| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Biedronka pomaga w walce ze szkodnikami. Biedronki - owady pożyteczne w ogrodzie

Biedronka pomaga w walce ze szkodnikami. Biedronki - owady pożyteczne w ogrodzie

Biedronka to owad pożyteczny, pożądany w ogrodzie, bowiem zjada szkodniki roślin: mszyce, miodówki, mączliki, czerwce, roślinożerne roztocza, a nawet gąsienice. Biedronki są niezastąpionymi sprzymierzeńcami ogrodnika w walce ze szkodnikami roślin.

Autor: Jupiterimages

W ogrodzie żyją liczne owady, które żywiąc się liśćmi czy sokiem, uszkadzają i osłabiają rośliny - to szkodniki roślin. Owady te mają jednak swych naturalnych wrogów: biedronki.

Biedronki - owady pożyteczne

Podstawowym pokarmem dorosłych biedronek i ich larw są mszyce, ale te małe drapieżniki nie gardzą też miodówkami, mączlikami, czerwcami, roślinożernymi roztoczami, drobnymi larwami muchówek i chrząszczy, a nawet młodymi gąsienicami. Te pożyteczne owady ą niezastąpionymi sprzymierzeńcami ogrodnika, a mimo to ich larwy i poczwarki często bywają niszczone przez ludzi, bo swym wyglądem nie przypominają znanej wszystkim dorosłej postaci biedronki.

Sprawdź też: szkodniki glebowe - jak zwalczać >>>

Liczba mszyc zjadanych przez biedronkę zależy od jej gatunku i stadium rozwojowego oraz od gatunku mszycy. Najbardziej żarłoczne są starsze larwy oraz owady dorosłe – zjadają po kilkadziesiąt mszyc dziennie.

Biedronka: jak zwabić ją do ogrodu

Dobrze, jeśli w ogrodzie żyje wiele biedronek. Można je zbierać i przynosić do ogrodu z zewnątrz, ale jest to zajęcie żmudne. Znacznie skuteczniejsze jest wabienie biedronek poprzez opryskiwanie szczególnie zagrożonych przez mszyce roślin raz w tygodniu lekko posłodzoną wodą (1/2 łyżki cukru na litr wody). Na opryskiwanych roślinach biedronki pojawią się wcześniej i liczniej niż na pozostałych i mszyc będzie znacznie mniej.

Nieszkodliwe dla biedronek środki ochrony roślin

Decydując się na chemiczne zwalczanie szkodników w ogrodzie, trzeba pamiętać, że żyją tam też owady pożyteczne. Aby je chronić, należy wybrać preparat selektywny, czyli zwalczający szkodniki, a nieszkodliwy dla biedronek. Do tej grupy należą: Apollo, Aztec, Mitac, Nissorun, Pirimor, Roztoczol, Thiodan, Torque oraz biopreparaty Bacilan, Bactospeine, Biobit, Dipel, Thuricide.

Użycie preparatu częściowo selektywnego (mniej toksycznego niż najczęściej stosowane), takiego jak Bancol, Basudin, Croneton, Dimilin, Neoron, Ortus, Omite, Peropal, Winylofos, powinno być traktowane jako ostateczność.

Polecamy film: Zwalczanie os - jak się pozbyć gniazda os w ogrodzie. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...