Ogrzewanie domu – skąd energia? Przyszłość będzie elektryczna

2024-12-31 15:48

Zapytaliśmy ekspertów o wizję przyszłości. Prognozy można zamknąć w czterech hasłach: pompy ciepła, energia odnawialna, taryfy dynamiczne i magazyny energii.

Ogrzewanie domu - skąd energia? Przyszłość będzie elektryczna
Autor: Andrzej Papliński Przyszłość dla domu? Energia odnawialna. Ta własna i z sieci

Spis treści

  1. Taryfy dynamiczne – nowy impuls
  2. Samochody elektryczne
  3. Przyszłość ma być elektryczna
Mam pompę ciepła - co przyniesie przyszłość
Materiał sponsorowany

Przyszłość  w dużej mierze jest znana. Z roku na rok rośnie udział czystej energii – w 2023 r. 67% energii elektrycznej w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych, w Polsce 27%. W tym roku mamy przekroczyć granicę 30 procent. Europa i Polska odchodzi od kotłów na węgiel, by ogrzewać budynki pompami ciepła lub kotłami na pellet. Zamiast paliw kopalnych, zielona energia elektryczna – z atomu, słońca i wiatru. 

Dr inż. Marek Miara pracuje w Instytucie Fraunhofera ISE z siedzibą we Freiburgu w Niemczech; koordynuje tam badania pomp ciepła. – Wizje przyszłości – mówi – trzeba podzielić na krótko- i długoterminowe. Wbrew pozorom łatwiejsze do przewidzenia są te długoterminowe, bo – moim zdaniem – nie ma odwrotu od elektryczności i pomp ciepła. Ta technologia odegra absolutnie dominująca rolę.

Eksperci są zgodni: cena energii elektrycznej nie powinna już rosnąć. Tej ze słońca już Europa ma okresowo w nadmiarze.

Monika Morawiecka, Senior Advisor w Regulatory Assistance Project (RAP) – niezależnej organizacji pozarządowej zajmującej się przyspieszeniem przejścia do czystej, niezawodnej i efektywnej przyszłości energetycznej, tłumaczy: – Energetyka wiatrowa doskonale zrównoważy zapotrzebowanie, będzie produkować energię wtedy, kiedy fotowoltaika już nie pracuje – nocą, w pochmurne dni, zimą.

Ogrzewanie domu - skąd energia? Przyszłość będzie elektryczna
Autor: Andrzej Papliński Przyszłość dla domu? Magazyny energii i automatyka zarządzająca poborem i zużyciem energii

Taryfy dynamiczne – nowy impuls

Zasada działania taryf dynamicznych jest prosta: w godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na energię jest duże, ceny rosną. Gdy zapotrzebowanie na energię jest niewielkie albo świeci słońce i energii z instalacji fotowoltaicznych jest za dużo – ceny na giełdzie spadają, a coraz częściej są ujemne.

Monika Morawiecka: – Taryfy dynamiczne odzwierciedlają ceny na rynku hurtowym. Cena zmienia się co godzinę, w przyszłości co 15 minut. W 2023 r. było 30 godzin z cenami ujemnymi, w 2024 r. do października ceny ujemne były przez 160 godzin. Powód? To oczywiście produkcja z fotowoltaiki.

Konsekwencje dla właściciela domu z instalacją fotowoltaiczną są oczywiste: lepiej zużywać energię elektrycznej z własnej produkcji, magazynować ją w magazynie energii. Jeśli sprzedawać, to wtedy, kiedy na giełdzie jest wysoka cena, a kupować, kiedy na giełdzie jest najtańsza.

Realizacja takiego planu to właśnie przyszłość dla domu. Budynki będą powszechnie wyposażone w magazyny energii elektrycznej. Baterie elektryczne o pojemności 8-10 kWh pozwalają na zasilanie pompy ciepła przez całą noc albo zasilanie budynku do czasu, kiedy zakup energii będzie opłacalny, czyli tani.

I drugie rozwiązanie przyszłości – Marek Miara: – Automatyka, i ta w pompie ciepła, i jako smart home. A przede wszystkim zarządzanie energią jako oferta rynku. Będziemy tylko podawać możliwości budynku – czy mamy fotowoltaikę, magazyn energii i jaka jest potrzebna moc, a korzystanie z taniej energii będzie zautomatyzowane. Nie wyobrażam sobie, by to właściciel domu musiał ciągłe sprawdzać, kiedy energia jest tania, a kiedy droga.

Ogrzewanie domu - skąd energia? Przyszłość będzie elektryczna
Autor: Andrzej Papliński Samochód elektryczny – do komunikacji i jako domowy magazyn energii

Samochody elektryczne

Ważnym elementem systemu będzie samochód elektryczny jako najbardziej dostępny domowy magazyn energii. Nie tylko ładowanie samochodu w ramach autokonsumpcji, ale też zasilanie budynku. Rozwiązania typu V2H (możliwość korzystanie z ładowarki do dostarczania energii z akumulatora samochodu elektrycznego do domu) czy V2L (zasilanie urządzeń zewnętrznych), a nawet V2G (oddawanie energii do sieci) są już dostępne w ofercie producentów samochodów elektrycznych.

Monika Morawiecka: – Samochód pomoże w zarządzaniu zapotrzebowaniem na energię w godzinach szczytu i w sytuacjach awaryjnych. Ceny ujemne pojawiają się zwykle w soboty i w niedziele. Dla wielu użytkowników samochód naładowany w weekend, będzie miał wystarczający zapas energii, by korzystać z niego przez cały tydzień. Będziemy więc jeździli tanio, za darmo, nawet bez własnej fotowoltaiki. System energetyczny będzie nam to zapewniał.

Przyszłość ma być elektryczna

I tak oto przyszłość realizuje się na naszych oczach, chociaż rośnie grono sceptyków, a Europa traci gospodarczo na zielonej ewolucji – zmiany się dokonują. Najpierw była fotowoltaika, potem pojawiły się samochody elektryczne, teraz przybywa turbin wiatrowych, a państwo dotuje magazyny energii – wielu właścicieli nieruchomości widzi racjonalny powód, by magazynować energię zamiast sprzedawać ją za grosze. Taryfy dynamiczne zmuszają do inteligentnego korzystania z gniazdka, automatyka w pompach ciepła i domowych instalacja to dziś standard. Kolejny krok? Nie zdziwcie się, jak znajdziecie w skrzynce ulotkę: oferta zarządzania energią elektryczną w waszym domu.

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Murator Google News (desktop)
Autor: