| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i cienka podłoga oraz ściana

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i cienka podłoga oraz ściana

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort cieplny w domu, a jednocześnie umożliwia pełniejsze wykorzystanie powierzchni i daje więcej możliwości aranżacji wnętrza dzięki temu, że miejsca na ścianach nie zajmują grzejniki.

Tradycyjne ogrzewanie podłogowe

Rozwiązanie znane od lat to ułożona na stropie minimum 50-milimetrowa warstwa styropianu. Aluminiowa folia, przymocowane do styropianu rury zalane warstwą jastrychu o grubości  minimum 60 mm - łącznie daje to (bez wykończenia posadzki) grubość  minimum 110 mm i bardzo dużą masę. Jest to rozwiązanie sprawdzone, proste, o małej bezwładności cieplnej (długo się nagrzewa i długo wystyga). Zastosowanie tradycyjnego jastrychu powoduje, że jego wadą jest długi okres oczekiwania na możliwość wykończenia posadzki (około 5 tygodni).

Nie wszędzie jednak to rozwiązanie można zastosować. Jeżeli strop w Twoim domu jest lekkiej konstrukcji (nie wytrzyma dużego obciążenia) lub pomieszczenia są niewysokie i nie chcesz dodatkowo tracić cennych centymetrów w wysokości pomieszczeń, musisz szukać innych rozwiązań.

Nowoczesne sposoby na ogrzewanie płaszczyznowe

Firma Modern Bud  jako pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie podjęła się produkcji rozwiązań alternatywnych wobec tych, których podstawą jest styropian. ECO THERMO FLOOR  to systemy paneli zbudowanych z ekologicznych materiałach takich jak płyta porowata z włókna drzewnego, płyta MFP z wiórów drzewnych, płyta gipsowo-włóknowa, płyta cementowa oraz blacha aluminiowa.

Panele stosuje się w ogrzewaniu płaszczyznowym metodą lekką suchą zamiast styropianu. Ich użycie powoduje, że zbędne staje się zastosowanie ciężkiego i mokrego jastrychu. System ten jest niezastąpiony w szczególności w budownictwie szkieletowym, na stropach o lekkiej drewnianej konstrukcji. Stosuje się go także przy wszelkich pracach renowacyjnych.

Jego zaletą jest przede wszystkim to, że ogranicza grubość warstwy grzewczej do minimum, czasem nawet do 0. Jest to idealne rozwiązanie w systemach niskotemperaturowych zasilanych na przykład pompami ciepła.

W ofercie jest kilka rozwiązań – w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane panele:

  • płyta porowata z włókna drzewnego – Eco Thermo Floor® SW (Silent & Warm)
  • płyta budowlana MFP – Eco Thermo Floor® CB (Chip Board)
  • płyta gipsowo-włóknowa – Eco Thermo Floor® DFE (Dry Flooring Elements)
  • płyta aluminiowa –Eco Thermo Floor® Al (Aluminium)  
  • płyta cementowa – Eco Thermo Floor®  Cm (Cement)
  • panele ścienne – Eco Thermo Floor®  WHP  (Wall Heating Panels)

Panele do ogrzewania podłogowego izolujące cieplnie i akustycznie

Eco Thermo Floor® SW (Silent & Warm) to system paneli z płyty porowatej z włókna drzewnego do zastosowania na stropach lekkich (ma mały ciężar) i ciężkich, szczególnie podczas renowacji. Zapewnia izolację termiczną i - co bardzo istotne - izoluje akustycznie. Płyta SW jest w pełni ekologiczna, wręcz pachnie drewnem. Umożliwia zastosowanie w zasadzie każdego materiału do wykończenia podłóg - od wykładzin po parkiet lub płytki ceramiczne. Dzięki niej możliwe jest szybsze dostosowanie temperatury pomieszczenia do potrzeb mieszkańców. Zapewnia także oszczędność energii.

Podstawowe formaty to 1000 x 500 mm,1200 x 600 mm i 1800 x 600 mm. Grubość płyty może wynosić 24 mm, 30 mm, 36 mm, a rozstawy rur – 125 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm. Średnice rur mają standardowo od 14 do 20 mm.

Autor: Modern Bud Int. Group

Przykłady możliwych rozwiązań w zależności od materiału pokryciowego podłogi

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Modern Bud Int. Group

Panel zasilająco-powrotny

Autor: Modern Bud Int. Group

Panel powrotny

Autor: Modern Bud Int. Group

Panel tzw. compact – zasilająco-powrotny i powrotny w jednym

Autor: Modern Bud Int. Group

Przykład ułożenia panelu compact

Systemy płyt DFE gipsowo-włóknowych, CB - wiórowych oraz SW - pilśniowych

Ogrzewanie podłogowe na stropy o lekkiej konstrukcji

Eco Thermo Floor® CB (Chip Board) to płyta niezastąpiona w szczególności w budownictwie szkieletowym, na stropach o drewnianej konstrukcji (ma bardzo mały ciężar). Jest nośnikiem warstwy grzejnej, ale  jednocześnie może stanowić element konstrukcyjny stropu budynku, pod warunkiem że jest układana prostopadle do belek stropowych lub legarów (płyta jest osłabiona przez wyfrezowane kanały). Tak ułożona ogranicza grubość warstwy grzejnej  do 0. Może być stosowana jako ogrzewanie ścienne - zastosowanie jej zamiast kaloryferów sprawia, że mamy do wykorzystania więcej przestrzeni w pomieszczeniu.

Autor: Modern Bud Int. Group

Elementy systemu, którego podstawą są płyty MFP (CB) – lewy, środkowy, prawy

Do ogrzewania podłóg z litego drewna

Do systemów paneli SW  (Silent & Warm) i CB (Chip Board) polecane jest rozwiązanie Eco Thermo Floor® Al (Aluminium). Są to aluminiowe radiatory, które włożone w kanały wyfrezowane w płytach SW i CB  rozprowadzają ciepło dostarczane przez rury po całej powierzchni posadzki.  Oferowane są  w wersji monolitycznej i łamanej, która służy do wypełniania odcinków płyty krótszych niż radiator monolityczny. Do podłóg z litej deski  polecane są radiatory rozpinane między legarami i/lub belkami stropowymi. Izolacje termiczną układa się między belkami stropowymi.

Świetnie nadaje się do tzw. podłóg nośnych na przykład z litego drewna, które są przybijane bezpośrednio do legarów. Rozwiązuje problem nierównomiernego rozstawienia legarów.

Autor: Modern Bud Int. Group

Aluminiowy radiator z możliwością przełamywania co 150 mm

Autor: Modern Bud Int. Group

Aluminiowy radiator do rozpinania pomiędzy legarami

Przeczytaj dodatkowo:
Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Inteligentny dom ze SMARTHOME24.pl. Łatwe i...

Inteligentny dom, czyli sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi dzięki prostym...

Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

sponsor artykułu