| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Deszczówka - jak się jej pozbyć?

Deszczówka - jak się jej pozbyć?

Gdy jedni narzekają na niedostatek wody na działce, inni chcą się zabezpieczyć przed podtopieniem i brodzeniem w błocie. Co zrobić z deszczówką, która po deszczu rwącym strumieniem wypływa z rynien? Zobacz proste pomysły, jak może być wykorzystana deszczówka, gdy nie mamy kanalizacji.

Gromadź deszczówkę w zbiornikach

Deszczówkę warto zbierać, bo doskonale nadaje się do podlewania. Ma ona lekko kwaśny odczyn, dlatego jest bardzo polecana dla roślin lubiących kwaśną glebę (azalie, różaneczniki). Pojemniki ustawione pod rynnami nie muszą szpecić otoczenia. Do zbierania deszczówki dobre są nierdzewiejące, betonowe kadzie (deszczówka przyśpiesza korozję). Można je zamaskować, sadząc obok rośliny, na przykład pnącza.

Autor: Mariusz Bykowski

Pomysłów na wykorzystanie deszczówki jest kilka. Deszczówka może być np. wykorzystana do podlewania roślin w ogrodzie

Autor: Mariusz Bykowski

Dobrym sposbem na pozbycie się deszczówki jest skierowanie jej do stawu

Skieruj deszczówkę na trawnik lub do stawu

Jeśli przed budynkiem rośnie trawnik, można tam skierować deszczówkę, bo darń wchłonie ją niczym gąbka. Z otoczaków należy ułożyć koryto odprowadzające wodę. Część deszczówki przesączy się między kamieniami, dzięki czemu na trawę będzie spływał mniejszy strumień (wartko spływająca woda może wymywać młodą trawę, jednak nie zagraża dobrze ukorzenionemu trawnikowi). Obok kamieni można posadzić lubiące wilgoć: funkie, języczki, kosaćce syberyjskie, parzydła, pełniki, tawułki, wiązówki, zawilce.

Jeśli grunt na działce jest nieprzepuszczalny (gliniasty), warto pomyśleć o założeniu stawu lub oczka wodnego, do którego będzie spływać deszczówka. Z takich otwartych zbiorników część wody odparuje w sposób naturalny, można ją też wykorzystywać do podlewania ogrodu.

Zbuduj studzienkę chłonną do rozsączania deszczówki

Jeśli w ogrodzie jest grunt przepuszczalny, deszczówkę z rynny można odprowadzić do studzienki chłonnej, a z niej drenem rozprowadzić po terenie. Studzienkę taką (osobną dla każdej rynny) można zrobić z wkopanego w ziemię betonowego kręgu średnicy 80 cm, przykrytego od góry pokrywą. Można też wykopać dół i wypełnić go drobnymi kamieniami. Wodę najlepiej skierować do studzienki rurą zakopaną w ziemi. Wpust kanalizacyjny, do którego wpływa deszczówka, powinien być wyposażony w syfon zapobiegający wydzielaniu ze studzienki przykrych zapachów, oraz w kosz na zanieczyszczenia, z którego łatwo je będzie można wyrzucić.

Jeśli dom jest podpiwniczony, studzienka powinna się znajdować co najmniej 5 m od fundamentów, jeśli dom nie ma piwnicy, odległość ta powinna mieć nie mniej niż 3,5 m.

Gdzie odprowadzać deszczówkę? 6 dobrych sposobów na wykorzystanie wody deszczowej

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, deszczówka gromadzona przez system...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

Oczyszczanie ścieków: przydomowa oczyszczalnia...

W przydomowych oczyszczalniach biologicznych lub oczyszczalniach z osadem czynnym oczyszczanie ścieków odbywa...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...

Roślinna przydomowa oczyszczalnia ścieków i jej...

Przydomowe oczyszczalnie roślinne, czyli oczyszczalnie z filtrem roślinnym, zapewniają wysoki stopień...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.