Temperatura wody zasilająca ogrzewanie podłogowe: jak ją obniżyć

2020-08-28 16:06

Ogrzewanie podłogowe jest zazwyczaj zasilane wodą o niższej temperaturze niż grzejniki zamontowane w tej samej instalacji grzewczej. W zależności od liczby pętli ogrzewania podłogowego i powierzchni grzejnika podłogowego stosuje się różne rozwiązania umożliwiające obniżenie temperatury zasilającej je wody.

Bezpieczna temperatura wody do ogrzewania podłogowego
Autor: Piotr Mastalerz Jeżeli źródło ciepła podgrzewa wodę do temperatury wyższej niż wymagana do ogrzewania podłogowego, trzeba ją mieszać z wodą powracającą z instalacji. Stopień zmieszania reguluje automatycznie sterowany zawór

Żeby powierzchnia podłogi nadmiernie się nie rozgrzewała, temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe nie może przekraczać 55oC. Jeśli podłogówka jest ułożona w całym domu, to nie problem, ale gdy urządzenie grzewcze zasila jeszcze grzejniki (tak jest w wielu instalacjach grzewczych), zwykle podgrzewa wodę do temperatury bardziej dla nich odpowiedniej – 60, 70, a nawet 80oC. Wtedy w instalacji trzeba zastosować rozwiązania, które obniżą temperaturę wody kierowanej do rur ogrzewania podłogowego, bo ta przygotowana dla grzejników będzie za gorąca.

Miejscowe sterowanie temperaturą wody zasilająca ogrzewanie podłogowe

Prostym i tanim sposobem, stosowanym zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest tylko jedna pętla ogrzewania podłogowego (zazwyczaj w łazience, w której jest także grzejnik drabinkowy), jest zasilanie jej wodą powracającą z grzejnika. Jest ona już schłodzona, więc ma odpowiednio niską temperaturę. Ponieważ opory przepływu wody w ogrzewaniu podłogowym są dość duże, podłoga z pętlą ogrzewania podłączona do grzejnika nie może mieć powierzchni większej niż 15 m2. Tak połączonymi grzejnikami – tradycyjnym i podłogowym – nie da się sterować osobno. Steruje nimi zawór termostatyczny przy grzejniku. Gdy temperatura na zewnątrz będzie umiarkowana, woda opuszczająca grzejnik może mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej i wtedy podłoga nie będzie podgrzewana.

Zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem temperatury jest termostatyczny ogranicznik temperatury odcinający przepływ w obiegu, gdy do ogrzewania podłogowego dopłynie woda o temperaturze przekraczającej 55oC. Montuje się go w puszce w ścianie.

Przeczytaj też:

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi grzejnikami >>>

Jeśli obieg podłogowy oddzieli się od grzejnikowego (połączy z nim równolegle), będzie można nim sterować niezależnie za pomocą specjalnego zaworu z czujnikiem temperatury wody. Zawór zamknie przepływ, gdy temperatura wody osiągnie nastawioną wartość maksymalną i otworzy go przy wartości minimalnej. W ten sposób będzie można utrzymywać temperaturę podłogi na dopuszczalnym poziomie, mimo zasilania jej wodą o wysokiej temperaturze.

Jeśli obieg podłogowy oddzieli się od grzejnikowego (połączy z nim równolegle), będzie można nim sterować niezależnie za pomocą specjalnego zaworu z czujnikiem temperatury wody. Zawór zamknie przepływ, gdy temperatura wody osiągnie nastawioną wartość maksymalną i otworzy go przy wartości minimalnej. W ten sposób będzie można utrzymywać temperaturę podłogi na dopuszczalnym poziomie, mimo zasilania jej wodą o wysokiej temperaturze.

Do sterowania temperaturą najwygodniej jest zastosować zawór mieszający z siłownikiem, który będzie dokonywał jej zmian automatycznie, dzięki sterowaniu przez odpowiedni regulator. Najlepiej pogodowy, czyli taki, który reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz i na tej podstawie zmienia nastawy zaworu. Powinien być wyposażony w zaawansowane funkcje adaptacyjne, które umożliwiają utworzenie idealnej charakterystyki krzywej grzewczej dla wybranego budynku bez udziału użytkownika. Jego zadaniem jest wtedy tylko wybór oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach.

Zastosowanie regulacji pogodowej jest szczególnie ważne, gdy instalacja jest zasilana przez pompę ciepła albo kocioł kondensacyjny, bo działają one tym efektywniej, im niższa jest temperatura wody w instalacji. A działanie sterownika pogodowego sprawia, że utrzymuje się ona zawsze na najniższym możliwym poziomie.

Temperatura wody do ogrzewania podłogowego
Autor: Piotr Mastalerz Dostępne są kompaktowe zestawy mieszające z pompą obiegową, by-passem oraz zaworem termostatycznym sterowanym czujnikiem temperatury wody przeznaczone do montażu w szafce na rozdzielacze

Centralny układ obniżający temperaturę wody zasilająca ogrzewanie podłogowe

Gdy trzeba zasilać więcej niż dwie pętle ogrzewania podłogowego, lepiej robić to centralnie, np. za pomocą układu mieszającego. Taki zestaw składa się z pompy obiegowej, zaworu termostatycznego oraz tak zwanego by-passu, czyli odcinka rury łączącej przewód zasilający z powrotnym. Obniżenie parametrów wody grzewczej następuje w wyniku zmieszania wody zasilającej instalację z powracającą do źródła ciepła. Zawór jest połączony z czujnikiem temperatury zamontowanym na rozdzielaczu powrotnym ogrzewania podłogowego. Gdy temperatura wody zasilającej jest za wysoka, zawór się przymyka, co zwiększa przepływ przez obejście wody schłodzonej wracającej z pętli grzewczych. W ten sposób zwiększa się jej udział w strumieniu wody zmieszanej, tłoczonej przez pompę obiegową, więc jego temperatura się obniża.

Termostat sterujący pompą obiegową zabezpiecza przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury wody w instalacji podłogowej na wypadek, gdyby mimo zmieszania do jej obiegu została skierowana woda o temperaturze wyższej od dopuszczalnej. Wyłącza pompę, co wstrzymuje przepływ wody przez obiegi grzewcze do czasu, aż woda wystygnie do ustalonej temperatury. Wtedy ponownie ją uruchamia i zasilanie ogrzewania podłogowego zostaje wznowione.

Aby dobrać zawór mieszający do instalacji w domu jednorodzinnym, wystarczy znać powierzchnię ogrzewania podłogowego, ponieważ producenci podają, jakiej wielkości instalacje są w stanie obsługiwać oferowane przez nich urządzenia.

Łatwiejsze do zainstalowania i zajmujące niewiele miejsca są kompaktowe zestawy mieszające (tak zwane grupy pompowo-mieszające). Wszystkie potrzebne elementy takiego zestawu są zamontowane fabrycznie we wspólnym korpusie. Podłącza się go do belki rozdzielacza w typowej skrzynce rozdzielaczowej.

Regulator pogodowy
Autor: Wiktor Greg Regulator pogodowy z zewnętrznym czujnikiem temperatury reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz, czyli zanim zmieni się temperatura w pomieszczeniu, co w przypadku wolno reagującej podłogówki ma bardzo duże znaczenie

Grupa pompowa

W instalacjach z niezależnie sterowanymi obiegami grzewczymi (np. grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym), często potrzebne są dwie pompy obiegowe, a do każdej z nich armatura – zawory odcinające, zawór zwrotny i termometry. Wygodnym rozwiązaniem jest wtedy grupa pompowa, czyli fabrycznie zmontowany, kompaktowy zestaw tych urządzeń uzupełniony o estetyczną obudowę z materiału izolacyjnego zapobiegającą stratom ciepła. Zaletą stosowania grup pompowych jest znaczne uproszczenie prac instalacyjnych, a więc krótki czas montażu i związany z tym mniejszy koszt.

grupa pompowa esbe
Autor: materiały prasowe ESBE Instalację z pompą ciepła. W układzie wykorzystano dwa urządzenia firmy ESBE - grupę pompową GDA oraz zawór przełączający VZD

Ogrzewanie podłogowe: regulacja temperatury podłogi i powietrza

W ogrzewaniu podłogowym powinny być regulowane i temperatura podłogi (aby nie doszło do przekroczenia jej dopuszczalnej wartości), i temperatura powietrza (żeby zapewnić komfort cieplny osobom przebywającym w pomieszczeniach). Układy obniżające temperaturę zasilania nie realizują tego drugiego zadania. Są do tego potrzebne dodatkowe urządzenia. Bez nich nie da się osiągnąć niskich kosztów ogrzewania, nie rezygnując z komfortu cieplnego. Do indywidualnej regulacji temperatury podłogi służą zawory z elektrycznymi siłownikami sterowanymi przez termostaty pokojowe. Instaluje się je w poszczególnych obiegach ogrzewania podłogowego. Dzięki temu tam, gdzie nie jest potrzebna wysoka temperatura, można ją obniżyć bez zmiany parametrów w innych obiegach. Jeśli się takiego sterowania nie zastosuje, zapewnienie dostatecznej temperatury w najzimniejszym pomieszczeniu będzie się wiązało z przegrzewaniem innych wnętrz.