| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Czego nigdy nie możesz zainstalować w instalacji kanalizacyjnej w łazience?
Jak prawidłowo wykonać prace hydrauliczne w łazience?

Czego nigdy nie możesz zainstalować w instalacji kanalizacyjnej w łazience?

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja kanalizacyjna to przede wszystkim prace w łazience. Do tego trzeba się bardzo przyłożyć, ponieważ to nie tylko gwarancja bezawaryjności urządzeń, ale również bezpieczeństwa domowników. Zobacz, jak powinny przebiegać prace hydrauliczne nad instalacją kanalizacyjną w łazience.

Jak powinny przebiegać prace hydrauliczne w łazience?

W trakcie prac nad instalacją kanalizacyjną w łazience hydraulik zamontuje podejścia kanalizacyjne – czyli odcinki rur łączące przybory sanitarne z pionem kanalizacyjnym. Wspólne podejście do pionu mogą mieć zlewy, umywalki, wanny i pralki wyposażone w syfony (syfon to wypełniony wodą odcinek przewodu kanalizacyjnego, który zapobiega wydostawaniu się z instalacji nieprzyjemnych zapachów). Natomiast każdy sedes powinien mieć oddzielne podejście znajdujące się koniecznie poniżej pozostałych. Rury kanalizacyjne muszą mieć odpowiednie spadki (od 1,5 do 2 cm na metr rury) oraz właściwą średnicę (110 mm dla sedesu, 50 mm dla wanny i natrysku, 32-40 mm dla umywalki). To pozwoli uniknąć zbyt długiego spływania wody i zapychania rur. Podejścia powinny być możliwie krótkie: nie dłuższe niż 1 m do WC, nie dłuższe niż 3 m – do pozostałych urządzeń. Jeśli są dłuższe, można zastosować rury większej średnicy, zamontować zawór napowietrzający, poprowadzić dodatkowy przewód napowietrzający albo... zrobić drugi pion.

Czy woda w łazience wszędzie musi być ciepła?

Przynajmniej jeden pion kanalizacyjny w domu powinien być wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką. Jeżeli pion kanalizacyjny znajduje się w kominie z przewodami wentylacyjnymi, unikamy dodatkowego dziurawienia dachu. W żadnym wypadku nie wolno wyprowadzać pionu kanalizacyjnego do przewodu wentylacyjnego! W zależności od rodzaju urządzenia odpływ wody umieszcza się na różnych wysokościach. Dla umywalek to 50-60 cm nad podłogą, dla wanien – blisko 16 cm, dla sedesów stojących – 10 cm nad podłogą, a dla podwieszanych – 20 cm. Rury doprowadzające wodę do urządzeń układa się dziś najczęściej w podłodze (rury elastyczne) lub w bruzdach ściennych (rury sztywne). Jeśli prowadzone są po ścianie, trzeba pamiętać o tym, aby rury z zimną wodą znajdowały się pod przewodami wody ciepłej. Nie wolno układać instalacji wodnej nad przewodami gazowymi i elektrycznymi. Unikajmy łączenia rur w podłodze – każde połączenie jest potencjalnym źródłem przecieków. Rury z ciepłą i zimną wodą muszą być izolowane – owija się je otuliną albo układa w warstwie styropianu. Nie do wszystkich urządzeń w łazience musimy doprowadzić zimną i ciepłą wodę. Tylko zimna będzie potrzebna do sedesu i pralki. Pamiętajmy o tym, że zimną wodę doprowadza się z prawej, a ciepłą z lewej strony baterii.

Jak wykorzystać nieużywany zbiornik na ścieki?

Gdy dom zostaje podłączony do kanalizacji, szambo staje się bezużyteczne. To dość częsta sytuacja....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...