| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Instalacja c.o. od projektu do montażu PORADNIK

Instalacja c.o. od projektu do montażu PORADNIK

Projekt instalacji c.o. jest bardzo istotny, ponieważ dzięki niemiu będziesz mieć większą szansę, że montaż instalacji przebiegnie szybko i sprawnie, a ich rezultat w pełni nas zadowoli. Sprawdź jak wygląda instalacja c.o. krok po kroku.

Oczywiście trzeba zacząć od zrobienia projektu instalacji c.o.. Takie hasło brzmi już jak mantra. Na szczęście wielu inwestorów to rozumie i docenia. A co najważniejsze – bierze sobie do serca.

Projekt instalacji centralnego ogrzewania

W zasadzie nie istnieje gotowy projekt, który można zrealizować bez jakichkolwiek modyfikacji. Nawet gdy kupuje się gotowy projekt domu zawierający w komplecie dokumentacji również gotowy projekt instalacji grzewczej, zwykle wymaga on adaptacji do nowych warunków:

  • przeliczenia wielkości zapotrzebowania na ciepło, jeśli przewidziano w nim lokalizację domu w innej niż nasza strefie klimatycznej Polski (obowiązuje wtedy inna wartość temperatury obliczeniowej – w zależności od regionu Polski – wynosi ona od -16 do -24°C) albo zmieniła się izolacyjność przegród w stosunku do projektowanej;
  • dobrania właściwych parametrów kotła, grzejników i instalacji;
  • odpowiedniego rozplanowania całości, na przykład w związku ze zmianą sposobu wykorzystania niektórych pomieszczeń;
  • zmiany sposobu regulacji instalacji c.o. na odpowiedni do naszych oczekiwań (a nie statystycznej rodziny).

Adaptacja projektu może mieć różny zakres, czasem konieczne jest zamówienie nowego opracowania. Powodem może być zamiar radykalnej zmiany sposobu ogrzewania, na przykład z grzejnikowego na podłogowe, z wodnego na powietrzne albo z zasilanego kotłem na czerpiące energię za pomocą pompy ciepła. Kiedy zlecamy indywidualny projekt domu, sami musimy się zatroszczyć o projekt instalacji centralnego ogrzewania i – w zależności od wybranego rodzaju ogrzewania – załatwić różne formalności w urzędach.

Przeczytaj również: Instalacja c.o. Podstawowe informacje o centralnym ogrzewaniu

Projekt instalacji c.o. powinien zawierać:

  • rzuty ogrzewanych kondygnacji z wrysowanymi w nie grzejnikami, rozprowadzeniem przewodów i pionami lub szafkami rozdzielaczowymi;
  • rozwinięcie instalacji (rysunek źródła ciepła, przewodów i grzejników, z pominięciem ścian budynku) z oznaczoną mocą cieplną i wielkością grzejników, średnicami przewodów, nastawami na wszystkich elementach automatycznej regulacji, zaworami odcinającymi, odwodnieniami, odpowietrzeniami itp. – powinno być wykonane przez specjalistę oraz podpisane przez osobę mającą uprawnienia do projektowania instalacji sanitarnych (kotłownia na gaz lub olej), gazowych (instalacja zbiornikowa i przyłącze gazu) lub elektrycznych (instalacja zasilająca ogrzewanie elektryczne). Zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego osoby te muszą też być członkami Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Koszt wykonania indywidualnego projektu instalacji c.o. wynosi zwykle 5-7% wartości instalacji, zależnie od stopnia jej skomplikowania. Jeśli się zdecydujemy na zakup kompletnego systemu do c.o. w firmie sprzedającej urządzenia grzewcze i armaturę, często w ramach uzgodnionej ceny za materiały zostaną również dobrane parametry instalacji i wykonany jej projekt.

Przeczytaj również: Schemat instalacji c.o. - najpopularniejsze rozwiązania

Projekt instalacji c.o. i c.w.u.

Instalację powinno się robić według wykonanego wcześniej projektu. Jednym z jego elementów jest tak zwane rozwinięcie instalacji, na którym są oznaczone między innymi moc i wielkość grzejników oraz średnice przewodów

Autor: Łukasz Kozłowski

Instalację centralnego ogrzewania montuje się zazwyczaj po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego

Autor: Wiktor Greg

Grzejniki najlepiej powiesić zaraz po zrobieniu instalacji, ale nie wyjmować ich z opakowania do zakończenia prac wykończeniowych

Montaż instalacji c.o.

Nowoczesne instalacje grzewcze układa się zwykle tak, aby po wykończeniu domu nie były widoczne. Część inwestorów decyduje się robić to samodzielne. Powinni sobie zdawać sprawę z tego, że w wielu wypadkach do jej prawidłowego wykonania nie wystarczą dobre chęci i sprawne ręce, ale potrzebne są także specjalistyczne narzędzia, na przykład do cięcia i gięcia rur, a także zgrzewania, zaciskania czy zaprasowywania połączeń. Wykonanie instalacji c.o. bezpieczniej jest zlecić doświadczonemu instalatorowi, najlepiej przeszkolonemu w montażu wybranego (przewidzianego w projekcie) systemu i wyposażonemu w odpowiednie narzędzia. Za kompleksową usługę – kupno materiałów i zmontowanie instalacji – zapłacimy mniej, niż kompletując materiały na własną rękę. Instalator zazwyczaj wystawi nam rachunek z 7-procentowym VAT-em za całość usługi. Kupując sami, będziemy musieli zapłacić za materiały VAT w wysokości 22% (a potem ewentualnie ubiegać się o zwrot części kwoty w urzędzie skarbowym).

Przeczytaj również: Montaż c.o. - najczęstsze błędy instalacyjne

Próba szczelności

Jeśli się zdecydujemy na wodną instalację centralnego ogrzewania, po zamontowaniu źródła ciepła i przewodów, a przed podłączeniem grzejników trzeba koniecznie wykonać próbę jej szczelności. Sprawa nabiera szczególnej wagi w przypadku instalacji grzejnikowych rozprowadzanych w wylewkach i ogrzewania podłogowego,  ponieważ trudno zlokalizować przecieki w gotowej i zakrytej tynkiem czy posadzką instalacji, a jeszcze trudniej je naprawić.

Próbę ciśnieniową trzeba przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta rur, które powinny się znajdować w instrukcji montażu systemu, albo według standardowej procedury określonej w „Warunkach technicznych wykonania i odbioru instalacji”. Wykonanie próby powinno być potwierdzone protokołem podpisanym przez wykonawcę instalacji, inspektora nadzoru i kierownika budowy lub wpisem do dziennika budowy.

Przeczytaj również: Centralne ogrzewanie wodne: podstawowe decyzje

Grzejniki w instalacji c.o.

Moc grzejników potrzebna do ogrzania poszczególnych pomieszczeń jest obliczona w projekcie (jeżeli został zrobiony). Pozostaje zatem kwestia estetyczno-finansowa, czyli wybór modelu i producenta. Projektant (wykonawca) powinien się w tej sprawie porozumieć z inwestorem, który może mieć szczególne wymagania, na przykład dotyczące kształtu czy koloru grzejników. Najlepiej podłączyć je do instalacji c.o. od razu po rozprowadzeniu rur, zwłaszcza układanych w podłodze albo odciąć rury ze zwoju ze sporym zapasem, żeby nie trzeba było ich potem sztukować. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie grzejników, powinny pozostać w fabrycznych opakowaniach, które zabezpieczą je przed ubrudzeniem lub zniszczeniem podczas prac wykończeniowych. Może się okazać, że do niektórych prac trzeba je będzie zdjąć, ale w przypadku nowoczesnych grzejników z wygodnymi zestawami przyłączeniowymi to niewielki kłopot.

Przeczytaj również: Jak wybrać grzejniki do domu? Co jest istotne przy wyborze grzejników?

ZDANIEM SPECJALISTY

5 cennych rad

1. Nie rezygnuj z wykonania projektu instalacji c.o., jeśli chcesz mieć niezawodną, bezpieczną i dopasowaną do potrzeb instalację.

2. Porównaj ofertę kilku firm sporządzoną na podstawie zestawienia materiałów potrzebnych do wykonania instalacji (powinno być w każdym projekcie). Nie sugeruj się ceną samych rur. Nawet gdy jest atrakcyjna, całkowity koszt systemu może się okazać wyższy niż u konkurencji, ponieważ w niektórych systemach bardzo drogie są kształtki.

3. Jeśli chcesz samodzielnie montować system c.o., sprawdź zasady gwarancji. Niektórzy producenci udzielają jej tylko na instalacje wykonane w całości z elementów własnego systemu i przez przeszkolonych przez siebie instalatorów.

4. Gdy chcesz zlecić wykonanie instalacji instalatorowi, najlepiej poszukaj sprawdzonego i z dobrymi referencjami. Nawet najlepszy system źle zainstalowany może przysporzyć kłopotów, zwłaszcza gdy instalacja zostanie ukryta w ścianach lub podłodze.

5. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących montażu, transportu i przechowywania materiałów instalacyjnych (niektóre są wrażliwe na działanie promieni UV i niską temperaturę), zwłaszcza gdy zamierzasz je kupić na długo przed montażem instalacji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...