| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotła na gaz płynny nie można zamontować w piwnicy. Dlaczego?

Kotła na gaz płynny nie można zamontować w piwnicy. Dlaczego?

Ogrzewanie na gaz płynny (propan lub propan-butan) jest szczególnie popularne na terenach, na których nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania domu, musisz pozna kilka zasad. Dzięki nim, korzystanie z gazu płynnego będzie wygodne i bezpieczne.

Kiedy gaz płynny jest cieczą?

Propan i propan-butan (LPG) pompowane do zbiornika lub butli pod ciśnieniem rzędu 6 barów ulegają skropleniu i są magazynowane i transportowane jako ciecz. Podczas poboru ze zbiornika następuje odparowanie i do odbiorników dociera już gaz. By uniknąć rozerwania, zbiornik lub butlę można napełnić jedynie w 85%.

Typowy zbiornik do instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym, nadający się do dostarczania paliwa do urządzeń grzewczych o mocy do 50 kW, ma objętość 2700 l (można w nim przechowywać do 2300 l propanu w fazie ciekłej, z którego otrzymuje się około 584 m3 gazu). Najpopularniejsze butle gazowe stosowane w gospodarstwach domowych (do kuchenek i przenośnych ogrzewaczy) mieszczą 11 kg propanu-butanu albo 10 kg propanu.

Po napełnieniu zbiornika w 85% pozostałą jego objętość wypełniają pary gazu znajdujące się pod ciśnieniem 6 barów. Jeśli napełnienie odbywało się w temperaturze 18°C, to gdy temperatura osiągnie 40°C, ciśnienie wzrośnie mniej więcej dwukrotnie. Z tego powodu nie wolno ani przepełniać zbiornika, ani dopuścić do wzrostu jego temperatury powyżej 40°C.

Dlaczego w piwnicy nie można zrobić kotłowni z piecem na propan?

Ponieważ propan i propan-butan są cięższe od powietrza. Wynikają z tego ważne dla bezpieczeństwa wymagania dla pomieszczeń, w których się z nich korzysta. Jest to niedopuszczalne, gdy podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, bo gaz nie mógłby swobodnie wypłynąć z budynku w przypadku niekontrolowanego wycieku.

Dlatego też w ścianie zewnętrznej kotłowni z kotłem na gaz cięższy od powietrza, na wysokości podłogi jest niezbędny otwór wentylacyjny. Wokół niego, w odległości do 5 m, nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu.

W podłodze kotłowni nie może być żadnych zagłębień, wpustów czy studzienek, a jeżeli pod kotłownią znajduje się kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne.

Czy kocioł c.o. można zasilać gazem płynnym z butli 11-kilogramowej?

Można, jest to jednak rozwiązanie kłopotliwe. Pobór paliwa przez kocioł o mocy 20 kW jest tak duży, że pojawiają się problemy z eksploatacją takiej instalacji gazowej.

Gwałtowne odparowanie dużej ilości gazu płynnego często powoduje zamarzanie butli. Niska temperatura sprawia natomiast, że paliwo przestaje odparowywać i następuje przerwa w jego dopływie do kotła. Niektórzy próbują sobie z tym radzić, podgrzewając butlę, a to już jest niebezpieczne – stwarza duże ryzyko wybuchu. Kłopoty może sprawić także reduktor ciśnienia gazu do butli o wydajności zbyt małej, by kocioł pracował z pełną mocą.

Korzystając z pojedynczej butli 11-kilogramowej do zasilania kotła gazowego, trzeba się liczyć z koniecznością jej wymiany co drugi dzień. Przepisy mówią, że zastosowanie baterii butli (maksymalnie dziesięć o nominalnej zawartości gazu do 33 kg) jest możliwe, pod warunkiem że będą one umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym i zadaszonym, nie bliżej niż 2 m od okien i drzwi w ścianach zewnętrznych budynków. Nie mogą być ustawione w zagłębieniu terenu.

W tej sytuacji znacznie wygodniejsze wydaje się wykonanie typowej instalacji zbiornikowej – ze zbiornikiem 2700 l. Korzystanie z niewielkiej butli ma sens jedynie tymczasowo, na przykład na czas potrzebny do wykonania przyłącza gazu ziemnego z sieci.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać optymalną moc kotła? 

Minimalizowanie strat ciepła, to obecny kierunek w jakim idą producenci materiałów budowlanych. Takie działania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc dla potrzeb c.o. jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z wysokim zapotrzebowaniem dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na ciepło dla potrzeb c.o. występuje w sposób ciągły, natomiast zapotrzebowanie na c.w.u. występuje tylko w chwilach jej poboru. Opisane okoliczności tworzą sprzeczne założenia w zakresie doboru mocy kotłów dla tych dwóch potrzeb.

Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z palnikiem modulowanym - jego główną cechą jest możliwość pracy ze zmienną mocą.  Moc maksymalna jest wykorzystywana dla sprostania wymogom związanym z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody, a możliwość pracy z niskimi mocami pozwala na płynne dopasowanie się do aktualnego zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o. Im większy jest zakres zmiennej mocy kotła, tym bardziej jest on w stanie dostosować się do aktualnych potrzeb, co optymalizuje pracę całego systemu grzewczego i w sposób zasadniczy wpływa na jego ekonomiczność. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się kotły o mocy maksymalnej w granicach od 20 do 30 kW.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Sieci gazowe, przyłącze i dystrybucja gazu. To musisz wiedzieć, żeby założyć gaz w domu

Spośród wszystkich paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów gaz ziemny ma najwięcej ważnych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.