Centralne ogrzewanie wodne: podstawowe decyzje
W naszych warunkach klimatycznych ogrzewanie domu jest koniecznością. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, wśród których najpopularniejszym jest wciąż centralne ogrzewanie wodne. Najważniejsze jednak jest to, by wybrana i wykonana instalacja c.o. spełniała nasze oczekiwania, byłe ekonomiczna i efektywna.
Zanim w domu będzie ciepło, trzeba podjąć szereg decyzji związanych z ogrzewaniem. Przede wszystkim trzeba wybrać paliwo jakim będziemy ogrzewać nasz dom. Można zdecydować się na gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, paliwa stałe lub energię elektryczną.
Z kolei jeśli chodzi o rodzaj systemu grzewczego, wciąż najpopularniejsze jest centralne ogrzewanie wodne, czyli rozprowadzony po domu system rur, zasilany z jednego, centralnego urządzenia, którym najczęściej jest kocioł.
Kocioł c.o. - wygoda i funkcjonalność
Najlepiej, aby kocioł był wyposażony w automatykę – ułatwia to jego obsługę i zwiększy efektywność systemu (a zatem i ekonomiczność). Kocioł c.o. jest dostosowany do medium, może być zatem gazowy, olejowy lub na paliwa stałe (drewno lub węgiel). Zdarzają się nawet kotły elektryczne.
Przewody zasilające, czyli rury i grzejniki
Od kotła, poprowadzone są przewody zasilające grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. W nowoczesnych instalacjach c.o. przechodzą one przez rozdzielacze zamontowane na każdej kondygnacji. Inne są rozdzielacze do centralnego ogrzewania, a nieco inne do ogrzewania podłogowego. Rozdzielacze instaluje się w specjalnej szafce.O ile systemy ogrzewania podłogowego sterowane są centralnie, o tyle grzejniki można wyposażyć w zawory termostatyczne i regulować temperaturę bezpośrednio w pomieszczeniu.
W jednym budynku można zastosować kilka rodzajów ogrzewania. Warto się nad tym zastanowić.W niektórych pomieszczeniach będzie można zamontować np. wodne ogrzewanie podłogowe, a w pozostałych grzejniki. Wybierając grzejniki należy pamiętać, że w łazience lepiej sprawdzą się grzejniki drabinkowe niż tradycyjne grzejniki płytowe.