| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew

Drzewa liściaste są ważnym elementem ogrodu. Gdy urosną, trudno jest je przesadzić, a wyciąć szkoda. Dlatego na etapie planowania ogrodu trzeba się zastanowić, jakie gatunki drzew liściastych wybrać i gdzie je posadzić, żeby w przyszłości nie sprawiały kłopotu.

Pomyśl, zanim posadzisz drzewa liściaste na działce

O tym, na jakie gatunki i odmiany drzew liściastych możemy sobie pozwolić, decyduje ilość miejsca na działce. Zanim posadzimy wybrane drzewo, trzeba się dowiedzieć, jaka będzie przybliżona średnica jego korony po kilkudziesięciu latach, oraz rozważyć, ile miejsca zajmą korzenie (przyjmuje się, że sięgają 50-100 cm poza zasięg korony; im większe drzewo, tym dalej). To pozwoli zorientować się, w jakiej odległości od budynku, ogrodzenia, basenu czy poprowadzonych pod ziemią instalacji powinno rosnąć wybrane przez nas drzewo.

Czytaj też: Przesadzanie dużych drzew

Drzewa liściaste w ogrodzie - plusy i minusy

Drzewa liściaste poprawiają mikroklimat – osłaniają przed palącym słońcem, powstrzymują wiatr, zwiększają wilgotność powietrza, dostarczają tlenu, zatrzymują kurz i zanieczyszczenia. Osłaniając ogród, zwiększają też poczucie prywatności i chronią przed hałasem.

Jeżeli jednak drzewa są zbyt duże, mogą sprawiać kłopot, szczególnie w małym ogrodzie. Niekiedy zabierają całe światło, pochłaniają też większość wody i substancji odżywczych z podłoża. Pod ich koronami wytrzymują tylko rośliny cieniolubne i mało wymagające.

Także ludzie, użytkownicy zacienionego ogrodu, odczuwają pewien dyskomfort. Takich kłopotów można uniknąć, wybierając do niewielkiego ogrodu drzewa, których korony nawet po wielu latach nie przekroczą kilku metrów średnicy.

ZDANIEM EKSPERTA

Drzewa liściaste jako element kompozycji ogrodu

Bardzo istotną sprawą w planowaniu ogrodu i ogrodowych kompozycji jest estetyka. Czasami wystarczy jeden wyjątkowo atrakcyjny egzemplarz, który stanie się centralnym punktem kompozycji. To jemu podporządkowane zostaną pozostałe jej elementy. Dobrym rozwiązaniem (choć nie zawsze możliwym) jest optyczne połączenie ogrodu z wysoką zielenią sąsiednich działek oraz położonymi dalej grupami wyniosłych drzew. Dzięki temu osoby przebywające w ogrodzie będą miały wrażenie, że otacza je rozległy teren, a przy tym powstanie dobre tło, na którym nasze drzewa będą się wyraźnie rysować.

Pamiętajmy, że drzewa przeznaczone do oglądania z bliska – a tak jest w małym ogrodzie – powinny być szczególnie efektowne. Możemy zdecydować się na roślinę o niezwykłym pokroju (kolumnowym, kulistym, stożkowym), szczególnie uformowanej koronie (zwisającej, parasolowatej), liściach o wyjątkowym kształcie lub ładnie przebarwiających się jesienią czy też obficie kwitnącą i owocującą.

Drzewa, które mają zwarte korony o regularnym kształcie, wprowadzają do kompozycji porządek – smukłe o pokroju kolumnowym są elementem dynamizującym, zaś te o kulistych czy parasolowatych koronach – statycznym i uspokajającym. Drzewa kwitnące tworzą nastrój romantycznej lekkości, a te, drzewa których liście przebarwiają się jesienią na złoto lub purpurowo, rozjaśniają otoczenie nawet w pochmurne i deszczowe dni.

Sadzenie i pielęgnacja drzew liściastych

Drzewa liściaste sprzedawane w donicach możemy sadzić przez cały sezon. Roślinę umieszczamy w dole (dwukrotnie większym niż jej bryła korzeniowa) wypełnionym ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z kompostem. Drzewo przywiązujemy do palika. Wokół pnia formujemy zagłębienie średnicy 40-60 cm, w którym po podlaniu i po deszczu będzie się gromadzić woda – dzięki temu nie odpłynie na boki, a przesiąknie do systemu korzeniowego. Aby zapobiec wyrastaniu chwastów, ziemię wokół rośliny warto wyściółkować odkwaszoną korą, wiórami lub skoszoną trawą. Przez pierwsze lata uprawy drzewa trzeba podlewać i nawozić, później, kiedy korzenie roślin rozrosną się i będą penetrowały dużą powierzchnię, nie jest to konieczne. Można też poprawić kształt roślin, przycinając wybrane pędy.

Sprawdź się: Krzewy i drzewa kwitnące wiosną. QUIZ

Najładniesze drzewa liściaste do ogrodu

  • Klon palmowy dorasta do 10 m. Tworzy bardzo malowniczą, rozłożystą koronę. Uprawiane są odmiany o różnym zabarwieniu liści i sile wzrostu. Może rosnąć w słońcu i półcieniu w próchnicznej i dość wilgotnej glebie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz.
  • Jarząb Koehnego (japoński) ma około 5 m. Ciemnozielone liście jesienią stają się czerwone. Białe kwiaty w luźnych, szerokich gronach rozwijają się w czerwcu, białe owoce (jadalne) dojrzewają w sierpniu. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie. Jest odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza.
  • Surmia bignoniowata i jej odmiana 'Aurea' mają 10 m, wymagają stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Białe kwiaty, zebrane w rosnące pionowo kwiatostany, rozwijają się w lipcu i sierpniu. Owoce to długie torebki przypominające strąki.
  • Brzoza brodawkowata 'Youngii' osiąga 6 m wysokości. Ma charakterystyczny pokrój, który zawdzięcza powyginanym, zwisającym gałęziom. Kora jest biała i gładka. Lubi stanowiska słoneczne lub cieniste.
  • Oliwnik wąskolistny dorasta do 5 m. Koronę ma nieregularną o powyginanych konarach. Miododajne, słodko pachnące kwiaty rozwijają się w czerwcu. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i suchych. Lubi gleby wapienne, znosi lekkie zasolenie.
  • Jabłonie ozdobne (rajskie) mają kilka metrów wysokości. W maju pokrywają się masą białych lub różowych kwiatów, pod koniec lata dojrzewają dekoracyjne owoce. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych. Są odporne na mróz.
  • Buk pospolity 'Purple Fountain' dorasta do 8 m wysokości przy 3 m średnicy. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w pełnym słońcu.
  • Wiśnie ozdobne dorastają do 10 m wysokości. W kwietniu i maju gałęzie obsypane są delikatnymi różowymi lub białymi, często pełnymi kwiatami. U niektórych odmian kwiaty przyjemnie pachną. Wiśnie lubią słońce, dobrze rosną w średnio żyznej glebie.
  • Magnolia pośrednia (magnolia Soulange’a) osiąga 8 m wysokości. Jej biało-różowe kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści. Wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego, gleb żyznych i lekko kwaśnych. Młode rośliny trzeba okrywać na zimę.
  • Jarząb pospolity kwitnie w maju i czerwcu, jesienią dojrzewają czerwone owoce. Wymagania glebowe ma niewielkie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...