| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Ryby w stawie: jak pielęgnować i karmić ryby w stawie

Ryby w stawie: jak pielęgnować i karmić ryby w stawie

Ryby w stawie ogrodowym wymagają pielęgnacji cay rok. Podpowiadamy, jak pielęgnować i karmić ryby w stawie. Pamiętajmy, że zanim ryby zostaną wpuszczone do stawu, trzeba jednak obliczyć, dla ilu i dla jakich ryb wystarczy miejsca.

Aby obliczyć, ile ryb można hodować w ogrodowym stawie, można przy tym skorzystać z następującego wzoru: suma długości dorosłych osobników nie powinna przekraczać 25 cm na 1 m2 powierzchni lustra i na 150 l wody.

Kiedy wpuścić ryby do stawu

Jeżeli staw niedawno został obsadzony roślinami, warto poczekać z osiedlaniem ryb aż rośliny się ukorzenią, a woda stanie się przejrzysta: to sygnał, że staw osiągnął równowagę biologiczną. Najlepiej w pierwszym roku wpuścić do zbiornika tylko kilka ryb późną wiosną i kilka latem, a w kolejnych sezonach uzupełniać kolekcję.

Autor: Andrzej Szandomirski

Najlepiej w pierwszym roku wpuścić do zbiornika tylko kilka ryb późną wiosną i kilka latem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ryby w stawie - pielęgnacja latem

Ryby dobrze czują się w czystej i natlenionej wodzie. Aby utrzymać w stawie taką wodę, należy zapobiegać rozwojowi glonów – uciążliwych zwłaszcza latem. Wydzielają one siarkowodór i azotyny, które powodują mętnienie wody. Glony można wyławiać siatką na kiju, można też wpuścić do stawu rozwielitki, rureczniki i małże, które się nimi żywią.

Nie należy natomiast nadmiernie karmić ryb (powinny dostawać raz dziennie tyle pokarmu, ile mogą zjeść w ciągu 10 minut) ani dopuszczać, aby ziemia z brzegów stawu dostawała się, na przykład z deszczem, do zbiornika. Substancje mineralne zawarte w glebie i rozkładający się rybi pokarm są bowiem pożywką glonów.

W stawie nie może zabraknąć roślin wodnych (powinny zajmować do 1/3 powierzchni zbiornika) i roślin strefy przybrzeżnej. Ocieniając zbiornik, utrudniają one rozwój glonów, poza tym dają schronienie rybom oraz oczyszczają wodę z soli mineralnych, a zaopatrują ją w tlen.

Ruch wody sprzyja jej napowietrzaniu, w stawie z rybami warto więc zainstalować pompę filtrującą, wodotrysk lub zbudować kaskadę.

Ryby w stawie - pielęgnacja jesienią i zimą

Początkujący hodowcy ryb powinni wiedzieć, jakich zabiegów będą one wymagały jesienią. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 st. C, ryby stają się odrętwiałe i skupiają się przy dnie. Wtedy przestajemy je karmić.
Jeżeli staw jest mały (głębokość do 1,2 m i powierzchnia do 3 m2), ryby trzeba przenieść na zimę do wanny ustawionej w chłodnym pomieszczeniu (od 0 do 8 st. C). W wannie należy zainstalować urządzenie napowietrzające (choćby pompkę akwariową).

Jeżeli warunki w stawie pozwalają na zimowanie ryb, trzeba zadbać, aby woda nie zamarzała całkowicie. Można zastosować pływak styropianowy, grzałkę lub wstawić pionowo do wody wiązkę trzciny albo prętów bambusowych. Przez te otwory do zbiornika będzie się dostawało powietrze. Jeżeli woda zamarznie, zamiast wyrąbywania przerębli, lepiej postawić na lodzie naczynie z gorącą wodą.

Polecamy film: Oczko wodne przed zimą. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzyw...

Basen ogrodowy nie musi być luksusem. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen w...

Podgrzewanie wody w odkrytym basenie. Jak...

Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną....

Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie...

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji....

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak...

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy,...

Pomysł na oczko wodne w ogrodzie - kamienie,...

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz,...