Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Ogrzewanie na gaz płynny

Ogrzewanie na gaz płynny

Ogrzewanie na gaz płynny możesz mieć mieszkając z dala od sieci gazowej. Ponadto, ogrzewanie gazem płynnym jest wygodniejsze niż ogrzewanie paliwem stałym, tańsze niż energią elektryczną i bardziej ekologiczne niż olejem opałowym.

Autor: Progas

Instalację zbiornikową gazu płynnego może wykonać tylko i wyłącznie osoba mająca uprawnienia gazowe – najczęściej jest to pracownik firmy, która będzie dostawcą gazu

Gaz płynny otrzymuje się podczas wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego lub jako uboczny produkt rafinacji ropy naftowej. Od angielskiej nazwy Liquefied Petroleum Gas (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza skroplony gaz z ropy naftowej) zyskał popularne i u nas określenie LPG. Jest sprzedawany w butlach i zbiornikach (o znacznie większej niż butle pojemności).

Gaz oferowany jest w następującym asortymencie:

  • butan techniczny;
  • mieszanina butanu i propanu technicznego (propan-butan);
  • propan techniczny.

W czym gaz płynny jest lepszy od...

  • gazu ziemnego - ma od niegoponad półtora raza większą wartość opałową, dzięki czemu z mniejszej porcji paliwa uzyskuje się więcej ciepła. Przechowuje się go w zbiorniku, więc można z niego korzystać tam, gdzie nie doprowadzono sieci z gazem ziemnym. Niezależność od sieci zabezpiecza użytkowników przed brakiem gazu w razie jej awarii i pozwala bez ograniczeń korzystać z niego w okresach największego zapotrzebowania (bez obawy o obniżenie jego ciśnienia).
  • paliw stałych - jest od nich wygodniejszy w użyciu. Proces spalania jest w pełni kontrolowany. Urządzenia nie wymagają stałej obsługi. Powstające spaliny są czyste. Nie ma odpadów z paleniska, które trzeba by składować.
  • oleju opałowego - spalanie gazu jest bezzapachowe, a powstające spaliny są czystsze niż te ze spalania oleju. Paliwo jest przechowywane poza domem, więc w razie wycieku mniej groźne niż olej magazynowany w domu.
  • energii elektrycznej - koszty ogrzewania domu są niższe niż energią elektryczną.
Autor: ShellGas

Zbiorniki do magazynowania gazu płynnego, przeznaczone do zasilania domowych instalacji gazowych muszą się znajdować w bezpiecznej odległości od innych obiektów na działce i w jej sąsiedztwie.

Gdzie umieścić zbiornik?

Zbiorników naziemnych nie wolno ustawiać w zagłębieniach terenu ani w pobliżu rowów (nie bliżej niż 5 m), studzienek lub wpustów kanalizacyjnych, w których mógłby się gromadzić ulatniający się gaz. Miejsce na zbiornik musi być płaskie, ogrodzone i przewiewne. Powierzchnia gruntu pod zbiornikiem powinna być pokryta żwirem (nie mogą się na niej znajdować materiały łatwo zapalne). Ponadto, zbiorniki do magazynowania gazu płynnego o pojemności do 10 m3 przeznaczone do zasilania domowych instalacji gazowych muszą się znajdować w bezpiecznej odległości od innych obiektów na działce i w jej sąsiedztwie.

Gaz płynny jest zwykle dowożony cysternami o masie powyżej 20 t. Jeśli zbiornik znajduje się w takim miejscu na działce, że jego napełnienie wymaga wjazdu na posesję, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Zwykła droga gruntowa, zwłaszcza w okresie obfitych opadów, zupełnie się do tego nie nadaje. Samo ułożenie kostek bauma na zagęszczonym piasku też nie wystarczy. Po przejechaniu ciężkiej cysterny powstaną bowiem koleiny.

Zabezpieczenia zbiorników

Zbiornik na gaz płynny pokryty jest powłoką antykorozyjną w kolorze białym odbijającym promieniowanie słoneczne (ochrona przed nadmiernym rozgrzaniem). Na posesjach nie ogrodzonych zbiorniki lub grupa zbiorników muszą być ogrodzone (zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych). W pobliżu instalacji wywieszone są tabliczki ostrzegawcze o zagrożeniu pożarowym i wybuchowym oraz informacje o rodzaju magazynowanego gazu i numery telefonów pogotowia awaryjnego. Lokalizacja zbiornika uwzględnia łatwy dojazd wozu straży pożarnej. Każdy zbiornik przed oddaniem do eksploatacji jest odbierany w ruchu przez Inspektora Dozoru Technicznego. Zgodnie z przepisami, zbiornik poddawany jest okresowej rewizji zewnętrznej i wewnętrznej.

Każdy zbiornik wyposażony jest w zawory bezpieczeństwa zabezpieczające zbiornik przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Przepustowość zaworów obliczana jest na warunki pożarowe. Na króćcach poboru fazy ciekłej zamontowany jest zawór nadmiernego wypływu odcinający wypływ gazu ze zbiornika w przypadku uszkodzenia rurociągów. Zbiornik zabezpieczony jest również przed przepełnieniem - rurką maksymalnego napełnienia (max. napełnienie 85%).

Przeczytaj dodatkowo:
Piec gazowy zamiast pieca węglowego - czy to się...

Czy zmiana pieca węglowego na piec gazowy, jako główne urządzenie grzewcze instalacji centralnego ogrzewania,...

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania -...

Kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania jest bezpieczniejszy od pieca z otwartą komorą. Zamknięta komora...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Ogrzewanie domu gazem z własnego zbiornika. Co...

Ogrzewanie gazem z własnego zbiornika ma wiele zalet, ale tanie nie jest. Często jednak jest to rozwiązanie...

Nowe kotły gazowe Vaillant - o większej mocy

Kotły Vaillant ecoTEC plus VU ogrzeją już nie tylko pomieszczenia w domach jednorodzinnych, ale i obiekty o...

Sieci gazowe, przyłącze i dystrybucja gazu. To...

Spośród wszystkich paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów gaz ziemny ma najwięcej ważnych zalet. Aby...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.