| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotła na gaz płynny nie można zamontować w piwnicy. Dlaczego?

Kotła na gaz płynny nie można zamontować w piwnicy. Dlaczego?

Ogrzewanie na gaz płynny (propan lub propan-butan) jest szczególnie popularne na terenach, na których nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania domu, musisz pozna kilka zasad. Dzięki nim, korzystanie z gazu płynnego będzie wygodne i bezpieczne.

Kiedy gaz płynny jest cieczą?

Propan i propan-butan (LPG) pompowane do zbiornika lub butli pod ciśnieniem rzędu 6 barów ulegają skropleniu i są magazynowane i transportowane jako ciecz. Podczas poboru ze zbiornika następuje odparowanie i do odbiorników dociera już gaz. By uniknąć rozerwania, zbiornik lub butlę można napełnić jedynie w 85%.

Typowy zbiornik do instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym, nadający się do dostarczania paliwa do urządzeń grzewczych o mocy do 50 kW, ma objętość 2700 l (można w nim przechowywać do 2300 l propanu w fazie ciekłej, z którego otrzymuje się około 584 m3 gazu). Najpopularniejsze butle gazowe stosowane w gospodarstwach domowych (do kuchenek i przenośnych ogrzewaczy) mieszczą 11 kg propanu-butanu albo 10 kg propanu.

Po napełnieniu zbiornika w 85% pozostałą jego objętość wypełniają pary gazu znajdujące się pod ciśnieniem 6 barów. Jeśli napełnienie odbywało się w temperaturze 18°C, to gdy temperatura osiągnie 40°C, ciśnienie wzrośnie mniej więcej dwukrotnie. Z tego powodu nie wolno ani przepełniać zbiornika, ani dopuścić do wzrostu jego temperatury powyżej 40°C.

Dlaczego w piwnicy nie można zrobić kotłowni z piecem na propan?

Ponieważ propan i propan-butan są cięższe od powietrza. Wynikają z tego ważne dla bezpieczeństwa wymagania dla pomieszczeń, w których się z nich korzysta. Jest to niedopuszczalne, gdy podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, bo gaz nie mógłby swobodnie wypłynąć z budynku w przypadku niekontrolowanego wycieku.

Dlatego też w ścianie zewnętrznej kotłowni z kotłem na gaz cięższy od powietrza, na wysokości podłogi jest niezbędny otwór wentylacyjny. Wokół niego, w odległości do 5 m, nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu.

W podłodze kotłowni nie może być żadnych zagłębień, wpustów czy studzienek, a jeżeli pod kotłownią znajduje się kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne.

Czy kocioł c.o. można zasilać gazem płynnym z butli 11-kilogramowej?

Można, jest to jednak rozwiązanie kłopotliwe. Pobór paliwa przez kocioł o mocy 20 kW jest tak duży, że pojawiają się problemy z eksploatacją takiej instalacji gazowej.

Gwałtowne odparowanie dużej ilości gazu płynnego często powoduje zamarzanie butli. Niska temperatura sprawia natomiast, że paliwo przestaje odparowywać i następuje przerwa w jego dopływie do kotła. Niektórzy próbują sobie z tym radzić, podgrzewając butlę, a to już jest niebezpieczne – stwarza duże ryzyko wybuchu. Kłopoty może sprawić także reduktor ciśnienia gazu do butli o wydajności zbyt małej, by kocioł pracował z pełną mocą.

Korzystając z pojedynczej butli 11-kilogramowej do zasilania kotła gazowego, trzeba się liczyć z koniecznością jej wymiany co drugi dzień. Przepisy mówią, że zastosowanie baterii butli (maksymalnie dziesięć o nominalnej zawartości gazu do 33 kg) jest możliwe, pod warunkiem że będą one umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym i zadaszonym, nie bliżej niż 2 m od okien i drzwi w ścianach zewnętrznych budynków. Nie mogą być ustawione w zagłębieniu terenu.

W tej sytuacji znacznie wygodniejsze wydaje się wykonanie typowej instalacji zbiornikowej – ze zbiornikiem 2700 l. Korzystanie z niewielkiej butli ma sens jedynie tymczasowo, na przykład na czas potrzebny do wykonania przyłącza gazu ziemnego z sieci.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać optymalną moc kotła? 

Minimalizowanie strat ciepła, to obecny kierunek w jakim idą producenci materiałów budowlanych. Takie działania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc dla potrzeb c.o. jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z wysokim zapotrzebowaniem dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na ciepło dla potrzeb c.o. występuje w sposób ciągły, natomiast zapotrzebowanie na c.w.u. występuje tylko w chwilach jej poboru. Opisane okoliczności tworzą sprzeczne założenia w zakresie doboru mocy kotłów dla tych dwóch potrzeb.

Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z palnikiem modulowanym - jego główną cechą jest możliwość pracy ze zmienną mocą.  Moc maksymalna jest wykorzystywana dla sprostania wymogom związanym z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody, a możliwość pracy z niskimi mocami pozwala na płynne dopasowanie się do aktualnego zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o. Im większy jest zakres zmiennej mocy kotła, tym bardziej jest on w stanie dostosować się do aktualnych potrzeb, co optymalizuje pracę całego systemu grzewczego i w sposób zasadniczy wpływa na jego ekonomiczność. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się kotły o mocy maksymalnej w granicach od 20 do 30 kW.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.