| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło… Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło… Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać się w grube swetry i opatulać kocami, skoro nawet w chłodne dni możemy chodzić po domu boso i w krótkim rękawku… Pamiętajmy tylko, że to zimowe ciepło kosztuje. A im wyższą temperaturę utrzymujemy w domu, tym wyższe płacimy rachunki. Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje domy. Zobacz, co udało nam się ustalić.

Ponad połowa Polaków, aby czuć się komfortowo, ma w domu temperaturę minimalną na poziomie 22oC. A jak wiemy, wyższa temperatura to wyższe koszty ogrzewania, na które składa się również powierzchnia domu czy mieszkania.
Z przeprowadzonych ostatnio analiz wynika, że koszt rocznego ogrzewania domu czy mieszkania o powierzchni 100 m2 bardzo często jest równowartością jednej średniej krajowej pensji.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej wynikom tej ankiety…

 

Optymalna temperatura 20oC to nie to, co lubimy

Autor: Oferteo

Lubimy gdy w domu jest ciepło. Ponad 58% ankietowanych utrzymuje w swoich domach i mieszkaniach temperaturę w granicach 21-23oC

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że w zdecydowanej większości badanych utrzymujemy w swoich mieszkaniach temperaturę 22°–23°C (31,7%) lub nieco niższą 21°–22° (26,3%). Co ciekawe, jedynie 18,5% zapytanych osób lubi, gdy w domu jest optymalna temperatura na poziomie 20°C (tyle wynosi norma dla pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania ludzi).

Warto wiedzieć, że przegrzewanie mieszkania nie tylko może niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców, wzmagać podatność na infekcje czy obniżać wilgotność w pomieszczeniach. To przede wszystkim znaczenie podwyższone rachunki za ogrzewanie.

Roczne koszty ogrzewania 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1–2 tys. zł/rok. Ogrzewając dwa razy większe mieszkanie musimy się liczyć z sumarycznymi rocznymi rachunkami na poziomie nawet 3 tys. zł.

Autor: Oferteo

Wraz ze wzrostem powierzchni domu czy mieszkania rosną koszty jego ogrzewania

Najpopularniejsze rodzaje opału - króluje ekogroszek

Wg przeprowadzonych badań, najpopularniejszym rodzajem opału jest ekogroszek, który do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystuje 39,1% użytkowników serwisu Oferteo.pl. Do analizy wykorzystano ponad 6 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na kolejnych miejscach plasuje się węgiel kamienny (17,5%), pellet (17,1%) oraz drewno (16%).

W przypadku opału na wagę, kupujący zamawiają zazwyczaj 2–3 tony (25,9%), nieco mniej zamawia 3–4 tony (18%) lub 5–10 ton (15% zapytań). Ponad połowa zamawiających drewno potrzebuje ilości mniejszej niż 10 m3 (54,7%).

Co decyduje o wyborze dostawcy opału?

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 34% ankietowanych przez Oferteo.pl. Niebagatelne znaczenie ma wygoda dostawy – zapewnienie jej przez sprzedawcę (21%) lub bliskość składu od domu czy mieszkania (10%).

Przeprowadzona wśród osób zaopatrujących się w opał ankieta pokazuje, że Polacy zawracają uwagę na pochodzenie opału. Ponad 3/4 badanych sprawdza, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni i jest skłonna zapłacić więcej za opał krajowy, wspierając w ten sposób naszą gospodarkę.

Autor: Oferteo

Zdaniem ankietowanych, na wybór dostawcy opału największy wpływ ma cena

Przedstawione dane pochodzą z analizy 442 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał oraz 6038 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące dostawcy opału.
Z racji sposobu zbierania danych, analiza nie obejmuje paliwa gazowego.

02.01.2015

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj zalety kotła Bio-max. Wiem, co wybieram…...

Kotły na pellet są jednymi z najbardziej nowoczesnych i efektywnych urządzeń grzewczych do spalania paliw...

Smog. Jedni na niego narzekają, a inni zacierają...

W ramach walki ze smogiem, rząd ma wydać rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego...

Ciepło w domu - tanie i ekologiczne. Wybieramy...

Kocioł na paliwo stałe powinien być wygodny w obsłudze, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Sprawdź,...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...