| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Zbiornik na ścieki: czy samemu można wyliczyć jego wielkość?

Zbiornik na ścieki: czy samemu można wyliczyć jego wielkość?

Jak określić wielkość zbiornika na ścieki? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy, że bedziesz znał elementy, które potrzebujesz do wyliczenia pojemności zbiornika.

Im więcej ścieków, tym większa musi być pojemność zbiornika. Orientacyjnie przyjmuje się, że ilość powstających ścieków (q) to 95% ilości zużywanej wody (pozostałe 5% to woda, którą wypijemy lub która wyparuje, wyleje się itp.). W domu, w którym ciepłą wodę przygotowuje się lokalnie (na przykład w kotle gazowym), całkowite zużycie wody przez jednego domownika wynosi od 166 do 200 dm3 na dobę.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tam, gdzie ciepła woda dostarczana jest z ciepłowni, zużycie jest większe i wynosi 200-233 dm3 na dobę.
Aby ścieki nie zaczęły fermentować i nie wydzielał się metan, czas ich przetrzymywania w zbiorniku (T) nie powinien być dłuższy niż 10-14 dni.

Obliczanie wielkości pojemnika na ścieki - dane i wzór

Wymaganą pojemność zbiornika (V) można obliczyć w prosty sposób – mnożąc czas przetrzymywania ścieków (T), liczbę domowników (n) i ilość powstających ścieków (q):

V = T * n * q [dm3]
Jeśli przyjmiemy, że przeciętna rodzina składa się z czterech osób i każda z nich będzie zużywać średnio 200 dm3 wody na dobę, a szambo będzie opróżniane co 10 dni (+ trzy dni rezerwy), to musimy zainstalować zbiornik o pojemności około 10 m3.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki mogą być stosowane wyłącznie na działkach nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej (nie dotyczy to gospodarstw rolnych i hodowlanych). 

Jeśli ilość powstających ścieków nie przekracza 2 m3 na dobę, to budowa zbiornika nie wymaga żadnych pozwoleń. Gdy ścieków powstaje więcej, konieczna jest pozytywna opinia terenowego inspektora sanitarnego.

Jakie zbiorniki na ścieki dostepne są na rynku?

Firmy oferują bezodpływowe zbiorniki na ścieki o pojemności od 1 m3 do nawet 70 m3. Większe zbiorniki stosuje się na przykład wtedy, gdy z kilku położonych blisko siebie domów poprowadzi się przykanaliki w jedno miejsce i ścieki odprowadzane są do wspólnego zbiornika. Lepiej jednak, aby na każdej działce był oddzielny zbiornik. Nie dochodzi wówczas do sporów, kto ile powinien zapłacić za opróżnianie szamba.

Przeczytaj dodatkowo:
Osadnik wstępny (gnilny) - pierwszy etap...

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Niezależnie od rodzaju wybranej przez...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków i jej...

Wybór rodzaju oczyszczalni zależy od kilku czynników. Decyzja nie należy więc w całości tylko do inwestora....

Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest...

Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni,...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.