| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Butla gazowa w domu. Jak bezpiecznie użytkować butlę z gazem?

Butla gazowa w domu. Jak bezpiecznie użytkować butlę z gazem?

Butla gazowa to popularne źródło energii wykorzystywane codziennie w gospodarstwach domowych, przemyśle, gastronomii czy turystyce. Pamiętajmy o tym, by butla z gazam zawsze była prawidłowo wykorzytywana. Niezbędne jest również sprawdzenie źródła pochodzenia butli gazowej – to ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Gaz płynny jest nie tylko ekologicznym, ale również wygodnym i praktycznym źródłem energii. Codziennie korzysta z niego blisko 5 mln gospodarstw domowych oraz kilkadziesiąt tysięcy innych podmiotów. Coraz chętniej jest też wykorzystywany w sezonie letnim przez turystów, działkowiczów oraz właścicieli licznie otwieranych na czas wakacji barów i restauracji. Gaz płynny jest bezpieczny w użyciu, jednak wykorzystując go zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zadbajmy o takie kwestie, jak przewożenie butli gazowej w pozycji pionowej, przechowywanie jej z dala od źródeł ciepła czy sprawdzenie szczelności instalacji. Przede wszystkim jednak korzystajmy z niej odpowiedzialnie – mówi Piotr Pietrzak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Przeczytaj na forum: Gdzie umieścić butlę gazową?

Czy Twoja butla z gazem jest bezpieczna?

Kupując lub uzupełniając butlę z gazem warto zwrócić uwagę na źródło jej pochodzenia. Zdarza się bowiem, że rozlewnie napełniają butle gazowe danej marki bez zgody jej właściciela. Takie nielegalne praktyki mają istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ  tylko oryginalne butle gazowe dają nam pewność spełnienia wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta. Każdy działający operator ma przypisany dla siebie kolor butli, z którym można go identyfikować i powinien napełniać butle tylko w tym kolorze – mówi Andrzej Olechowski, ekspert Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Sprawdzenie zgodności oznaczeń na butli gazowej z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem oraz plombami na zaworach to wskazane i konieczne zachowanie każdego klienta. Podstawowy wyróżnik to kolor butli, ale to nie wszystko. Oryginalny produkt to gwarancja spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa – dodaje.

Jak poznać oryginalną butlę gazową?

Oto kilka podpowiedzi, jak rozpoznać czy butla gazowa jest oryginalna i czy została właściwie napełniona:

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

1. Kolor powinien pokrywać cała butlę gazową i musi być inny niż czerwony, który jest zastrzeżony wyłącznie dla gaśnic.

2. Tabliczka znamionowa zawiera informację o ciężarze netto butli i maksymalnej ilości (wadze) gazu. Na tabliczce znajduje się również data ważnej legalizacji.

3. Instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki zawiera informacje o gazie, firmie, która napełniła butlę z gazem oraz telefon kontaktowy. Pamiętaj, że nazwa firmy napełniającej na naklejce butli musi być zgodna z trwałym znakiem towarowym na butli.

4. Zaślepka na zawór zabezpiecza gaz przed wyciekiem w razie przypadkowego odkręcenia zaworu butli

5. Folia termokurczliwa na zaworze butli świadczy o tym, że butla jest pełna, a także identyfikuje firmę napełniającą. Nazwa firmy na plombie powinna być taka sama, jak trwałe znaki towarowe na butli. Jeśli jest inaczej, produkt jest podrobiony i może być niebezpieczny

Przeczytaj na forum: CWU na propan-butan z butli

WARTO WIEDZIEĆ

Gaz płynny jest nietrujący choć duszący. W procesie produkcji jest nawaniany, dlatego staje się wyczuwalny dla człowieka. Jest też cięższy od powietrza o ok. 65%, dlatego gdy np. wycieknie z butli gromadzi się w miejscach najniżej położonych. Jest też łatwopalny, stąd używanie go powinno odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Butla gazowa w domu – kilka zasad bezpieczeństwa

Korzystając z butli gazowej zawsze pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

  • kupuj oryginalne butle – to gwarancja Twojego bezpieczeństwa;
  • dokładnie sprawdzaj, czy butla gazowa jest prawidłowo oznakowana i czy ma foliową plombę;
  • sprawdzaj, czy nazwa firmy na butli i na folii jest taka sama;
  • żądaj paragonu potwierdzającego sprzedaż; zachowaj go;
  • regularnie kontroluj stan przewodów gazowych i reduktora;
  • nie stawiaj butli w pobliżu źródeł ciepła ani w miejscach nasłonecznionych;
  • nie przechowuj butli z gazem w piwnicach (poniżej poziomu terenu);
  • butle przewoź zawsze w pozycji stojącej;
  • zadbaj o prawidłową wentylację w pomieszczeniu, w którym korzystasz z butli;
  • w razie stwierdzenia nieszczelności butli, odłącz ją od urządzenia i wynieś na zewnątrz budynku.

Gaz płynny stosowany w butlach gazowych to mieszanina propanu i butanu, używana przede wszystkim do gotowania. W butlach występuje także propan, ale stosowany jest głównie do ogrzewania w ogrzewaczach, zbiornikach przydomowych i parasolach grzewczych, a także do grillowania, cięcia metali, przy robotach drogowych czy budowlanych. Gaz stosowany w instalacjach samochodowych (autogaz) to również mieszanina propanu i butanu, ale o szczególnych parametrach, uwzględniających wymagania stawiane silnikom paliwowym. Gaz płynny różni się od gazu ziemnego głównie właściwościami fizycznymi, sposobami pozyskiwania i transportu. Gaz ziemny (w przeciwieństwie do płynnego) jest niemal dwukrotnie lżejszy od powietrza. Pozyskiwany jest poprzez wydobycie bezpośrednie z pokładów podziemnych i wymaga budowy rozległych sieci rurociągów. Tymczasem gaz płynny można pod niewielkim ciśnieniem skroplić i zmagazynować w małych pojemnikach, które można następnie przetransportować w dowolne miejsce.

Przeczytaj również: Czujki tlenku węgla i propan-butanu

Cechy kotła dwufunkcyjnego w pigułce

Kotły dwufunkcyjne są skonstruowane w ten sposób, że przede wszystkim podgrzewają wodę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki miedziane znakomicie sprawdzą...

Zbiornik na gaz płynny. Budowa instalacji...

Instalacja zbiornika na gaz płynny wymaga dopełnienia wielu formalności wymaganych przez prawo. Decydując się...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...