| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Domowe instalacje - zużycie energii elektrycznej a wysokość rachunków za prąd

Domowe instalacje - zużycie energii elektrycznej a wysokość rachunków za prąd

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile energii elektrycznej pochłaniają różne instalacje w domu. Tymczasem instalacja grzewcza, klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, system alarmowy oraz instalacja antyoblodzeniowa mogą znacząco wpłynąć na wysokość naszych rachunków za prąd. Podpowiadamy, jak obliczyć zużycie energii elektrycznej.

W przeciętnym domu jednorodzinnym zużywa się miesięcznie kilkaset kilowatogodzin energii elektrycznej. Szacuje się, że rocznie w czteroosobowej rodzinie potrzeba około 4500 kWh. Jaka wartość z tej puli przypada na urządzenia wchodzące w skład instalacji grzewczej czy alarmowej?

Instalacja grzewcza

Popularne kotły gazowe czy olejowe oprócz paliwa do swej pracy potrzebują również energii elektrycznej. Jej maksymalny pobór przez przykładowy kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny (czyli taki, który zasila instalację grzewczą, np. z grzejnikami, oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym zasobniku) o mocy grzewczej 19 kW wynosi około 92 kW. Szacuje się, że w ciągu roku pracuje on 3000 godzin – około 2000 godzin w czasie sezonu grzewczego oraz 1000 godzin na potrzeby ogrzewania wody użytkowej (nie zawsze jednak z tak wysoką, maksymalną mocą) – w tym czasie zużywa średnio około 280 kWh. Przyjmując koszt jednej kilowatogodziny na poziomie 0,45 zł, za energię elektryczną zużytą na potrzeby eksploatacji kotła zapłacimy rocznie około 150 zł. Dla porównania zbliżoną ilość energii zużywa w ciągu roku wolno stojąca chłodziarko-zamrażarka klasy A+ (257 kWh).

Wentylacja mechaniczna

W domach z wentylacją mechaniczną wywiewną wentylator centralny o mocy 25 W (0,025 kW) pracujący przez całą dobę z wydajnością 200 m³ na godzinę pobiera dziennie 0,6 kWh. Doba jego pracy kosztuje więc około 27 gr. Miesięcznie jest to 8,10 zł, a w skali roku około 100 zł. Nie jest to więc zbyt wygórowana cena za zapewnienie przez cały rok w domu świeżego powietrza. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej, gdzie zarówno napływ świeżego, jak i usuwanie zużytego powietrza jest wymuszany przez wentylatory, zużycie to będzie przynajmniej dwukrotnie większe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

System alarmowy

To, ile energii elektrycznej zużywa system alarmowy, zależy od jego złożoności, czyli liczby urządzeń, które wchodzą w skład instalacji. Standardowy (przewodowy) system, zbudowany z centrali alarmowej, dziesięciu pasywnych czujek ruchu oraz manipulatora, zużywa rocznie około 30 kWh. Koszt eksploatacji takiej instalacji w skali roku będzie się więc kształtował na poziomie 13,50 zł. Trzeba jednak wiedzieć, że zużycie energii np. przez czujki ruchu w dużej mierze zależy również od zasięgu i czułości ich działania. Im ustawienia są bardziej precyzyjne, tym zużycie energii będzie większe. Warto więc zadbać o optymalne nastawienie tych urządzeń.

Klimatyzacja

Niemały wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną ma klimatyzacja. Standardowy klimatyzator typu split w czasie chłodzenia pomieszczeń pracuje z mocą 855 W. Zakładając, że w ciągu doby takie urządzenie jest włączone przez 8 godzin, dziennie zużywa niemal 7 kWh, miesięcznie – około 205 kWh. Orientacyjnie w skali miesiąca jest to koszt niemal 100 zł. Ten sam klimatyzator wykorzystywany również do ogrzewania pomieszczeń będzie pracował z mniejszą mocą – około 800 W. Oznacza to, że w czasie 8-godzinnej pracy klimatyzator zużyje około 6 kW, miesięczny koszt wyniesie więc około 80 zł.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak obliczyć pobór prądu?

Powszechnie stosowaną jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina (kWh). Określa ona ilość energii, jaką zużywa urządzenie o mocy jednego kilowata (kW) pracujące w ciągu godziny. Aby obliczyć ilość zużytej przez nie energii, należy pomnożyć moc urządzenia, którą można odnaleźć na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi, przez czas jego pracy. Przykładowo, grzejnik elektryczny o mocy 1200 W pracujący przez 1,5 godziny zużywa 1,8 kWh (1200 W = 1,2 kW, czyli 1,2 kW x 1,5 h = 1,8 kWh). Tak wyliczoną ilość zużytej energii mnoży się przez aktualną cenę 1 kWh. W ten sposób otrzymamy kwotę, jaką musimy zapłacić za eksploatację danego urządzenia. Zakładając, że cena jednej kilowatogodziny w standardowej taryfie całodobowej wynosi około 0,45 zł (w skład ceny wchodzą koszt energii oraz opłaty: systemowa i sieciowa), za korzystanie z grzejnika przez 1,5 godziny zapłacimy około 80 gr.

Instalacja antyoblodzeniowa

Instalacja antyoblodzeniowa opiera się głównie na elektrycznych przewodach grzejnych, dzięki którym śnieg czy lód nie zalega na ogrzewanych powierzchniach. Przewody te w zależności od potrzeb układa się na połaciach dachowych, w rynnach czy pod materiałem wykończeniowym podjazdu, przydomowego chodnika lub schodów prowadzących do drzwi wejściowych. Zakładając, że moc grzejna przewodu ma zwykle od 20 do 40 W na metr, a łączna długość zabezpieczonych rynien wynosi około 30 m, moc przewodów na całej powierzchni rynien będzie wynosić 600 lub 1200 W. Jeśli taka instalacja będzie pracowała przez 10 godzin dziennie, zużyje 6-12 kWh. W mroźnym miesiącu zapłacimy za jej eksploatację od około 80 do 160 zł (w zależności od rodzaju użytego przewodu).

4 niestandardowe sposoby na ogrzewanie domu: ogrzewanie nadmuchowe, ścienne, płyta grzewcza i kolektory słoneczne

Czy w domu musi być centralne ogrzewanie i grzejniki? Niekoniecznie. Grzać mogą ściany, strop,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...

Kotły 5 klasy Heiztechnik. Gwarancja najniższej...

Kotły spełniające 5 klasę normy są gwarancją najniższej emisji CO, pyłów, węgla organicznego, oraz...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...