| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ceny paliw do ogrzewania domu: porównanie opłacalności ogrzewania węglem i gazem ziemnym

Ceny paliw do ogrzewania domu: porównanie opłacalności ogrzewania węglem i gazem ziemnym

Okres zimowy to czas wzmożonych wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Na zmniejszenie kosztów ogrzewania wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego paliwa. Sprawdź, jak wypada porównanie cen gazu ziemnego i węgla.

Od wielu lat ceny paliw do ogrzewania domu rosną. Ostatnio ten wzrost jest jednak mniej widoczny i odczuwalny dla portfela. Zmiany cen zachodzą między innymi na rynku gazu ziemnego, ale na razie oferta dla klientów indywidualnych jest uboga - mają ją głównie spółki powiązane z dawnym monopolistą PGNiG. Handel energią elektryczną i gazem ziemnym wciąż jest kontrolowany przez Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza wszelkie zmiany w taryfach i nie wyraża na nie zgody, jeśli uznaje, że nie są uzasadnione zmianą kosztów ponoszonych przez sprzedawcę.

Ogrzewanie domu węglem – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Mimo promocji ekologicznych źródeł energii i dążenia władz do ograniczenia tak zwanej niskiej emisji wciąż zdecydowanie najpopularniejsze jest ogrzewanie domów jednorodzinnych kotłami na węgiel. W tabeli poniżej przedstawiamy ceny z oferty największego polskiego producenta węgla dla odbiorców niezwiązanych z nim indywidualną umową, obowiązujące od 1 lipca 2014 r. Ceny niektórych sortymentów zależą od jakości węgla (zawartości popiołu, spiekalności) wynikającej z miejsca jego wydobycia.

Ceny węgla w kopalni

Sortyment
Cena
[zł/t]

Orzech (28 MJ/kg)        

651-688
Groszek (28 MJ/kg) 609-932
Groszek (24 MJ/kg) 580
Ekogroszek (26 MJ/kg) 752
Ekogroszek w workach po 25 kg (26 MJ/kg) 851
Miał (27 MJ/kg) 622
Miał w workach po 20 kg (27 MJ/kg) 720
Ceny dla klientów  indywidualnych, bez kosztu transportu
Ceny węgla w internecie
Sortyment Cena
[zł/t]
Orzech (25-27 MJ/kg) 789
Orzech (19-21 MJ/kg) 689
Ekogroszek (28-30 MJ/kg) 889
Ekogroszek (22-24 MJ/kg) 709
Ekogroszek (20-22 MJ/kg) 619
Miał (25-27 MJ/kg) 628
Miał (20-22 MJ/kg) 569
Ceny w lipcowej promocji węgla sprzedawanego w workach po 25 kg i dostarczanego do klienta na paletach bez dodatkowej opłaty

Wszystkie obejmują podatek akcyzowy i VAT, ale trzeba do nich doliczyć koszt transportu. Zmieniły się nieznacznie w stosunku do oferty z pierwszej połowy 2014 r. – zdrożały tylko niektóre gatunki węgla, a różnica w cenie wynosi 0,2-1,5%. W tabeli prezentujemy też ceny jednego ze sklepów internetowych, który w lipcu 2014 r. oferował węgiel w promocji z transportem gratis. Przy zakupie więcej niż jednej tony cena jest niższa (druga tona kosztuje o 10 zł mniej, trzecia o 20 zł mniej, a czwarta i kolejne – o 30 zł mniej).

WARTO WIEDZIEĆ

Na aukcjach internetowych był w tym czasie oferowany ekogroszek z Czech w cenie od 255 zł/t, ale trzeba go było samemu odebrać z kopalni. Gdyby zaszła konieczność przewiezienia go na dużą odległość, jego cena z uwzględnieniem kosztu transportu przestawała być tak bardzo atrakcyjna – zbliżała się do cen węgla z polskich kopalń. Zakładając, że instalacja grzewcza z dobrym kotłem retortowym na ekogroszek osiągnie sprawność 70% i że takie paliwo o wartości opałowej 28 kJ/kg kupimy w cenie 800 zł/t, otrzymamy koszt uzyskiwanej energii w wysokości 0,15 zł/kWh.

Wygoda ogrzewania domu gazem ziemnym a koszty

To paliwo również jest bardzo chętnie stosowane do ogrzewania domów. Korzystanie z niego jest nieporównywalnie wygodniejsze niż z węgla. Na przeszkodzie w upowszechnieniu ogrzewania gazowego stoi wciąż przede wszystkim niezbyt rozwinięta sieć rurociągów, którymi jest dystrybuowany, a także cena gazu – ogrzewanie nim kosztuje więcej niż węglem. Aktualna taryfa weszła w życie 1 sierpnia 2014 r. Od poprzedniej obowiązującej od początku 2014 r. różni się tym, że stawki opłat są w niej podane za ilość dostarczonej energii, a nie (jak dotychczas) za ilość paliwa. Nie powinno to jednak spowodować zmiany w wydatkach na ogrzewanie – koszt gazu pozostał taki jak w poprzedniej taryfie, zmienił się jedynie sposób przedstawiania informacji o wielkości jego zużycia.

Dla tak zwanych odbiorców domowych, czyli tych, którzy pobierają gaz ziemny wysokometanowy w ilości do 110 kWh/h (do 10 m3/h) i do 8000 m3/rok (grupy taryfowe W-2 i W-3), jego cena wynosi 12,177 gr/kWh, a miesięczna opłata abonamentowa od 5,99 do 9,86 zł w zależności od liczby odczytów wskazań układu pomiarowego w roku (wszystkie stawki bez VAT). Cena paliwa to tylko część wydatków, trzeba jeszcze płacić za jego dystrybucję. Opłaty zależą od miejsca odbioru gazu. Teren Polski został podzielony na sześć obszarów obsługiwanych przez różne oddziały Polskiej Spółki Gazownictwa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

W niektórych miejscach zamiast gazu wysokometanowego jest dystrybuowany gaz zaazotowany o niższej wartości opałowej. Jest to tak uwzględnione w stawkach opłat, że niezależnie od rodzaju gazu uzyskiwana energia kosztuje mniej więcej tyle samo. Zakładając, że ogrzewanie domu i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej pochłania 20 tys. kWh energii rocznie, a sprawność instalacji grzewczej z kotłem gazowym wynosi 90%, otrzymamy roczne zapotrzebowanie na energię w wysokości 22 222 kWh, czyli na mniej więcej 2020 m3 gazu ziemnego wysokometanowego.

Na jego cenę składają się opłaty stałe oraz zmienne za paliwo i jego dystrybucję, a także VAT. W sumie w taryfie W-3.9 za tę ilość gazu trzeba zapłacić od 4831 zł (w tym opłaty stałe 751 zł) w obszarze dystrybucji oddziału warszawskiego do 5001 zł (w tym opłaty stałe 508 zł) w obszarze dystrybucji oddziału zabrzańskiego. Zatem średnia cena za kilowatogodzinę energii uzyskanej z gazu ziemnego (z uwzględnieniem sprawności urządzeń) wynosi mniej więcej 0,24 zł/kWh.

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło… Sprawdziliśmy, czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Kotły 5 klasy Heiztechnik. Gwarancja najniższej...

Kotły spełniające 5 klasę normy są gwarancją najniższej emisji CO, pyłów, węgla organicznego, oraz...