą im bezkarne malowanie kredą po ich powierzchni. W pokoju malca warto przewidzieć także miejsce na eksponowanie dziecięcych talentów. Doskonale sprawdzi się tutaj tablica magnetyczna zawieszona nad biurkiem.

Miejsce na przechowywanie dziecięcych zabawek i akcesoriów

W zapanowaniu nad wszechogarniającym bałaganem pomocne okażą się praktyczne i wygodne pojemniki na zabawki i artykuły szkolne. Pozwolą nie tylko utrzymać porządek, ale także zapewnią dziecku nieograniczony dostęp do zabawek, akcesoriów i gadżetów.

Już na etapie projektu należy zaplanować miejsce na przechowywanie dziecięcych rzeczy i akcesoriów. Z czasem ich liczba będzie się przecież zwiększać. W okiełznaniu chaosu nieocenione okażą się zatem pojemna szafa, dodatkowe półki lub regały na książki montowane na ścianie, ale także, niewidoczny na pierwszy rzut oka, pojemnik na pościel chowany pod łóżkiem.

Funkcjonalność to podstawa

Z korzyścią dla domowego budżetu będzie zaplanowanie wystroju dziecięcego pokoju w taki sposób, by przy zmianie zaledwie kilku detali - pozostał on jak najdłużej funkcjonalny.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli modułowych, które umożliwiają stopniowe doposażanie pokoju w nowe elementy. Niski stoliczek do rysowania z czasem zostanie zastąpiony przez biurko z regulowaną wysokością blatu, łóżeczko można wymienić na sofę lub tapczan, a do niewielkiej komody bez większych problemów dobrać pojemną szafę. To idealne rozwiązanie, by niewielkim kosztem dopasować pokój do aktualnych potrzeb twojego dziecka.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

OBEJRZYJ TAKŻE: farba tablicowa w pokoju dziecka, po której można bez ograniczeń pisać i rysować

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?...

Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu. Zobacz, jak pod skosami stworzyć oryginalną...

Pokoje dla dziewczynek - wcale nie muszą być...

Utarło się przekonanie, że pokoje dla dziewczynek powinny być różowe. Bez wątpienia niejedno dziecko...

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...

9 pomysłowych aranżacji pokoju dziecięcego. Pokój...

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać. Zobacz,...

Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu. METAMORFOZA...

Oto wspaniała metamorfoza wnętrza. Z ciemnego, nieużywanego poddasza stworzono dla dziecka jasny pokój do...