Ogród przyjazny owadom - jak zwabić pożyteczne owady do ogrodu?

2023-06-28 11:20

Co zrobić, aby nasz ogród stał się enklawą zasiedloną przez pożyteczne owady? Podpowiadamy co zrobić, aby owady pożyteczne polubiły nasz ogród. Jak stworzyć ogród przyjazny pożytecznym owadom.

Spis treści

  1. Ogród bez chemii przyjazny dla owadów pożytecznych
  2. Jak zwabić owady pożyteczne do ogrodu
  3. Domki dla owadów

Zanieczyszczenie środowiska, stosowanie pestycydów, niszczenie śródpolnych zadrzewień i nieużytków oraz wielkoobszarowe rolnictwo powodują, że giną owady. Jest to ogólnoświatowa tendencja, na którą nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, żeby nasz ogród stał się enklawą zasiedloną przez pożyteczne owady. Czy warto? Tak, nie tylko ze względu na przesłanki proekologiczne, lecz także z powodu bardzo wymiernych korzyści.

Ogród bez chemii przyjazny dla owadów pożytecznych

Dla pożytecznych owadów najgroźniejsze są opryski środkami ochrony roślin. W przydomowym ogrodzie lepiej z nich zrezygnować. Jeżeli jednak zadecydujemy, by je wykonać, bo populacja szkodników jest bardzo duża, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze – nie wolno ich stosować w czasie masowego kwitnienia, po drugie – rośliny powinno się opryskiwać po zmroku, gdy pszczoły i inne owady żywiące się pyłkiem lub nektarem zakończyły obloty kwiatów. Trzeba tak postępować, nawet jeżeli na opakowaniu jest podane, że preparat nie jest szkodliwy dla pszczół. Oprysków nie wykonuje się przed spodziewanym deszczem – zmyty preparat nie zadziała, a zanieczyści wody gruntowe. Zamiast środków syntetycznych lepiej stosować naturalne, które można kupić lub zrobić samodzielnie.

Owady pożyteczne
Autor: GettyImages Jest wiele gatunków owadów, które są dla naszego ogrodu ważnymi sprzymierzeńcami

Jak zwabić owady pożyteczne do ogrodu

W ogrodzie należy dążyć do bioróżnorodności; im więcej gatunków roślin, tym łatwiej owady pożyteczne znajdą coś dla siebie. Zamiast często przycinać darń, warto pozostawić fragmenty ogrodu z łąką koszoną tylko jeden-trzy razy w sezonie. Da ona schronienie owadom i innym drobnym zwierzętom. Nie powinno zabraknąć roślin miododajnych. Najwcześniej, bo już w kwietniu, pojawiają się krokusy. Są chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele. Cennymi miododajnymi roślinami są te, które obficie i długo kwitną, na przykład facelia, kosmos, groszek, macierzanka, mięta, hyzop, floks, lawenda, lebiodka, werbena, szałwia, wiesiołek i wrzosy. Specjalnie dla motyli warto posadzić budleję Dawida, cynie i rozchodniki okazałe oraz pozostawić kilka kęp pokrzyw, których liście są przysmakiem gąsienic rusałki pawika i rusałki admirała. Latem wabikiem jest woda – wystarczy ustawić wśród roślin poidełko. Jesienią lepiej nie wygrabiać wszystkich suchych liści i łodyg, bo znajdą w nich zimowe kryjówki biedronki, trzmiele i motyle.

Domki dla owadów

Od kilku lat są bardzo modne i – co ważniejsze – pożyteczne. Można je kupić lub bardzo łatwo zrobić samemu. Należy dla nich przeznaczyć zaciszne, słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Domek dla owadów w ogrodzie to wiązki suchych roślin o pustych pędach, kłody drewna z nawierconymi otworami różnej średnicy i długości, skrzynki wypełnione suchymi liśćmi lub sianem, związane ciasno kawałki kory. Pszczoły murarki zasiedlą trzciny pocięte na 15-20-centymetrowe odcinki i powiązane w niewielkie pęczki lub małe skrzynki bez jednej ścianki wypełnione masą z gliny zmieszanej z rozdrobnioną słomą, w której zrobiono otwory średnicy 6-8 mm. Pszczoły porobnice zadomowią się w kłodach spróchniałego drewna, w którym nawiercono otwory, a trzmiele wybiorą niewielkie skrzynki z małym otworem wejściowym wypełnione sianem (w naturze owady te chętnie zamieszkują w podobnych gniazdach gryzoni).

We wrześniu warto wystawić domki, w których będą zimowały złotooki. Powinny one mieć ścianki z poziomo przybitych deseczek (tak jak w żaluzji) i wnętrze wypełnione suchymi liśćmi. Najlepiej pomalować je na czerwono lub brązowo, bo te kolory wabią złotooki. Późną jesienią domki przenosi się do chłodnego pomieszczenia, a wiosną wystawia do ogrodu.

Przeczytaj też:

Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli

Murarka ogrodowa - dzika pszczoła. Hodowla murarki w ogrodzie, jak zrobić domek dla murarek

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie

Wiosna w ogrodzie - co o niej wiesz? Ciekawe, czy uda się zdobyć komplet punktów...

Pytanie 1 z 11
Kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa?
Wiosna w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.