Podatek od wynajmu mieszkania - metoda ryczałtu. Sprawdź, jak korzystnie rozliczyć się z najmu mieszkania
Jeżeli wynajmujesz mieszkanie to masz prawo wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Jednym ze sposobów rozliczania się z podatku od najmu jest ryczałt. Na czym polega ta metoda? Z jakimi formalnościami się wiążę? Kto powinien wybrać ten sposób rozliczenia?
Jak opodatkować przychody z najmu prywatnego
Kwoty uzyskane z tak zwanego prywatnego najmu mieszkania czy domu – czyli niezwiązanego z działalnością gospodarczą – można opodatkować w formie ryczałtu. Drugi sposób to zasady ogólne, czyli podatek obliczany według progresywnej skali podatkowej.
Ryczałt od najmu - kto powinien wybrać
Ryczałt jest prostszą metodą – podatek zawsze wynosi 8,5% faktycznie otrzymanego przychodu, a na jego wysokość nie mają wpływu koszty poniesione przez wynajmującego. Jeśli więc nie wydałeś dużych kwot na remont wynajmowanego lokalu, ryczałt będzie bardziej opłacalny. Przychodem jest umówiony i otrzymany czynsz, który płaci najemca. Nie zaliczamy do niego ponoszonych przez najemcę wydatków związanych z mieszkaniem (opłaty za zarządzanie dla wspólnoty czy spółdzielni, za telefon, wodę, gaz, energię elektryczną), jeżeli z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
Podobnie jest z kaucją będącą zabezpieczeniem czynszu lub ewentualnych szkód w mieszkaniu – nie jest ona przychodem w momencie pobrania. Gdyby jednak doszło do jej zatrzymania (w razie niewywiązywania się przez najemcę z umowy), trzeba by zapłacić podatek również od niej. Należy pamiętać o wystawianiu najemcy rachunków za każdy opłacony czynsz i przechowywaniu ich kopii do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok, ponieważ jest to warunkiem zwolnienia wynajmującego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Jakie formalności załatwić w urzędzie
W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wynajmującego (a nie położenia wynajmowanego mieszkania) należy złożyć:
● oświadczenie o wyborze ryczałtu – w terminie do 20 stycznia; a gdy rozpocząłeś najem w trakcie roku, powinieneś złożyć je do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z najmu, bądź przed końcem roku, gdy pierwszy przychód był w grudniu. Złożone w danym roku dotyczy również lat następnych (nie trzeba go ponawiać). Spóźnienie powoduje jednak utratę prawa wyboru i konieczność rozliczania się według skali. Na ryczałt można wówczas przejść dopiero od kolejnego roku;
● oświadczenie o rozliczaniu podatku przez jedno z małżonków – tylko wtedy, gdy mieszkanie należy do majątku wspólnego i małżonkowie nie chcą się osobno rozliczać z podatku (każdy z połowy przychodu). Trzeba je złożyć do 20 stycznia lub w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu w razie rozpoczęcia najmu w trakcie roku. Oświadczenie jest ważne tylko w danym roku, należy je więc ponawiać (ma się to zmienić w 2015 r.);
● roczne zeznanie PIT-28 o wysokości przychodu i ryczałtu – w terminie do 31 stycznia roku następnego. W trakcie roku nie trzeba wypełniać żadnych deklaracji podatkowych.
Ryczałt od wynajmu należy obliczać samodzielnie i wpłacać co miesiąc na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania PIT-28.
Przeczytaj także: Polski rynek najmu w ciągu dekady wzrośnie o 50 procent
Najem okazjonalny - jak działa, jakie ma zalety?
Jest to szczególny rodzaj najmu mieszkania uregulowany w ustawie o ochronie praw lokatorów, dający właścicielowi skuteczniejszą ochronę przed niesłownym najemcą. Żeby skorzystać z przepisów o najmie okazjonalnym, trzeba uzyskać od najemcy notarialne oświadczenie, że wyprowadzi się z wynajętego lokalu w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. W oświadczeniu musi on też wskazać inny lokal, w którym będzie mógł wówczas zamieszkać (na przykład mieszkanie rodziców). Najemca musi także okazać poświadczoną notarialnie zgodę właścicieli tego innego lokalu na jego zamieszkanie w nim. Umowę najmu okazjonalnego należy sporządzić na piśmie i w ciągu 14 dni od podpisania zgłosić w urzędzie skarbowym.
Co zyskuje właściciel, decydując się na najem okazjonalny?
Jeśli lokator pomimo rozwiązania umowy nie chce opuścić mieszkania, może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu (oświadczeniu) otrzymanemu od najemcy przy zawieraniu umowy. Na podstawie tej klauzuli komornik może rozpocząć egzekucję, czyli wyprowadzenie lokatora z zajmowanego mieszkania.
Zakup mieszkania u dewelopera - rady dla powstającej wspólnoty [WIDEO]
Autor: thinkstockphotos.com
Wynajmujesz mieszkanie? Dowiedz się, jak najkorzystniej rozliczyć się z najmu mieszkania