| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Bezpieczna butla na co dzień

Bezpieczna butla na co dzień

Butla gazowa to popularne źródło energii wykorzystywane codziennie w gospodarstwach domowych, w przemyśle, gastronomii czy turystyce. Pamiętajmy o tym, by zawsze prawidłowo z niej korzystać i sprawdzić źródło jej pochodzenia. To ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Gaz płynny jest nie tylko ekologicznym, ale również wygodnym i praktycznym źródłem energii. Codziennie korzysta z niego blisko 5 mln gospodarstw domowych oraz kilkadziesiąt tysięcy innych podmiotów. Coraz chętniej jest też wykorzystywany w sezonie letnim przez turystów, działkowiczów oraz właścicieli licznie otwieranych na czas wakacji barów i restauracji. Gaz płynny jest bezpieczny w użyciu, jednak wykorzystując go zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zadbajmy o takie kwestie, jak przewożenie butli w pozycji pionowej, przechowywanie jej z dala od źródeł ciepła czy sprawdzenie szczelności instalacji. Przede wszystkim jednak korzystajmy z niej odpowiedzialnie – mówi Piotr Pietrzak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Czy Twoja butla jest bezpieczna?

Kupując lub uzupełniając butlę z gazem warto zwrócić uwagę na źródło jej pochodzenia. Zdarza się bowiem, że rozlewnie napełniają butle danej marki bez zgody jej właściciela. Takie nielegalne praktyki mają istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ  tylko oryginalne butle gazowe dają nam pewność spełnienia wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta. Każdy działający operator ma przypisany dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować i powinien napełniać butle tylko w tym kolorze – mówi Andrzej Olechowski, ekspert Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Sprawdzenie zgodności oznaczeń na butli z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem oraz plombami na zaworach to wskazane i konieczne zachowanie każdego klienta. Podstawowy wyróżnik to kolor butli, ale to nie wszystko. Oryginalny produkt to gwarancja spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa – dodaje.

Jak poznać oryginalną butlę?

Oto kilka podpowiedzi, jak rozpoznać czy butla jest oryginalna i czy została właściwie napełniona:

1. Kolor powinien pokrywać cała butlę i musi być inny niż czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla gaśnic.

2. Tabliczka znamionowa zawiera informację o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu. Na tabliczce znajduje się również data ważnej legalizacji.

3. Instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki zawiera informacje o gazie, firmie, która napełniła butlę oraz telefon kontaktowy. Pamiętaj, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z trwałym znakiem towarowym na butli.

4. Zaślepka na zawór zabezpiecza gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli

5. Folia termokurczliwa na zaworze butli świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą. Nazwa firmy na plombie powinna być taka sama, jak trwałe znaki towarowe na butli. Jeśli jest inaczej, produkt jest podrobiony i może być niebezpieczny

WARTO WIEDZIEĆ

Gaz płynny jest nietrujący choć duszący. W procesie produkcji jest nawaniany, dlatego staje się wyczuwalny dla człowieka. Jest też cięższy od powietrza o ok. 65%, dlatego gdy np. wycieknie z butli gromadzi się w miejscach najniżej położonych. Jest też łatwopalny, stąd używanie go powinno odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kilka zasad bezpieczeństwa

Korzystając z butli gazowej zawsze pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

  • kupuj oryginalne butle – to gwarancja Twojego bezpieczeństwa;
  • dokładnie sprawdzaj, czy butla jest prawidłowo oznakowana i czy ma foliową plombę;
  • sprawdzaj, czy nazwa firmy na butli i na folii jest taka sama;
  • żądaj paragonu potwierdzającego sprzedaż; zachowaj go;
  • regularnie kontroluj stan przewodów gazowych i reduktora;
  • nie stawiaj butli w pobliżu źródeł ciepła ani w miejscach nasłonecznionych;
  • nie przechowuj butli w piwnicach (poniżej poziomu terenu);
  • butle przewoź zawsze w pozycji stojącej;
  • zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, w którym korzystasz z butli;
  • w razie stwierdzenia nieszczelności butli, odłącz ją od urządzenia i wynieś na zewnątrz budynku.

Gaz płynny stosowany w butlach to mieszanina propanu i butanu, używana przede wszystkim do gotowania. W butlach występuje także propan, ale stosowany jest głównie do ogrzewania w ogrzewaczach, zbiornikach przydomowych i parasolach grzewczych, a także do grillowania, cięcia metali, przy robotach drogowych czy budowlanych. Gaz stosowany w instalacjach samochodowych (autogaz) to również mieszanina propanu i butanu, ale o szczególnych parametrach, uwzględniających wymagania stawiane silnikom paliwowym. Gaz płynny różni się od gazu ziemnego głównie właściwościami fizycznymi, sposobami pozyskiwania i transportu. Gaz ziemny (w przeciwieństwie do płynnego) jest niemal dwukrotnie lżejszy od powietrza. Pozyskiwany jest poprzez wydobycie bezpośrednie z pokładów podziemnych i wymaga budowy rozległych sieci rurociągów. Tymczasem gaz płynny można pod niewielkim ciśnieniem skroplić i zmagazynować w małych pojemnikach, które można następnie przetransportować w dowolne miejsce.

Cechy kotła dwufunkcyjnego w pigułce

Kotły dwufunkcyjne są skonstruowane w ten sposób, że przede wszystkim podgrzewają wodę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.