| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Deszczówka - jak się jej pozbyć?

Deszczówka - jak się jej pozbyć?

Gdy jedni narzekają na niedostatek wody na działce, inni chcą się zabezpieczyć przed podtopieniem i brodzeniem w błocie. Co zrobić z deszczówką, która po deszczu rwącym strumieniem wypływa z rynien? Zobacz proste pomysły, jak może być wykorzystana deszczówka, gdy nie mamy kanalizacji.

Gromadź deszczówkę w zbiornikach

Deszczówkę warto zbierać, bo doskonale nadaje się do podlewania. Ma ona lekko kwaśny odczyn, dlatego jest bardzo polecana dla roślin lubiących kwaśną glebę (azalie, różaneczniki). Pojemniki ustawione pod rynnami nie muszą szpecić otoczenia. Do zbierania deszczówki dobre są nierdzewiejące, betonowe kadzie (deszczówka przyśpiesza korozję). Można je zamaskować, sadząc obok rośliny, na przykład pnącza.

Autor: Mariusz Bykowski

Pomysłów na wykorzystanie deszczówki jest kilka. Deszczówka może być np. wykorzystana do podlewania roślin w ogrodzie

Autor: Mariusz Bykowski

Dobrym sposbem na pozbycie się deszczówki jest skierowanie jej do stawu

Skieruj deszczówkę na trawnik lub do stawu

Jeśli przed budynkiem rośnie trawnik, można tam skierować deszczówkę, bo darń wchłonie ją niczym gąbka. Z otoczaków należy ułożyć koryto odprowadzające wodę. Część deszczówki przesączy się między kamieniami, dzięki czemu na trawę będzie spływał mniejszy strumień (wartko spływająca woda może wymywać młodą trawę, jednak nie zagraża dobrze ukorzenionemu trawnikowi). Obok kamieni można posadzić lubiące wilgoć: funkie, języczki, kosaćce syberyjskie, parzydła, pełniki, tawułki, wiązówki, zawilce.

Jeśli grunt na działce jest nieprzepuszczalny (gliniasty), warto pomyśleć o założeniu stawu lub oczka wodnego, do którego będzie spływać deszczówka. Z takich otwartych zbiorników część wody odparuje w sposób naturalny, można ją też wykorzystywać do podlewania ogrodu.

Zbuduj studzienkę chłonną do rozsączania deszczówki

Jeśli w ogrodzie jest grunt przepuszczalny, deszczówkę z rynny można odprowadzić do studzienki chłonnej, a z niej drenem rozprowadzić po terenie. Studzienkę taką (osobną dla każdej rynny) można zrobić z wkopanego w ziemię betonowego kręgu średnicy 80 cm, przykrytego od góry pokrywą. Można też wykopać dół i wypełnić go drobnymi kamieniami. Wodę najlepiej skierować do studzienki rurą zakopaną w ziemi. Wpust kanalizacyjny, do którego wpływa deszczówka, powinien być wyposażony w syfon zapobiegający wydzielaniu ze studzienki przykrych zapachów, oraz w kosz na zanieczyszczenia, z którego łatwo je będzie można wyrzucić.

Jeśli dom jest podpiwniczony, studzienka powinna się znajdować co najmniej 5 m od fundamentów, jeśli dom nie ma piwnicy, odległość ta powinna mieć nie mniej niż 3,5 m.

Przeczytaj dodatkowo:
Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Osadnik wstępny (gnilny) - pierwszy etap...

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Niezależnie od rodzaju wybranej przez...

W jaki sposób, zgodnie z prawem, można...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...

Sposoby na wodę na działce. Co robić z deszczówką?

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - nie zbudujesz...

Jeżeli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków upewnij się, że w pobliżu twojego domu nie biegną...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...