Biedronki - pożyteczne owady pomocne w walce ze szkodnikami roślin

2021-07-16 11:42

Biedronki to owady pożyteczne, pożądane w ogrodzie, bowiem zjadają szkodniki roślin: mszyce, miodówki, mączliki, czerwce, roślinożerne roztocza, a nawet gąsienice. Biedronki są niezastąpionymi sprzymierzeńcami ogrodnika w walce ze szkodnikami roślin.

Biedronka
Autor: GettyImages Biedronka potocznie zwana jest bożą krówką

W ogrodzie żyją liczne owady, które żywiąc się liśćmi czy sokiem, uszkadzają i osłabiają rośliny - to szkodniki roślin. Owady te mają jednak swych naturalnych wrogów: biedronki.

Biedronki - owady pożyteczne

Podstawowym pokarmem dorosłych biedronek i ich larwmszyce, ale te małe drapieżniki nie gardzą też miodówkami, mączlikami, czerwcami, roślinożernymi roztoczami, drobnymi larwami muchówek i chrząszczy, a nawet młodymi gąsienicami.

Biedronki to pożyteczne owady, które są niezastąpionymi sprzymierzeńcami ogrodnika, a mimo to ich larwy i poczwarki często bywają niszczone przez ludzi, bo swym wyglądem nie przypominają znanej wszystkim dorosłej postaci biedronki.

Owady pożyteczne w ogrodzie: owady zapylające i owady drapieżne >>>

Liczba mszyc zjadanych przez biedronkę zależy od jej gatunku i stadium rozwojowego oraz od gatunku mszycy. Najbardziej żarłoczne są starsze larwy oraz owady dorosłe – zjadają po kilkadziesiąt mszyc dziennie!

Co warto wiedzieć o biedronkach
Biedronka

Autor: GettyImages

Biedronki składają jaja na liściach roślin, często w pobliżu kolonii mszyc. Po kilku dniach wylęgają się larwy – początkowo czarne lub ciemnobrązowe, później na ich odwłokach pojawiają się pomarańczowe, czarne lub białe plamy. Po 2-3 tygodniach larwy biedronki przeobrażają się w poczwarki, te zaś po około tygodniu w osobniki dorosłe – chrząszcze, które najczęściej mają czerwone albo żółte pokrywy skrzydeł w czarne kropki lub plamy. Dorosłe biedronki zimują w stanie odrętwienia w ściółce leśnej, pod uschniętymi liśćmi, pod korą i w dziuplach drzew, w szczelinach murów, a także w różnych pomieszczeniach.

Spośród 80 gatunków biedronek żyjących w Polsce sześć możemy często spotkać i bez trudu rozpoznać. Są to: biedronka dwukropka, biedronka siedmiokropka, biedronka oczatka, biedronka dziesięciokropka, biedronka wrzeciążka i skulik przędziorkowiec.

Biedronka - jak zwabić ją do ogrodu

Dobrze, jeśli w ogrodzie żyje wiele biedronek. Można je zbierać i przynosić do ogrodu z zewnątrz, ale jest to zajęcie żmudne. Znacznie skuteczniejsze jest wabienie biedronek poprzez opryskiwanie szczególnie zagrożonych przez mszyce roślin raz w tygodniu lekko posłodzoną wodą (1/2 łyżki cukru na litr wody). Na opryskiwanych roślinach biedronki pojawią się wcześniej i liczniej niż na pozostałych i mszyc będzie znacznie mniej.

Dowiedz się, jak stworzyć ogród przyjazny dla owadów >>>

Nieszkodliwe dla biedronek środki ochrony roślin

Decydując się na chemiczne zwalczanie szkodników w ogrodzie, trzeba pamiętać, że żyją tam też owady pożyteczne. Aby je chronić, należy wybrać preparat selektywny, czyli zwalczający szkodniki, a nieszkodliwy dla biedronek. Do tej grupy należą: Apollo, Aztec, Mitac, Nissorun, Pirimor, Roztoczol, Thiodan, Torque oraz biopreparaty Bacilan, Bactospeine, Biobit, Dipel, Thuricide.

Użycie preparatu częściowo selektywnego (mniej toksycznego niż najczęściej stosowane), takiego jak Bancol, Basudin, Croneton, Dimilin, Neoron, Ortus, Omite, Peropal, Winylofos, powinno być traktowane jako ostateczność.

Przeczytaj też: Insektycydy: środki owadobójcze >>>

Przeczytaj też:

Domek dla owadów pożytecznych – instrukcja wykonania krok po kroku >>>

Pszczoły w ogrodzie: produkty, które zawdzięczamy pszczołowatym >>>

Chrabąszcz majowy. Żarłoczne chrabąszcze majowe: zwalczanie >>>

Zwalczanie os - jak się pozbyć gniazda os w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają