| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Grzejniki elektryczne - szybki przegląd urządzeń grzewczych na prąd

Grzejniki elektryczne - szybki przegląd urządzeń grzewczych na prąd

Grzejniki elektryczne mają wiele atutów: łatwy montaż, szybkość działania i niewysoka cena. Problemem wciąż są jednak wysokie koszty eksploatacji. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu inwestorów postanawia właśnie prądem ogrzewać swoje domy i mieszkania. Sprawdź, jaki typ grzejników elektrycznych pasuje do twojego lokalu.

Ogrzewacze elektryczne różnią się budową i sposobem oddawania ciepła. Niektóre oddają je głównie przez konwekcję, a inne – przez promieniowanie. Ale bez względu na rodzaj grzejniki elektryczne rozgrzewają się szybciej niż wodna instalacja c.o. Elementy oporowe osiągają wysoką temperaturę w kilka sekund po włączeniu zasilania. Oczywiście na ogrzanie całego wnętrza trzeba poczekać trochę dłużej.

Rodzaje grzejników elektrycznych

  • Promienniki oddają ciepło najszybciej – przez promieniowanie. Osiągają wysoką temperaturę już parę chwil po uruchomieniu, więc osoba znajdująca się w ich zasięgu od razu to odczuje, mimo że w pomieszczeniu jest nadal zimno.
  • Konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i termowentylatory też dość szybko nagrzewają wnętrza. Wbudowane w konwektory wentylatory intensyfikują wymianę ciepła – w stosunkowo krótkim czasie duża ilość powietrza z pomieszczenia ma kontakt z elementami grzejnymi, a jego intensywny ruch sprzyja szybkiemu rozprowadzeniu ciepła. Grzeją od razu po uruchomieniu, ale i bardzo szybko stygną po wyłączeniu.
  • Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza nagrzewają pomieszczenia wolniej, bo ruch powietrza wokół elementów grzejnych jest mniej intensywny. Za to pracują bardzo cicho, podczas gdy wentylator powoduje niewielki szum.
  • Grzejniki olejowe magazynują ciepło w oleju, którym są wypełnione, i oddają je stopniowo przede wszystkim przez konwekcję, tylko częściowo przez promieniowanie. Nagrzewają się wolniej niż konwektor, ale i wolniej stygną. Płyta grzejna (promieniująca) to emaliowana płyta stalowa (rzadziej szklana) z nadrukowanym obwodem elektrycznym, ukryta pod ażurową obudową. Przewód grzejny może być też zatopiony w masie ceramicznej ogrzewającej płytę marmurową, ma wówczas dodatkowo zdolność akumulacji ciepła.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ADAX/ELEKTRA

Konwektory produkowane są też w wersji przenośnej

Autor: Krzysztof Zasuwik

Promienniki szybko się nagrzewają i oddają ciepło przez promieniowanie

Jak regulować pracę grzejników elektrycznych?

Urządzenia elektryczne wyposażone są w termostaty pozwalające utrzymać w pomieszczeniu zadaną temperaturę. Dokładność, z jaką można ją ustawić, zależy od rodzaju termostatu. Najprostsze termostaty bimetaliczne – zapewniają dokładność do 2-3°C, termostaty cieczowe – do 1°C. Czas pomiędzy kolejnymi włączeniami grzejnika elektrycznego wyposażonego w takie termostaty wynosi od 10 do 20 min.
Na największą precyzję – nawet 0,1°C – pozwalają termostaty elektroniczne. Grzejnik włącza się wtedy i wyłącza co kilkadziesiąt sekund. Im mniejsze są wahania temperatury w pomieszczeniu, tym wyższy jest komfort cieplny.
Dodatkową funkcją układu automatycznej regulacji może być okresowe obniżanie temperatury w zaprogramowanym czasie, np. przez kilka godzin w ciągu dnia lub poczas dłuższej nieobecności domowników. Zastosowanie sterownika czasowego umożliwia znaczne, nawet kilkudziesięcioprocentowe, zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Sterowanie ogrzewaczami odbywa się za pomocą regulatorów wbudowanych w urządzenie, a czasem też pilota. Można wykonać instalację (dodatkowy przewód sterujący) umożliwiającą sterowanie pracą kilku ogrzewaczy za pomocą jednego regulatora temperatury.

Jak dobrać moc grzejników elektrycznych?

Moc urządzeń elektrycznych powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło w jednym pomieszczeniu. Wynosi ono od 60 do 200 W/m2. Dokładne wartości, obliczone przez projektanta, powinny być w projekcie domu. Moc konwektorów, promienników i grzejników olejowych nie przekracza 2-6 kW, zależnie od typu. Dlatego w wyjątkowo dużych pomieszczeniach o powierzchni powyżej 30 m² lub mniejszych, ale za to wyższych niż 3 m, trzeba na ogół zainstalować więcej niż jeden grzejnik elektryczny.

Autor: ADAX/ELEKTRA

Elektryczny grzejnik konwektorowy ma obudowę z lakierowanej stali. Wewnątrz jest grzałka, a w niektórych modelach również wentylator

Podłączenie grzejników elektrycznych do sieci

Ogrzewacze przenośne o mocy do 2 kW są zwykle zasilane napięciem 230 V. Urządzenia o większej mocy często można zasilać napięciem 230 lub 400 V (wyboru dokonuje się podczas instalowania), a te o mocy największej są przeważnie zasilane jedynie napięciem 400 V. Jeśli dom ma być ogrzewany wyłącznie ogrzewaczami elektrycznymi, powinny one być włączone do osobnego obwodu. W nowym domu nie powinno z tym być żadnego kłopotu, w już wykończonym nowe kable trzeba prowadzić po wierzchu ścian, by nie wykuwać bruzd w tynku. Ogrzewacze przenośne, niewielkiej mocy, które są używane okresowo jako uzupełniające źródło ciepła, można podłączyć do wspólnych obwodów z innymi urządzeniami elektrycznymi w domu.

Gdzie ustawić i jak zamontować grzejniki elektryczne?

Montaż ogrzewania elektrycznego jest bardzo prosty. Urządzenie ustawia się w wybranym miejscu, ewentualnie mocuje do ściany. Potem najczęściej wystarczy włożyć wtyczkę do gniazda i gotowe. Grzejniki konwektorowe z wylotami powietrza skierowanymi do góry warto umieszczać pod parapetami, które odchylają strumień powietrza i zabezpieczają ścianę nad konwektorem przed zabrudzeniem. Grzejniki olejowe są najczęściej produkowane w wersji przenośnej. Wyposażone są zazwyczaj w kółka ułatwiające ich przemieszczanie oraz we wtyczkę umożliwiającą łatwe podłączenie do instalacji elektrycznej.

Lustro bez pary, czyli prosty sposób na wykorzystanie maty grzejnej

W łazience, pomieszczeniu z cyklicznym, wysokim poziomem wilgotności i temperatury – nawet...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energia elektryczna, drewno i olej opałowy. Cena...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak do ogrzania domu można...

Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w...

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają realne zagrożenie dla naszego...

Zapytaj EKSPERTA o ogrzewanie elektryczne oraz...

Planujesz modernizację ogrzewania? Nie wiesz, czym się kierować wybierając kocioł elektryczny, podgrzewacz...

Kable grzejne zastąpią łopatę. Elektryczne...

Zamiast machać na mrozie łopatą lepiej zainwestować w kable grzejne. Odpadnie uciążliwe odśnieżanie ścieżek i...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...