| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Podatek od wynajmu mieszkania - metoda ryczałtu. Sprawdź, jak korzystnie rozliczyć się z najmu mieszkania

Podatek od wynajmu mieszkania - metoda ryczałtu. Sprawdź, jak korzystnie rozliczyć się z najmu mieszkania

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie to masz prawo wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Jednym ze sposobów rozliczania się z podatku od najmu jest ryczałt. Na czym polega ta metoda? Z jakimi formalnościami się wiążę? Kto powinien wybrać ten sposób rozliczenia? 

Jak opodatkować przychody z najmu prywatnego

Kwoty uzyskane z tak zwanego prywatnego najmu mieszkania czy domu – czyli niezwiązanego z działalnością gospodarczą – można opodatkować w formie ryczałtu. Drugi sposób to zasady ogólne, czyli podatek obliczany według progresywnej skali podatkowej.

Ryczałt od najmu - kto powinien wybrać

Ryczałt jest prostszą metodą – podatek zawsze wynosi 8,5% faktycznie otrzymanego przychodu, a na jego wysokość nie mają wpływu koszty poniesione przez wynajmującego. Jeśli więc nie wydałeś dużych kwot na remont wynajmowanego lokalu, ryczałt będzie bardziej opłacalny. Przychodem jest umówiony i otrzymany czynsz, który płaci najemca. Nie zaliczamy do niego ponoszonych przez najemcę wydatków związanych z mieszkaniem (opłaty za zarządzanie dla wspólnoty czy spółdzielni, za telefon, wodę, gaz, energię elektryczną), jeżeli z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Podobnie jest z kaucją będącą zabezpieczeniem czynszu lub ewentualnych szkód w mieszkaniu – nie jest ona przychodem w momencie pobrania. Gdyby jednak doszło do jej zatrzymania (w razie niewywiązywania się przez najemcę z umowy), trzeba by zapłacić podatek również od niej. Należy pamiętać o wystawianiu najemcy rachunków za każdy opłacony czynsz i przechowywaniu ich kopii do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok, ponieważ jest to warunkiem zwolnienia wynajmującego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Jakie formalności załatwić w urzędzie

W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wynajmującego (a nie położenia wynajmowanego mieszkania) należy złożyć:

● oświadczenie o wyborze ryczałtu – w terminie do 20 stycznia; a gdy rozpocząłeś najem w trakcie roku, powinieneś złożyć je do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z najmu, bądź przed końcem roku, gdy pierwszy przychód był w grudniu. Złożone w danym roku dotyczy również lat następnych (nie trzeba go ponawiać). Spóźnienie powoduje jednak utratę prawa wyboru i konieczność rozliczania się według skali. Na ryczałt można wówczas przejść dopiero od kolejnego roku;

● oświadczenie o rozliczaniu podatku przez jedno z małżonków – tylko wtedy, gdy mieszkanie należy do majątku wspólnego i małżonkowie nie chcą się osobno rozliczać z podatku (każdy z połowy przychodu). Trzeba je złożyć do 20 stycznia lub w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu w razie rozpoczęcia najmu w trakcie roku. Oświadczenie jest ważne tylko w danym roku, należy je więc ponawiać (ma się to zmienić w 2015 r.);

● roczne zeznanie PIT-28 o wysokości przychodu i ryczałtu – w terminie do 31 stycznia roku następnego. W trakcie roku nie trzeba wypełniać żadnych deklaracji podatkowych.

Ryczałt od wynajmu należy obliczać samodzielnie i wpłacać co miesiąc na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania PIT-28.

Przeczytaj także: Polski rynek najmu w ciągu dekady wzrośnie o 50 procent

WARTO WIEDZIEĆ

Najem okazjonalny - jak działa, jakie ma zalety?

Jest to szczególny rodzaj najmu mieszkania uregulowany w ustawie o ochronie praw lokatorów, dający właścicielowi skuteczniejszą ochronę przed niesłownym najemcą. Żeby skorzystać z przepisów o najmie okazjonalnym, trzeba uzyskać od najemcy notarialne oświadczenie, że wyprowadzi się z wynajętego lokalu w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. W oświadczeniu musi on też wskazać inny lokal, w którym będzie mógł wówczas zamieszkać (na przykład mieszkanie rodziców). Najemca musi także okazać poświadczoną notarialnie zgodę właścicieli tego innego lokalu na jego zamieszkanie w nim. Umowę najmu okazjonalnego należy sporządzić na piśmie i w ciągu 14 dni od podpisania zgłosić w urzędzie skarbowym.

Co zyskuje właściciel, decydując się na najem okazjonalny?

Jeśli lokator pomimo rozwiązania umowy nie chce opuścić mieszkania, może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu (oświadczeniu) otrzymanemu od najemcy przy zawieraniu umowy. Na podstawie tej klauzuli komornik może rozpocząć egzekucję, czyli wyprowadzenie lokatora z zajmowanego mieszkania.

Zakup mieszkania u dewelopera - rady dla powstającej wspólnoty [WIDEO]

Czy będzie uszczelnienie opodatkowania przy zniesieniu współwłasności?

Sejm pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania zapłaty...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zakup działki budowlanej. Jaki VAT - 8 czy 23%?

Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT - 8 i 23%. To, którą będziesz musiał zapłacić zależy, od...

Podatek od nieruchomości a współwłasność. Jakie...

Jeżeli nieruchomość znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej osób, podatek od nieruchomości i...

Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...

Co to jest opłata adiacencka? Ile wynosi stawka...

Scalanie i podział gruntu może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej przez właściciela...

Zakup nieruchomości. Jaka stawka VAT za zakup...

Zakup nieruchomości - nowego domu lub działki podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 8 lub 23%. Sprawdź, jaki...

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.