| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło… Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło… Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać się w grube swetry i opatulać kocami, skoro nawet w chłodne dni możemy chodzić po domu boso i w krótkim rękawku… Pamiętajmy tylko, że to zimowe ciepło kosztuje. A im wyższą temperaturę utrzymujemy w domu, tym wyższe płacimy rachunki. Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje domy. Zobacz, co udało nam się ustalić.

Ponad połowa Polaków, aby czuć się komfortowo, ma w domu temperaturę minimalną na poziomie 22oC. A jak wiemy, wyższa temperatura to wyższe koszty ogrzewania, na które składa się również powierzchnia domu czy mieszkania.
Z przeprowadzonych ostatnio analiz wynika, że koszt rocznego ogrzewania domu czy mieszkania o powierzchni 100 m2 bardzo często jest równowartością jednej średniej krajowej pensji.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej wynikom tej ankiety…

 

Optymalna temperatura 20oC to nie to, co lubimy

Autor: Oferteo

Lubimy gdy w domu jest ciepło. Ponad 58% ankietowanych utrzymuje w swoich domach i mieszkaniach temperaturę w granicach 21-23oC

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że w zdecydowanej większości badanych utrzymujemy w swoich mieszkaniach temperaturę 22°–23°C (31,7%) lub nieco niższą 21°–22° (26,3%). Co ciekawe, jedynie 18,5% zapytanych osób lubi, gdy w domu jest optymalna temperatura na poziomie 20°C (tyle wynosi norma dla pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania ludzi).

Warto wiedzieć, że przegrzewanie mieszkania nie tylko może niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców, wzmagać podatność na infekcje czy obniżać wilgotność w pomieszczeniach. To przede wszystkim znaczenie podwyższone rachunki za ogrzewanie.

Roczne koszty ogrzewania 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1–2 tys. zł/rok. Ogrzewając dwa razy większe mieszkanie musimy się liczyć z sumarycznymi rocznymi rachunkami na poziomie nawet 3 tys. zł.

Autor: Oferteo

Wraz ze wzrostem powierzchni domu czy mieszkania rosną koszty jego ogrzewania

Najpopularniejsze rodzaje opału - króluje ekogroszek

Wg przeprowadzonych badań, najpopularniejszym rodzajem opału jest ekogroszek, który do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystuje 39,1% użytkowników serwisu Oferteo.pl. Do analizy wykorzystano ponad 6 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na kolejnych miejscach plasuje się węgiel kamienny (17,5%), pellet (17,1%) oraz drewno (16%).

W przypadku opału na wagę, kupujący zamawiają zazwyczaj 2–3 tony (25,9%), nieco mniej zamawia 3–4 tony (18%) lub 5–10 ton (15% zapytań). Ponad połowa zamawiających drewno potrzebuje ilości mniejszej niż 10 m3 (54,7%).

Co decyduje o wyborze dostawcy opału?

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 34% ankietowanych przez Oferteo.pl. Niebagatelne znaczenie ma wygoda dostawy – zapewnienie jej przez sprzedawcę (21%) lub bliskość składu od domu czy mieszkania (10%).

Przeprowadzona wśród osób zaopatrujących się w opał ankieta pokazuje, że Polacy zawracają uwagę na pochodzenie opału. Ponad 3/4 badanych sprawdza, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni i jest skłonna zapłacić więcej za opał krajowy, wspierając w ten sposób naszą gospodarkę.

Autor: Oferteo

Zdaniem ankietowanych, na wybór dostawcy opału największy wpływ ma cena

Przedstawione dane pochodzą z analizy 442 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał oraz 6038 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące dostawcy opału.
Z racji sposobu zbierania danych, analiza nie obejmuje paliwa gazowego.

02.01.2015

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.