| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Zmiany w programie Mieszkanie dla młodych. Sprawdź, na jakich zasadach uzyskasz dopłatę do mieszkania lub domu

Zmiany w programie Mieszkanie dla młodych. Sprawdź, na jakich zasadach uzyskasz dopłatę do mieszkania lub domu

Już wkrótce wejdą w życie zmiany w programie Mieszkanie dla młodych. Mają one ma celu zwiększenie dostępności i poprawę atrakcyjności programu MdM. Większą niż obecnie dopłatę otrzymają rodziny wielodzietne, na dofinansowanie mogą liczyć również osoby nieposiadające zdolności kredytowej. Sprawdź, co jeszcze się zmieni.

Możliwość zakupu mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Nowelizacja przewiduje zwiększenie możliwości udziału w programie MdM osób realizujących swoje potrzeby mieszkaniowe za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych. Dofinansowanie wkładu własnego będą mogli uzyskać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni, w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Dotychczasowe przepisy ustawy przewidywały uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.

Zwiększenie wysokości dofinansowania do mieszkania dla rodzin wychowujących dwoje i więcej dzieci

Zmienione przepisy zwiększają z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której ma być liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc.).

Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (dotychczas było to 15 proc.), natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wyniosłaby 30 proc. (dotychczas było to 15 proc.). Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.

WAŻNE

Zwolnienie z warunku pierwszego mieszkania i limitu wieku w przypadku rodzin z trójką dzieci

Zniesiona została, w stosunku do nabywców wychowujących w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego co najmniej troje dzieci, warunek dotyczący „pierwszego mieszkania” i limitu wieku. Tacy nabywcy będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie, nawet jeżeli w przeszłości posiadali lub aktualnie posiadają inne mieszkanie lub mają powyżej 35 lat. Według dotychczasowych przepisów przynajmniej jeden z kupujących nie mógł mieć ukończonych 35 lat.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Objęcie programem mieszkań, które powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji

Nowelizacja przewiduje dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji. W konsekwencji programem Mieszkanie dla młodych zostaną objęte przebudowane lub zaadaptowane budynki niemieszkalne, strychy i stare kamienice.

MdM również dla osób nieposiadających zdolności kredytowej

Według dotychczasowych przepisów jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. Zmienione przepisy zniosły wskazany wyżej zamknięty krąg osób, które mogą przystąpić do umowy kredytu w charakterze „dodatkowego kredytobiorcy”.

Kredytobiorcę będą mogły wesprzeć swoją zdolnoscią kredytową dowolne osoby. Możliwość przystąpienia do umowy kredytu dodatkowych osób, wraz z beneficjentem programu, będzie mogła jednak dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy bank stwierdzi, że nabywca nie ma zdolności kredytowej.

Wprowadzenie sankcji za wcześniejszą spłatę całości lub części kredytu w okresie 5 lat od nabycia mieszkania

Program Mieszkanie dla młodych jest adresowany do osób, które bez wsparcia publicznego miałyby problemy z nabyciem własnego mieszkania. W praktyce funkcjonowania ustawy zdarzają się przypadki, że nabywca zaciąga kredyt spełniający wskazane wyżej ograniczenia i od razu go spłaca po otrzymaniu finansowego wsparcia – nawet przed ostatecznym podpisaniem umowy o przeniesieniu własności.

Przypadki takie nie podlegały dotychczas żadnym sankcjom, co stanowiło lukę w ustawie. W takich sytuacjach wsparcie jest udzielane osobom, które go nie potrzebują i które zaciągają kredyt tylko po to, aby spełnić warunki ustawy i uzyskać finansowe wsparcie.

Zmienione przepisy przewidują, że jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu – w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. Ma to wyeliminować przypadki, kiedy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu.

Omawiana nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi została podpisana przez prezydenta 3 sierpnia 2015 roku i wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

12.08.2015

Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie. Jakie możliwości mają byli małżonkowie?

Co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie? Kto powinien dalej spłacać raty wspólnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Ranking kredytów hipotecznych – luty 2016....

Prezentujemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych. Całkowity koszt kredytu w kwocie 199 223 zł...

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2016....

Marzysz o kupnie domu lub mieszkania? Nasi klienci chcą zrealizować taką inwestycję w Toruniu, a eksperci...

Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest...

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych –...

Wiosna to najlepszy czas na drobne remonty. Jeśli zatem na twojej liście rzeczy do zrobienia jest np....