| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na zasadach ogólnych

Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na zasadach ogólnych

Podatek od najmu mieszkania można rozliczyć na zasadach ogólnych. Z jakimi formalnościami się to wiąże? Dla kogo jest to korzystny sposób rozliczenia?

Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych

Przy opodatkowaniu najmu na zasadach ogólnych (według progresywnej skali podatkowej) podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy między przychodem a kosztem jego uzyskania (w wypadku drugiej metody – ryczałtu – podatek jest naliczany od przychodu). Przychodem jest czynsz, który zapłacił najemca.

Do kosztów uzyskania można zaliczyć wydatki poniesione na remont wynajmowanego mieszkania (konieczność remontu powinna jednak wynikać z umowy najmu), na jego ubezpieczenie, podatek od nieruchomości, opłatę za użytkowanie wieczyste, koszty zarządu i eksploatacji (pod warunkiem że nie ponosi ich najemca) oraz odpisy amortyzacyjne. Trzeba pamiętać, że wydatki te muszą być udokumentowane.

Jednym ze sposobów rozliczania się z podatku od najmu jest ryczałt. Na czym polega ta metoda?

Dla kogo to korzystny sposób rozliczenia podatku od najmu

Choć rozliczenie podatku od wynajmu na zasadach ogólnych jest bardziej skomplikowane niż ryczałt i stawka podatku jest znacznie wyższa (wynosi 18 lub 32% zależnie od wysokości dochodu, a ryczałtu – 8,5%), może być korzystne dla osób, które ponoszą wysokie koszty utrzymania nieruchomości.

Można też rozliczyć się w ten sposób w danym roku podatkowym, a w kolejnym – gdy koszty uzyskania przychodu zmaleją – przejść na ryczałt.

Jakie formalności załatwić w urzędzie

Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania, nie musimy więc zawiadamiać urzędu o jej wyborze. Chyba że w poprzednim roku płaciliśmy ryczałt, a od nowego chcemy przejść na skalę podatkową – wówczas musimy złożyć odpowiednie oświadczenie do 20 stycznia danego roku. W trakcie roku nie można zmieniać formy opodatkowania.

Jeśli wynajmowane mieszkanie lub dom należy do małżeńskiego majątku wspólnego, to zarówno mąż, jak i żona powinni odrębnie rozliczać swój udział w dochodzie z najmu. Mogą oni jednak zdecydować, że cały podatek będzie płaciło tylko jedno z nich. Żeby to było możliwe, muszą złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie wskazujące, które z nich w danym roku podatkowym będzie rozliczało całość dochodu.

Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymano pierwszy w roku przychód z najmu. Wynajmujący musi samodzielnie obliczać miesięczną zaliczkę na podatek i wpłacać ją do urzędu skarbowego do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień płacimy więc do 20 stycznia następnego roku, chyba że przed tą datą złożymy zeznanie roczne i dokonamy już zapłaty podatku wynikającego z zeznania.

W trakcie roku nie wypełnia się żadnych deklaracji, a dochód (lub stratę) z najmu wykazuje się i sumuje z innymi osiąganymi dochodami w zeznaniu rocznym PIT-36. Termin złożenia tego zeznania to 30 kwietnia następnego roku.

Przeczytaj też: Najemca i właściciel lokalu. Czy żyją ze sobą jak pies z kotem

WAŻNE

Pamiętaj o wystawianiu najemcy rachunków

Wynajmujący musi pamiętać o wystawianiu najemcy rachunków za każdy opłacony czynsz i przechowywaniu ich kopii do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok, ponieważ jest to warunkiem zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Autor: thinkstockphotos.com

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub dom, musisz rozliczyć się z fiskusem. Jednym ze sposobów jest rozliczenie podatku na zasadach ogólnych

Przeczytaj dodatkowo:
Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Zakup nieruchomości. Jaka stawka VAT za zakup...

Zakup nieruchomości - nowego domu lub działki podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 8 lub 23%. Sprawdź, jaki...

Montaż piekarnika i zmywarki do zabudowy – nie...

Dostawa i montaż AGD do zabudowy, np. zmywarki, piekarnika jest objęty podstawową, czyli 23-procentową stawką...

Co dalej ze zwrotem VAT na materiały budowlane?...

Od 1 stycznia 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Rząd chce dzięki temu...

Co to jest opłata adiacencka? Ile wynosi stawka...

Scalanie i podział gruntu może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej przez właściciela...