| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w konkretnych pomieszczeniach w domu?

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w konkretnych pomieszczeniach w domu?

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna temperatura preferowana jest do łazienki, kuchni czy salonu. Na co zwrócić uwagę dobierając moc grzejnika?

Jak określić moc grzejnika?

Do obliczenia wymaganej wydajności cieplnej grzejnika jest potrzebna informacja o temperaturze zasilania i powrotu w instalacji grzewczej. Typowe wartości to 75oC na zasilaniu i 65oC na powrocie – zwykle dla takich producenci sporządzają tabele wydajności cieplnej grzejników, bo takie przyjęto w normie PN-EN 442 opisującej standardy ich badań. Moc zależy też od temperatury otoczenia grzejnika – w normie przyjęto 20oC, bo jest to temperatura, którą instalacja grzewcza powinna utrzymywać w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. W związku z tym moc w danych technicznych grzejników jest podawana dla takich warunków.

Gdy korzystamy z kotła kondensacyjnego albo z pompy ciepła, temperatura wody w instalacji może być zupełnie inna niż przyjęty standard. Te urządzenia osiągają wyższą sprawność, podgrzewając wodę do niezbyt wysokiej temperatury, więc na ogół w zasilanych przez nie instalacjach przyjmuje się parametry znacznie niższe niż w normie PN-EN 442 – nawet 35/30oC. Z kolei w przypadku zasilania instalacji wodą z kotła na paliwo stałe, zwłaszcza niezbyt nowoczesnego (niezautomatyzowanego), parametry mogą być wyższe, na przykład 90/70oC. Informację o tym na pewno znajdziemy w projekcie instalacji grzewczej.

Jak dobrać grzejnik, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w konkretnych pomieszczeniach?

Ważnym parametrem jest też temperatura pomieszczenia. Dobierając grzejniki do łazienki, trzeba uwzględnić, że wynosi ona tam 24oC, a nie standardowe 20oC. By określić moc odpowiadającą tym parametrom, należy wykonać prosty rachunek – pomnożyć zapotrzebowanie na ciepło (odpowiadające jego stratom, których wartości powinniśmy znaleźć w projekcie domu) w pomieszczeniu, do którego szukamy grzejnika, przez odpowiedni współczynnik korygujący. Skąd wziąć wartość współczynnika korygującego? Producenci obok tabeli wydajności grzejników zamieszczają tabelę wartości współczynników korygujących dla całego zakresu temperatury zasilania i powrotu instalacji oraz temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Czy warto rozdzielić jeden duży grzejnik na dwa mniejsze?

Gdy do zapewnienia mocy niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia jest potrzebny bardzo duży grzejnik, lepiej zastosować dwa, a nawet więcej mniejszych. Taka konieczność występuje z reguły tylko w pomieszczeniach o znacznej kubaturze. Nawet ogromny grzejnik, ale tylko jeden, może nie zapewnić w nim równomiernego rozkładu temperatury.

Z punktu widzenia komfortu cieplnego najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie grzejnika pod każdym oknem. Niezbędną do ogrzewania moc dobrze jest wtedy rozdzielić na poszczególne grzejniki proporcjonalnie do wielkości przeszkleń, pod którymi mają być rozmieszczone.

Grzejniki ze wspomaganiem elektrycznym

Uzupełnieniem instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami wodnymi mogą być grzałki elektryczne. Przydają się zwłaszcza w okresach przejściowych (wiosną i jesienią), kiedy nie ma jeszcze potrzeby ogrzewania całego domu, ale w łazience jest nam już trochę za zimno, a do tego wiszące tam ręczniki długo pozostają mokre. Zamiast rozpalać w kotle tylko po to, żeby ogrzać jedno czy dwa niewielkie pomieszczenia, lepiej zastosować dodatkowe ogrzewanie elektryczne. Wprawdzie jest ono drogie w eksploatacji, ale może się okazać bardziej ekonomiczne w sytuacji, gdy kocioł (zwłaszcza na paliwo stałe) musiałby pracować ze znacznie zredukowaną mocą, czyli nieefektywnie.

Zamiast wstawiać do łazienki dodatkowy grzejnik elektryczny, lepiej w zwykłym grzejniku wodnym umieścić grzałkę, która nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Taką możliwość dają na ogół popularne grzejniki łazienkowe, tak zwane drabinkowe, przeznaczone do suszenia na nich ręczników. Warunkiem, jaki musi być spełniony, by grzejnik nadawał się do zainstalowania w nim grzałki, jest możliwość wsunięcia jej do niego przez otwór podłączeniowy znajdujący się od spodu grzejnika – tylko wtedy podgrzewana woda może w nim swobodnie cyrkulować i nie spowoduje jego miejscowego przegrzewania. Niektórzy producenci zalecają zastosowanie grzałki o mocy mniejszej o 20-30% od nominalnej mocy grzejnika, inni o 100-150 W. Pionowa rura grzejnika, w której ma się znaleźć grzałka, musi być od niej dłuższa. Jeśli się decydujemy na grzałkę oferowaną przez producenta naszego grzejnika, na ogół możemy wybrać model specjalnie do niego dopasowany.

Grzałkę instaluje się na przewodzie powrotnym. Uruchamiając ją poza sezonem grzewczym, gdy nie działa kocioł, należy zamknąć zawór na przewodzie zasilającym, by podgrzana woda nie krążyła w całej instalacji. Jeżeli na rurze powrotnej również jest zawór, to musi pozostać otwarty, aby nie doszło do nadmiernego zwiększenia ciśnienia w grzejniku na skutek zwiększenia objętości wody po jej podgrzaniu.

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników w domu: na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Rozmieszczenie i podłączenie grzejników: jak...

Planując rozmieszczenie i dobór grzejników do ogrzewania domu, trzeba zadbać o to, aby...

Określenie wielkości i rozmieszczenie grzejników...

Źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego we wnętrzu....

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...