Kiedy wentylacja w domu dobrze działa. Sprawdź, jakie są objawy niesprawnej wentylacji

2011-05-31 11:47
Jakie są objawy źle działającej wentylacji?
Autor: Greg Wiktor Nieprawidłowo działająca wentylacja może być powodem złego samopoczucia

Zaparowane szyby, skraplanie wody na oknach czy wszechobecna wilgoć w domu, to tylko niektóre objawy źle działającej wentylacji. O tym, że wentylacja w domu jest niesprawna, może świadczyć twoje złe samopoczucie: zmęczenie, senność, ból głowy czy napady kaszlu. Zjawisko to zostało nazwane syndromem chorego budynku. To jednak nie jedyne skutki złej wentylacji w domu.

Zaparowane szyby i wilgoć w domu to dowód na to, że wentylacja źle działa

Wyraźnie widocznymi objawami nieprawidłowego działania wentylacji są zaparowane szyby, a zimą skraplająca się na nich woda. Oznacza to, że wilgoć w domu jest na zbyt wysokim poziomie, a jej nadmiart nie jest usuwany.

Jeśli na to nie zareagujemy, z czasem może dojść do zawilgocenia ścian i rozwoju na nich pleśni/grzybów (ryzyko pojawia się, gdy wilgotność względna powietrza przekracza 70%), której trudno się pozbyć.

To jednak nie jedyny problem związany ze źle działającą wentylacją. Dużym kłopotem jest również powstawanie ciągu wstecznego.

Co to jest syndrom chorego budynku?

O tym, że pomieszczenia są źle wentylowane, może świadczyć złe samopoczucie przebywających w nich osób – zmęczenie, senność, ból lub zawroty głowy, drażliwość, obniżenie koncentracji, podrażnienie błon śluzowych, napady kaszlu. Zjawisko to zostało nazwane syndromem chorego budynku (SBS).

Można je rozpoznać po tym, że po wyjściu z pomieszczeń objawy szybko ustępują. Długotrwałe przebywanie w niekorzystnym dla organizmu środowisku może doprowadzić do tak zwanej wieloczynnikowej nadwrażliwości chemicznej (MCS).

W tym wypadku oprócz zmęczenia, zawrotów i bólu głowy obserwuje się dezorientację, zaburzenia emocjonalne, nadwrażliwość na zapachy, osłabienie mięśni i stawów, zaburzenia rytmu serca. Objawy te szybko nie mijają, a w testach laboratoryjnych organizmu (badaniu krwi i moczu) nie widać wyraźnych zmian. Ostre, przewlekłe zapalenia grypopodobne, suchy kaszel, nieżyt gardła, bóle stawów i mięśni, depresja, drażliwość, trudności z koncentracją są nazywane zespołem przewlekłego zmęczenia (CFS).

Są spowodowane obniżeniem odporności pod wpływem nadmiernej wrażliwości na czynniki środowiskowe (między innymi obecne w powietrzu mikroorganizmy i substancje chemiczne).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają