Cena gazu do ogrzewania. Jakie są koszty ogrzewania gazem ziemnym i płynnym?

2018-10-14 15:03 Piotr Laskowski
Zwrot VAT za materiały budowlane
Autor: Piotr Mecik SE/EAST NEWS

Ceny gazu zmianiają się podobnie jak innych paliw, w wyniku czego za ogrzewanie domu płacimy coraz więcej. Niestety na cenę źródła opału nie mamy wpływu. Jednak już na całkowity koszt ogrzewania domu - owszem. Można wybrać (lub zmodyfikować) instalację, która zasilana jest tanim surowcem. Czy do takich należą gaz ziemny lub gaz płynny? Poznaj ceny gazu do ogrzewania i sprawdź, która z opcji jest tańsza w eksploatacji.

Drożeje wszystko dookoła, więc chyba nikt się nie dziwi, że za paliwo do kotła (ale także energię elektryczną) też trzeba płacić coraz więcej. Oczywiście powoduje to, że wzrasta koszt ogrzewania domu - jeżeli jest on zbyt drogi już teraz, to powinien zacząć się zastanawiać, jak poradzi sobie w kolejnych latach. Jedną z możliwości poprawy sytuacji jest zastąpienie kotła na drogie paliwo innym urządzeniem – tańszym w eksploatacji. Czy warto inwestować w takie przedsięwzięcie? Przed podjęciem decyzji na pewno należy sprawdzić, jakie oszczędności można dzięki temu uzyskać.

Sprawdź też:

Ceny gazu ziemnego – czy jest ekonomiczny?

Ogrzewanie gazem ziemnym zawsze było i jest wyraźnie droższe niż węglem czy drewnem. Ale lepiej je porównywać z innymi paliwami płynnymi, bo pod względem wygody eksploatacji paliwa stałe nie są dla nich konkurencyjne. A od oleju opałowego czy gazu płynnego (propanu) cena gazu ziemnego jest wyraźnie niższa.

Aby korzystać z gazu ziemnego, trzeba podpisać umowę ze spółką gazownictwa zajmującą się jego dystrybucją. I tu pojawia się problem. Spółki odmawiają przyłączenia do sieci gazowej nieruchomości na terenach znacznie oddalonych od istniejącej infrastruktury, bo budowa nowego odgałęzienia jest dla nich nieopłacalna. A to dotyczy bardzo dużych obszarów naszego kraju.

Ale jeśli ktoś ma możliwość korzystania z gazu ziemnego, to ile zapłaci za ogrzewanie nim? W taryfach W1-W4 (dla odbiorców indywidualnych gazu wysokometanowego) cana gazu ziemnego z VAT wynosi 12,8 gr/kWh. Są jeszcze tak zwane opłaty sieciowe, zróżnicowane w zależności od spółki gazownictwa, z którą mamy podpisaną umowę.

Przeczytaj również: Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania gazowego

Zobacz koniecznie: Projekty gotowe domów ogrzewanych gazem ziemnym (z kotłownią na gaz)

Jak gaz zmienia się w ciepło
Autor: archiwum muratordom Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z dostępem do sieci gazowej, to mamy najwygodniejsze i tanie w eksploatacji źródło energii – gaz ziemny.
Jak gaz zmienia się w ciepło
Autor: archiwum muratordom Jeśli w pobliżu nie ma sieci, możemy się zdecydować na gaz płynny. Wymaga to zamontowania na posesji zbiornika (wkopanego w ziemię lub usadowionego na jej powierzchni).

Cena gazu ziemnego a powierzchnia ogrzewania

Precyzyjne określenie ceny gazu ziemnego utrudnia to, że opłaty te zależą od deklarowanej wielkości poboru paliwa (na przykład w taryfie W-1 do 3350 kWh/rok, w W-4 – powyżej 88 900 kWh/rok): od 3,0-4,3 gr/kWh w taryfie W4 do 5,5-6,8 gr/kWh w taryfie W-1.1. Stała opłata sieciowa to w taryfie W1.1 około 5 zł, a w W-4 aż blisko 200 zł miesięcznie. Na koniec dystrybutorzy gazu doliczają jeszcze miesięczne opłaty abonamentowe, które również zależą od taryfy (od blisko 4 zł w taryfie W-1.1 do blisko 20 zł w taryfie W-4).

Zatem w zależności od miejsca zamieszkania i wielkości poboru cena gazu może się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy. Za orientacyjną średnią cenę gazu ziemnego wysokometanowego obowiązującą w 2018 r. dla odbiorcy wykorzystującego 10 tys. kWh energii z gazu rocznie można uznać 0,24 zł/kWh.

Nie przegap:

Kiedy cena gazu płynnego jest alternatywą dla ceny gazu ziemnego?

Gaz płynny, stosowany do ogrzewania domów, to skroplony propan. Można wytwarzać z niego ciepło w takich samych kotłach jak do gazu ziemnego, stosując odpowiednie dysze w palniku. Korzystanie z obu rodzajów gazu nie różni się specjalnie poza tym, że propan magazynuje się w zbiorniku na własnej posesji. Nie ma zatem ograniczeń w jego używaniu wynikających z braku infrastruktury umożliwiającej jego przesył do odbiorców – dostarczają go cysterny samochodowe.

Typowy zbiornik ma pojemność 2700 l i można w nim zgromadzić paliwo wystarczające do ogrzewania domu jednorodzinnego przez kilka miesięcy (do ogrzewania domu jednorodzinnego potrzeba go 1500-4200 l/rok). Nieco tańszy od propanu jest propan-butan. Wymaga on jednak przechowywania w dodatniej temperaturze, na przykład w zbiorniku zakopanym w ziemi. Ponieważ propan i butan odparowują w różnej temperaturze, pojawiają się kłopoty z eksploatacją urządzeń zasilanych ich mieszaniną. Z tego względu producenci kotłów nie polecają tego paliwa.

Przeczytaj również: Ogrzewanie domu gazem płynnym. Budowa instalacji zbiornikowej na gaz

Opłata za gaz płynny: ryczałtem czy co miesiąc?

Za gaz ciekły można płacić z góry – za każde tankowanie. Ale wiele osób decyduje się na rozliczanie z firmą dystrybucyjną według wskazań licznika mierzącego ilość zużytego gazu po odparowaniu. Wówczas dystrybutor decyduje o tym, kiedy dostarczy nam paliwo, a fakturę wystawia regularnie (zwykle co miesiąc) za ilość gazu, jaką pobraliśmy ze zbiornika w okresie rozliczeniowym, według aktualnie obowiązujących stawek (ustalanych raz na co najmniej kilka miesięcy). Taki sposób rozliczania zwykle okazuje się mniej korzystny finansowo dla odbiorcy niż w przypadku zapłaty z góry, ale za to jest zdecydowanie wygodniejszy.

Ceny propanu, podobnie jak innych paliw płynnych uzyskiwanych z ropy naftowej, są wolnorynkowe, więc podlegają ciągłym wahaniom i oczywiście różnią się u poszczególnych dystrybutorów. We wrześniu 2018 r. kosztował on około 2,1 zł/l, czyli 7,9 zł/m3 po odparowaniu. Wobec tego orientacyjna cena ciepła uzyskanego w wyniku spalania gazu płynnego to 0,086 zł/MJ, czyli 0,31 zł/kWh, przy założeniu, że sprawność wytwarzania ciepła wynosi 90%.

Na cenę ogrzewania gazem płynnym - propanem duży wpływ mają warunki umów zawieranych z dystrybutorami – możliwe są zarówno rabaty za wielkość zakupów, jak i dodatkowe opłaty, jak choćby za dzierżawę zbiornika (instalacji zbiornikowej zwykle nie wykonuje się na własny koszt, tylko dzierżawi ją od sprzedawcy paliwa, płacąc za to kilkadziesiąt złotych miesięcznie).

Przeczytaj również: Zbiornik na olej opałowy i gaz płynny - wymagane odległości od granicy działki i domu

O autorze
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski - redaktor naczelny Muratora. Absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier sanitarny. Przez kilka lat zajmował się projektowaniem instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Współpracował z wieloma pismami o tematyce budowlanej. Przez kilkanaście lat był redaktorem działu Instalacje Muratora. Autor wielu artykułów i poradników na temat ogrzewania i wentylacji domów, nowoczesnych instalacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Szczególnie interesuje się ekonomicznymi aspektami inwestycji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
temp513
|

Witam, Piec kondensacyjny czy zwykły? Używa Pan dodatkowo kominka lub innego dodatkowego źródła ciepła?

Edek
|

Witam, 140 m2 ogrzewanie gazem propan ok 2300 litrów czyli zbiornik na sezon. Cena na dzień dzisiejszy1,70 zł brutto. W maju lub czerwcu ceny są nawet po 1,40 zł brutto litr. Oczywiście instalacja własna nie dzierżawiona.

Sylwia Chrobot
|

Witam, komentarz jest sprzed dwóch lat, ale bardzo mnie to zainteresowało, ponieważ mamy dom 110m2 (parterowy, ocieplony z zewnątrz, docieplony strop, ogrzewanie podłogowe płytkowe na 60% powierzchni) i chcielibyśmy założyć gaz, ale interesują mnie opinie osób, które taki dom ogrzewają. Chcielibyśmy osiągać temperaturę około 22 st. , grzać wodę i używać gazu do gotowania. Czy mógłby mi Pan na dzień dzisiejszy podać przybliżone zużycie gazu w państwa domu? Przyznam, że trochę nas przeraża to, że koszty mogą nas przerosnąć...

Tomek
|

O gazie płynnym i kosztach możne też tutaj dużo aktualnych rzeczy się dowiedzieć http://zmianasprzedawcygazu... ile to kosztuje i kiedy warto/trzeba zdecydować się na gaz płynny

Gość
|

W 2015 zużyte około 1600litrów propanu domek 120m2 oraz 2-3kubika drewna w kominku. Gaz zakupiony jeszcze w 2014 sierpień po 2,1zł i 2015 marzec po 1,65zł za litr. Wyszło mi 3300zł gazem +500zl drewno. Do tego dochodzi jeszcze amortyzacja własnego zbiornika i instalacji 10600zł na 3 lata+ 250zł Udt raz na 2 lata.

SBM Kultury
|

Czy mógłbyś mi dać kontakt do nich.Bo mam problem z przyłączeniem gazu gdyż Gazownia nie ma zgody na podłączanie moich domków do gazociagu,ktory biegnie obok mojej działki / 1,5m/ w prywatnej dizalce. Zapomnieli jak budowali gazociag ustanowić prawo służebności i przesyłu.Muszę szukać alternatywnego ogrzewania czterech domków

Marcin Grychtoł
|

Mi proponowali 1,66 zł/litr na umowie na stałą cenę, za 1zł oni dostarczają zbiornik, robią projekt, załatwiają formalności i wykonują instalację, po ich stronie leżą też przeglądy okresowe, ty robisz płytę fundamentową pod montaż zbiornika. Umowa nie jest na czas, tylko na ilość kupionego paliwa - 13500 litrów. Oczywiście można się domyślać, ze co rejon to oferta może się zmieniać.

Marcin Grychtoł
|

Dokładnie - mi jeden z dostawców propanu zaproponował umowę na stałą cenę 1,66 zł/litr brutto. Ciągle się zastanawiam, czy taniej będzie robić 70m przyłącza ziemnego, czy przystosować 70m podjazdu do 12 tonowej ciężarówki...

Marcin
|

czy macie jakas strone, gdzie sa porownani dostawcy propanu? podobno jednym z tanszych jest Orlen?

Marcin
|

czy instalacje masz od amerigas? jaka cene masz za litr? na ile czasu umowa?