| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkład kominkowy - o tym pamiętaj przy wyborze
Na to musisz zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy

Wkład kominkowy - o tym pamiętaj przy wyborze

Posiadać wkład kominkowy w domu to nie wszystko. Aby wkład kominkowy dobrze działał i spełniał wyznaczone mu funkcje, musisz dobrze przemyśleć wybór konkretnego kominka. Wskazujemy, o czym musisz pamiętać decydując się na konkretny - najlepszy - wkład kominkowy, który później stanie w twoim domu.

Wkłady kominkowe - o tym musisz pamiętać

  • Wybrać wkład kominkowy wysokiej jakości, o dobrych parametrach grzewczych, to znaczy: wysokiej sprawności, niskim zużyciu drewna, długim czasie palenia przy jednorazowym załadunku opału (według norm francuskich NFD taki wkład powinien mieć kategorię C).
    Kupno taniego wkładu kominkowego, kiepskiej jakości i o nieznanych parametrach szybko zemści się w postaci dużych wydatków na eksploatację.
  • Zadbać o dobrą izolację budynku – odpowiednio dobrany wkład kominkowy najlepszej firmy nie będzie w stanie ogrzać budynku, gdy z powodu słabej izolacji ciepło będzie z niego uciekało. Im lepsza izolacja termiczna domu, tym niższe koszty eksploatacji system DGP w przyszłości.
  • Zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, aby w domu mogła być zachowana swobodna cyrkulacja powietrza. Kanały wentylacji grawitacyjnej (przynajmniej w kuchni i łazienkach) muszą być sprawne; powinien być zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz: przez nieszczelności w stolarce lub – w szczelnym domu – przez rozszczelniane okna, nawiewniki w oknach lub ścianach.
  • Zapewnić dopływ powietrza do spalania. Aby wkład mógł prawidłowo działać (zwłaszcza w nowo wybudowanym, szczelnym domu) do pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kominek, trzeba doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz – najlepiej specjalnym przewodem bezpośrednio do kominka.
  • Zainstalować wyloty ciepłego powietrza z regulacją – najlepiej płynną, na przykład anemostaty. W ten sposób będzie można prawidłowo rozdzielić strumienie powietrza dopływające do wszystkich pomieszczeń.
  • Kominek wykonać zgodnie z obowiązującymi zasadami. Dla bezpieczeństwa trzeba zapewnić odpowiednią wentylację wkładu kominkowego, działającą nawet wtedy, gdy zatrzyma się turbina (na przykład w wyniku przerwy w dopływie prądu).
  • Dokładnie rozplanować system DGP. System powinien być możliwie scentralizowany, a sieć przewodów możliwie najprostsza.

Stalowy wkład kominkowy narożny z dystrybutorem gorącego powietrza.

Wybór kominka do domu - jaki wybrać? [PORADNIK]

Zanim kupisz piec kominkowy, przeanalizuj dokładnie wszystkie parametry techniczne. Źle dobrane...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zapytaj EKSPERTA o wybór kominka, montaż i...

Ekspert z firmy Galeria Kominków odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru i zakupu odpowiedniego...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...