| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Palniki olejowe do pieca - najważniejsze informacje

Palniki olejowe do pieca - najważniejsze informacje

Palniki olejowe w piecach na olej opałowysą integralną częścią olejowch urządzeń grzewczych. W kotle olejowym palnik musi mieć możliwość regulacji, stosownie do zmieniających się parametrów oleju opałowego. Zobacz, jakie są najważniejsze rzeczy związane z palnikami olejowymi.

Autor: VIESSMANN

Właściwie dobrany palnik gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej kotła oraz pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń.

Zaletą kotłów olejowych jest to, że po wymianie palnika piec na olej może być eksploatowany również jako gazowy. Produkowane są także palniki dwupaliwowe umożliwiające zmianę paliwa z olejowego na gazowe i odwrotnie, bez konieczności wymiany palnika. Ze względu na wysoką cenę są jednak rzadko stosowane w kotłach przeznaczonych do domów jednorodzinnych.

Palniki olejowe w kotłach grzewczych rozpylają olej opałowy lub umożliwiają jego odparowanie. Podczas tego procesu paliwo intensywnie miesza się z powietrzem i dopiero mieszanina oleju i powietrza jest spalana.

Warunkiem właściwej pracy palnika olejowego jest odpowiednia jakość oleju. Najważniejsza dla przebiegu procesu spalania jest lepkość kinematyczna. Aby uzyskać odpowiednią lepkość, olej opałowy trzeba podgrzać. W palniku olej jest podgrzewany przez elektryczny podgrzewacz oleju. Jest on zintegrowany z dyszą i ma zmienny przedział mocy. Podgrzewacz dopasowuje swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Po osiągnięciu przez paliwo ustalonej temperatury, na przykład 80°C, termostat daje sygnał do sterownika. Sterownik najpierw uruchamia wentylator, potem układ zapłonowy, a następnie otwiera zawór odcinający dopływ oleju. Wytworzona mieszanka olejowo-powietrzna zapala się, co sygnalizuje detektor płomienia.

Jeśli płomień zaniknie w czasie pracy palnika, natychmiast zostaje przerwany dopływ oleju. Urządzenie podejmuje próbę ponownego uruchomienia palnika i zapalenia mieszanki. Jeżeli jednak mieszanka się nie zapali w zaprogramowanym czasie, palnik zostaje zablokowany.

Po uruchomieniu i wyregulowaniu palnika elektronika sterująca pozwala na ustawienie minimalnej ilości zużycia oleju. W przypadku zmniejszenia przepływu oleju (na przykład o 10% z powodu zatkanej dyszy) na wyświetlaczu pojawi się sygnał o konieczności przeglądu serwisowego.

Aby uzyskać całkowite i energooszczędne spalanie, należy dokładnie dopasować palnik do kotła. W przeciwnym razie kocioł będzie miał niższą sprawność, a co za tym idzie – będzie zużywał więcej oleju do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

Palniki olejowe - rodzaje

Palniki wentylatorowe mogą być jedno- lub dwustopniowe. W kotłach z palnikami jednostopniowymi zmiana wydajności następuje przez włączenie lub wyłączenie palnika. Kotły z palnikami dwustopniowymi na pierwszym stopniu pracują z mniejszą mocą, na drugim – z nominalną. Palniki dwustopniowe zapewniają bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Palniki olejowe (i jedno-, i dwustopniowe) są wyposażone w system zabezpieczeń kontrolujący pracę układu, a w razie nieprawidłowego działania wyłączający palnik i odcinający dopływ paliwa.

Palnik dwustopniowy lepszy niż palnik jednostopniowy. Właściwie dobrany palnik olejowy gwarantuje trwałość i utrzymanie wysokiej sprawności energetycznej kotła oraz pozwala zminimalizować emisję zanieczyszczeń.

Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zbiornik na olej opałowy: jednopłaszczowy czy...

Zbiornik na olej opałowy to podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego w domu. Sam olej opałowy...

Kocioł na olej: kiedy warto go montować?

Kocioł na olej opałowy - chociaż nie tak bardzo popularny - jest bardzo dobrym rozwiązaniem w...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym powinna być zrobiona w domu przynajmniej częściowo...

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym. Jaki...

Olej opałowy podobnie jak gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych...

Jak zaprojektować kotłownię z piecem na olej...

Kotłownia z piecem na olej opałowy musi spełniać wiele warunków, które zagwarantują ci...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.