| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Koszty ogrzewania domu energią elektryczną, drewnem i olejem opałowym. Porównanie cen

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną, drewnem i olejem opałowym. Porównanie cen

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać również energią elektryczna, drewnem czy olejem opałowym. Czy to się opłaca? Jakie są koszty ogrzewania domu mniej popularnymi sposobami?

Ogrzewanie domu energią elektryczną – czy to się opłaca?

Ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi kosztuje dużo, lecz w domu o niewielkim zapotrzebowaniu na energię, o bardzo ograniczonych stratach ciepła, może się okazać najkorzystniejsze. Wynika to z niewielkich nakładów na inwestycję – nie trzeba kupować drogiego kotła, wznosić komina, budować przyłącza gazowego. Nie ponosi się także wydatków na konserwację systemu grzewczego i nie traci miejsca na kotłownię lub skład opału. Wszystko to może być rekompensatą późniejszych wyższych wydatków na ogrzewanie, pod warunkiem że ilość potrzebnej do tego energii nie jest duża, a więc że dom jest energooszczędny.

Pompa ciepła a koszty ogrzewania domu

Tanie jest też ogrzewanie pompą ciepła, do której napędu jest potrzebna energia elektryczna, ale większość dostarczanego przez nią ciepła pochodzi z otoczenia. Dzięki temu kilowatogodzinę energii do ogrzewania uzyskuje się z 0,2-0,5 kWh prądu. Na koszt energii elektrycznej składa się wiele opłat, z których część jest uzależniona od miejsca odbioru. Możemy wybrać sprzedawcę energii i kupować od niego tani prąd, ale jesteśmy związani z dystrybutorem działającym na terenie, na którym znajduje się nasza nieruchomość. Każdy z pięciu dystrybutorów ma inną taryfę z różnymi stawkami opłat za administrowanie przesyłem prądu i utrzymanie sieci.

W dodatku zależą one od wyboru sprzedawcy energii – możemy go wybrać jedynie spośród tych, którzy współpracują z naszym dystrybutorem. Porównanie ofert sprzedawców wymaga uwzględnienia wszystkich składników opłat – liczenie ich „na piechotę” zajmuje bardzo dużo czasu. Znacznie prościej jest skorzystać z internetowego kalkulatora energii elektrycznej Urzędu Regulacji Energetyki (http://ure.gov.pl/ftp/urekalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php). Po wpisaniu kodu pocztowego, wielkości rocznego poboru energii, wybraniu częstotliwości rozliczania (od comiesięcznego do raz na rok), rodzaju taryfy (całodobowa, dwustrefowa albo dostępna w niektórych lokalizacjach weekendowa) i układu instalacji (jedno- albo trójfazowego) otrzymujemy roczne koszty energii dla gospodarstw domowych od wszystkich dostępnych sprzedawców (z uwzględnieniem dodatkowych opłat).

Przykładowe wyliczenie kosztów ogrzewania domu energią elektryczną

Przykładowy koszt przy rocznym odbiorze 20 tys. kWh energii, rozliczaniu co sześć miesięcy i instalacji w układzie trójfazowym, w zależności od wyboru sprzedawcy w poszczególnych obszarach dystrybucji przedstawiamy w tabeli poniżej.

ENERGIA ELEKTRYCZNA
Roczne wydatki na ogrzewanie
Miasto Dystrybutor Koszt 20 tys. kW energii w taryfie całodobowej G11 [zł] Koszt 20 tys. kW energii
w taryfie dwustrefowej G12 - 30% zużycia w nocy [zł]
Kraków Tauton Dystrybucja 8436 - 13 322 7608 - 12 095
Olsztyn ENERGA Operator 6044 - 14 100 8603 - 13 092
Szczecin ENEA Operator 7625 - 12 510 7432 - 13 642
Warszawa RWE Stoen Operator 7062 - 11 947 6726 - 11 215
Zamość PGE Dystrybucja 8932 - 13 818 8458 - 12 947
Koszt energii elektrycznej pobieranej na potrzeby ogrzewania w przykładowych miastach (różnice wynikają z wyboru sprzedawcy)

Z zestawienia wynika, że koszt energii elektrycznej zawiera się w przedziale od 0,30 do 0,71 zł/kWh, ale trzeba brać pod uwagę, że najniższe ceny mogą wynikać z promocji dostępnych okresowo i pod określonymi warunkami.

WARTO WIEDZIEĆ

Rozliczanie gazu w kilowatogodzinach

Nowością jest wprowadzenie od 1 sierpnia 2014 r. informowania klientów nie tylko o zużyciu gazu (w metrach sześciennych), ale także o ilości dostarczonej w ten sposób energii (w kilowatogodzinach), która stała się podstawą do rozliczeń. Dzięki temu, że taka informacja pojawiła się na fakturze, łatwiej jest porównywać koszt rożnych nośników energii – gazu i prądu.

W przypadku odbiorców korzystających z urządzenia pomiarowego (gazomierza) mierzącego jedynie objętość gazu ilość energii jest ustalana przez pomnożenie ilości paliwa (w metrach sześciennych) przez współczynnik konwersji. Jest on średnią arytmetyczną wartości ciepła spalania gazu (w MJ/m3) dostarczonego w okresie rozliczeniowym podzieloną przez 3,6. Ciepło spalania jest monitorowane przez niezależny Instytut Nafty i Gazu z Krakowa pobierający próbki paliwa w miejscach i w terminach, o których jego dostawca nie jest informowany. Zmiana jednostek rozliczeniowych nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji dla jego odbiorców – nie trzeba wymieniać gazomierza, nie zmieniają się żadne warunki umowy. Nie zmienił się też koszt gazu, ale różnice jego ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci bądź zaokrąglenia w toku przeliczeń mogą spowodować różnicę w opłatach szacowaną na nie większą niż 1%.

Z informacji Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym obliczona na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych z 2012 r. wynosiła w 2013 r. 0,62 zł/kWh. W zeszłym roku ceny energii elektrycznej były obniżane dwukrotnie, ale jednocześnie rosły koszty jej dystrybucji. Mimo wszystko płacone obecnie rachunki (w odniesieniu do kilowatogodziny) powinny być niższe od tych sprzed ostatniej zmiany średnio o 2,5%, co oznacza cenę 0,60 zł/kWh.

Ogrzewanie domu olejem opałowym

Oprócz węgla, gazu ziemnego i prądu do celów grzewczych wykorzystuje się często także gaz płynny (propan), olej opałowy bądź drewno – to ostatnie głównie do palenia w kominku wspomagającym ogrzewanie innymi urządzeniami. Ich ceny wciąż się zmieniają – zdarza się, że w ciągu miesiąca paliwa płynne drożeją o blisko 10%, a po kilku dniach ich cena znów spada. W lipcu 2014 r. jeden z dużych dystrybutorów sprzedawał olej opałowy z polskiej rafinerii za 3,85 zł/l przy zakupie do 499 l bądź w cenie 3,69 zł/l przy zakupie 500-1999 l i 3,64 zł/l powyżej 2000 l. Zakładając, że sprawność instalacji grzewczej z kotłem olejowym wynosi 90% i że olej o wartości opałowej 42,6 MJ/kg kosztuje 3,69 zł/l, otrzymujemy koszt uzyskiwanej z niego energii w wysokości 0,42 zł/kWh. Średnia cena detaliczna propanu na wolnym rynku wynosiła w tym czasie mniej więcej 2,20 zł/l (duże koncerny oferują darmową budowę instalacji zbiornikowej w zamian za zobowiązanie do zakupu od nich określonej ilości gazu, ale zwykle sprzedają go nieco drożej). Zakładając, że sprawność instalacji grzewczej z kotłem gazowym wynosi 90%, koszt energii do ogrzewania z kupionego w tej cenie propanu o wartości opałowej 24 MJ/l wynosi 0,37 zł/kWh.

WARTO WIEDZIEĆ

Im wygodnieszjy sposób ogrzewania domu wybierzesz, tym więcej zapłacisz

Ogrzewanie węglem: To najpopularniejsze paliwo do ogrzewania domów. Ceny zależą od jego jakości i mogą się znacznie różnić w zależności od gatunku i miejsca wydobycia. Koszt ogrzewania węglem dobrej jakości to mniej więcej 0,15 zł/kWh.

Ogrzewanie gazem: Jest bardzo wygodny, bo wykorzystujące go urządzenia grzewcze niemal nie wymagają obsługi. Gaz ziemny jest importowany, ale jego ceny są dość stabilne. Ogrzewanie nim kosztuje mniej więcej 0,24 zł/kWh.

Ogrzewanie prądem: Jest stosunkowo drogi, lecz grzejniki elektryczne są dużo tańsze niż kotłownia i instalacja c.o. i bezobsługowe. Wysokość opłat za energię zależy nie tylko od wyboru sprzedawcy, ale też od miejsca jej odbioru. Średni koszt to 0,6 zł/kWh.

Jak się rozliczać za ogrzewanie w podzielonym domu?

Jeśli dokonujesz podziału nieruchomości, musisz rozwiązać problem oddzielnego rozliczania...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym. Jaki...

Olej opałowy podobnie jak gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych...

Cicha wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła....

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to bardzo praktyczne rozwiązanie, coraz częściej instalowane w domach...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.