| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jak wybrać grzejniki do domu? Co jest istotne przy wyborze grzejników?
Wybór grzejników

Jak wybrać grzejniki do domu? Co jest istotne przy wyborze grzejników?

Wybierając grzejniki c.o. do domu należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd i moc grzejników, ale również na materiał, z którego są wykonane. Współczesne grzejniki są najczęściej stalowe, ale można także kupić grzejniki aluminiowe i grzejniki żeliwne. Sprawdź, co jeszcze jest istotne przy wyborze grzejników.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejniki stalowe płytowe swoją popularność zawdzięczają dużej różnorodności wymiarów i kształtów

Zanim zlecimy wykonanie instalacji c.o., powinniśmy zastanowić się nad rodzajem, rozmieszczeniem oraz sposobem podłączenia grzejników. Jest to ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie centralnego ogrzewania, ale także na estetykę samego podłączenia. Decydując się na kompletny system grzewczy – od kotła do grzejnika – oferowany przez jednego producenta, będziemy mieli pewność, że wszystkie urządzenia będą ze sobą odpowiednio współpracowały.

Jaki grzejnik wybrać do domu?

Przeciętny inwestor przy wyborze grzejników zwraca uwagę przede wszystkim na ich wygląd i jednocześnie chce, by miały moc wystarczającą do ogrzania pomieszczenia w każdych warunkach. Wygląd i moc to oczywiście bardzo ważne cechy, ale grzejniki c.o. różnią się też materiałem, z którego są wykonane, pojemnością wodną i konstrukcją, która ma wpływ na sposób przekazywania ciepła. To również trzeba brać pod uwagę, dokonując wyboru. Współczesne grzejniki są najczęściej robione ze stali, ale można także kupić aluminiowe i żeliwne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Grzejniki stalowe

Grzejniki stalowe swoją popularność zawdzięczają dużej różnorodności wymiarów. Wśród nich najpopularniejsze są grzejniki płytowe. Sprawdzają się one szczególnie w stytuacji, gdy zależy nam na zwiększeniu mocy grzejnika przy zachowaniu jego niewielkich wymiarów – wówczas wystarczy, że wybierzemy grzejnik o większej liczbie płyt. Ma to szczególne znaczenie, gdy na ścianie nie mamy miejsca, aby powiesić większy grzejnik. Mimo coraz lepszych zabezpieczeń antykorozyjnych grzejniki stalowe są wrażliwe na jakość wody w instalacji. Trwałość grzejników stalowych zmniejsza się, gdy do instalacji dostaje się tlen. Dlatego lepiej nie stosować ich w instalacjach systemu otwartego (z kotłem na paliwo stałe), bo ze względu na ciągły kontakt wody z powietrzem tlenu jest w niej zawsze dużo. Jeśli instalacja jest zamknięta, powinna być wykonana z rur z barierą antydyfuzyjną, czyli odpornych na przenikanie tlenu z powietrza przez ich ścianki.

WARTO WIEDZIEĆ

Płytowe grzejniki stalowe są obecnie najpopularniejsze. Oferowane przez różnych producentów są do siebie podobne, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Różnica w ich wyglądzie może wynikać z kształtu płyty czołowej (jest profilowana lub gładka).

Moc grzejników zależy od jego wymiarów. Mogą one mieć wysokość 30, 40, 45, 50, 55, 60, 75 lub 90 cm, długość od 30 do 300 cm i grubość od 5 do 17 cm (zależy ona od liczby płyt, z których się składa grzejnik – jednej, dwóch lub trzech).

Grzejniki płytowe mają małą pojemność wodną – mieści się w nich wielokrotnie mniej wody niż w grzejnikach żeliwnych. Dzięki temu szybko reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji, co pozwala na oszczędności w zużyciu energii.

Grzejniki żeliwne

W starych instalacjach najczęściej stosowane były grzejniki członowe żeliwne. Choć nie wszystkim się podobają, mają wiele zalet. Najważniejszą jest duża odporność na korozję – ich trwałość wynosi kilkadziesiąt lat, niezależnie od jakości wody. Grzejniki żeliwne charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Grube żeliwne ścianki grzejnika wprawdzie długo się nagrzewają, ale też wolno stygną. Utrudnia to, niestety, szybkie zmiany temperatury grzejnika, za to korzystnie wpływa na pracę kotła – jego palnik rzadziej się uruchamia, a po uruchomieniu pracuje przez dłuższy czas. Dzięki temu wolniej się zużywa i pracuje ekonomicznie. Duża bezwładność grzejników żeliwnych jest zaletą także w przypadku kotłów na paliwa stałe – grzejniki pozostają ciepłe jeszcze przez dłuższy czas od wygaśnięcia ognia.

Grzejniki aluminiowe

Mniejszą popularnością niż grzejniki stalowe cieszą się grzejniki aluminiowe. Podobnie jak żeliwne, mają z reguły budowę członową. Grzejniki aluminiowe są lekkie i mają niewielką bezwładność cieplną, więc lepiej niż żeliwne współpracują z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne, wyposażonymi w automatyczną regulację temperatury.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...