| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon grzewczy

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon grzewczy

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji grzewczej i solidnie ją przygotować na kilka miesięcy ciężkiej pracy. Pomoże Ci to uniknąć późniejszych niespodzianek np. z grzejnikami. Zobacz co zrobić, aby spokojnie cieszyć się panującym ciepłem we wnętrzu.

Zadbaj o czystość grzejników

Rozpoczynając przygotowania do sezonu grzewczego najpierw zadbaj o to, aby grzejniki były oczyszczone z zabrudzeń. Gromadzący się na ich powierzchni kurz zacznie się unosić w pomieszczeniu na skutek uruchomienia ogrzewania. Poświęć kilka chwil na usunięcie zanieczyszczeń, które mogą być niesprzyjające zwłaszcza dla alergików.

Do czyszczenia użyj ściereczki do starcia kurzu, a do wewnętrznych elementów szczoteczki na długiej rączce.  Jeśli zajdzie taka konieczność możesz zdjąć osłony. Przy większych zabrudzeniach należy zastosować wodę z rozcieńczonym w niej mydłem. Używając mocnych detergentów ryzykujesz uszkodzenie powierzchni grzejnika. Pamiętaj, aby wszystkie prace wykonywać na wyłączonym urządzeniu.

Jak odpowietrzyć instalację grzewczą?

Jeżeli już zadbałeś o zakonserwowanie powierzchni zewnętrznej grzejników kolejnym krokiem jest skontrolowanie stanu technicznego. Podstawową czynnością jest odpowietrzenie i sprawdzenie ciśnienia w instalacji. Odpowietrzenie ma za zadanie usunięcie zalegających gazów z instalacji grzewczej. Zwykle jest to powietrze, ale czasami wodór i siarkowodór. Ich obecność może prowadzić do nierównomiernego nagrzewania się urządzenia, uciążliwych bulgotań i gwizdów. Zawór zwykle znajduje się w górnej części grzejnika i do jego zwolnienia potrzebny jest śrubokręt lub specjalny kluczyk dedykowany przez producenta. W domach jednorodzinnych należy dodatkowo skontrolować ciśnienie wody. Wskaźnik, czyli manometr znajduje się przy kotle. Jeżeli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta to należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Służą do tego umieszczone przy piecu zawory. Ostrożności nigdy za wiele, dlatego sprawdź łączenia instalacji pod katem ewentualnych nieszczelności. W razie problemów skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego instalatora.

Zabezpieczanie grzejników z zewnątrz

Po skończeniu przeglądu instalacji grzewczej od strony technicznej, należy zając się drobnymi poprawkami powłoki lakierniczej grzejników. Ma ona za zadanie zabezpieczać urządzenia oraz nadać estetyczny wygląd, co ma znaczenie zwłaszcza przy zastosowaniu grzejników dekoracyjnych. Ubytki na powierzchni są groźnym ogniskiem korozji. Warto je uzupełnić specjalnymi lakierami w sztyfcie lub sprayu. W zasięgu grzejników mogą też znajdować się różne przedmioty, które mogłyby zaszkodzić lub porysować. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza usuń wszystkie przedmioty, które znajdują się zbyt blisko grzejnika, np. fotel, stół lub szafa. 

Autor: Stelrad

Zadbaj o powłokę lakierniczą grzejników w twoim domu. Najmniejsze uszkodzenia to potencjalne ognisko korozji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Czym jest smog i niska emisja? Jak przyczynić się...

Polskie miasta dominują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Niska emisja...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...