| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym

Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym

Do zalet ogrzewania podłogowego śmiało możemy zaliczyć: przyjemne ciepło, brak widocznych elementów, mniejsze zużycie energii. Już one wystarczą, żeby skusić niejednego inwestora. Trzeba jednak wiedzieć, że sterowanie systemem wodnego ogrzewania podłogowego należy dobrze zaplanować.

Z tego względu do sterowania pracą wodnego ogrzewania podłogowego zaleca się układ regulacji pogodowej. Temperatura wody zasilającej instalację jest wtedy dostosowywana do temperatury na dworze mierzonej przez zewnętrzny czujnik. Dzięki temu wraz z jej zmianą od razu zmienia się temperatura wody krążącej w podłodze.
W instalacjach z prostszą regulacją - za pomocą termostatu zainstalowanego w pomieszczeniu - woda w instalacji jest podgrzewana do chwili, gdy na skutek wzrostu temperatury na zewnątrz wzrośnie temperatura w pomieszczeniu. Dopiero wtedy podłoga zaczyna stygnąć. Wówczas w pomieszczeniu może już być za gorąco, a to oznacza nieracjonalne gospodarowanie energią.

Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną – wolno się rozgrzewa i wolno stygnie. Zanim ciepło zacznie być przekazywane do pomieszczenia, musi się nagrzać beton, w którym są zatopione rury z wodą. Rozgrzany beton pozostaje za to ciepły przez długi czas po wyłączeniu źródła ciepła. Dlatego w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym dostosowywanie ilości ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą do szybko zmieniającego się zapotrzebowania na nie nie odbywa się tak sprawnie jak w przypadku nowoczesnych grzejników o małej pojemności wodnej.

Autor: Oventrop

Temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego jest niższa niż wody wychodzącej z kotła dzięki układowi mieszającemu złożonemu z zaworu mieszającego i dodatkowej pompy obiegowej.

Autor: Danfoss

Producenci oferują gotowe zestawy pompowo-mieszające składające się z pompy, zaworu mieszającego, termometru, odpowietrznika, zaworu zwrotnego i termostatu. Kompaktowe rozmiary umożliwiają zainstalowanie ich w skrzynce rozdzielaczowej.

Temperatura wody w instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest niższa niż w typowym ogrzewaniu grzejnikami ściennymi. Na ogół instalację projektuje się tak, aby temperatura na zasileniu nie przekraczała 55°C, a podczas normalnej eksploatacji utrzymywała się na poziomie 40°C. Z tego względu ogrzewanie podłogowe szczególnie nadaje się do współpracy z niekonwencjonalnymi urządzeniami grzewczymi. Są to pompy ciepła, źródła geotermalne czy kotły kondensacyjne. Działają one najbardziej efektywnie, gdy temperatura zasilania instalacji jest niska.

Konwencjonalne kotły grzewcze podgrzewają wodę do wyższej temperatury, więc żeby mogły zasilać instalację ogrzewania podłogowego, konieczne jest zastosowanie układu, który będzie ją obniżał (niektóre droższe modele kotłów gazowych mogą mieć taki układ wbudowany). Typowe rozwiązanie to tak zwany układ mieszający z zaworem trójdrogowym z elektrycznym siłownikiem regulującym stopień zmieszania cieplejszej wody (zasilającej) z chłodniejszą (powrotną). Po jego zastosowaniu temperatura wody wychodzącej z kotła może być dużo wyższa niż dopuszczalna w ogrzewaniu podłogowym. Nie ma wtedy przeszkód, by źródłem ciepła był nawet kocioł na paliwo stałe, który podgrzewa wodę do temperatury blisko 100°C.
Trzeba tylko pamiętać, że nie może on być podłączony bezpośrednio do instalacji w systemie zamkniętym. Wobec tego zasilanie ogrzewania podłogowego przez kocioł na paliwo stałe musi się odbywać za pośrednictwem dodatkowego wymiennika ciepła.

Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe nie jest jedynym systemem ogrzewania w domu. Prawie zawsze część pomieszczeń jest ogrzewana zwykłymi grzejnikami. Dlatego temperatura wody zasilającej instalację powinna być zróżnicowana – ta zasilająca ogrzewanie podłogowe musi być chłodniejsza.
Jeśli pętla ogrzewania podłogowego jest tylko uzupełnieniem instalacji z grzejnikami, można to osiągnąć, stosując specjalne zawory, tak zwane ograniczniki temperatury powrotu.
W przypadku kilku pętli bardziej opłacalne jest centralne przygotowywanie wody o niższej temperaturze za pomocą układu mieszającego. Są do tego potrzebne zawór regulacyjny sterowany termostatemdodatkowa pompa działająca niezależnie od pompy obiegowej wymuszającej przepływ wody przez kocioł.
W układzie mieszającym najczęściej stosuje się urządzenie nazywane zestawem mieszającym lub grupą pompowo-mieszającą. Jest to fabrycznie przygotowany zestaw składający się zwykle z pompy, odpowietrznika, zaworu zwrotnego, mieszającego zaworu termostatycznego ze zdalnym czujnikiem i termometru. Jego zaletą są niewielkie rozmiary (w porównaniu z układem zmontowanym z kupowanych osobno elementów) oraz prosty montaż ograniczający się do podłączenia rozdzielaczy – zasilającego i powrotnego.

Wodne ogrzewanie podłogowe - zalety i wady instalacji

Wodne ogrzewanie podłogowe instaluje się dziś w wielu nowo budowanych domach. Zwykle jednak ogrzewa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych...

Choć ogrzewanie podłogowe sprawia, że czujemy się dobrze, to raczej mniejsze zużycie energii i niewidoczna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.