| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Zmiana dostawcy energii. Jak ją zaplanować?

Zmiana dostawcy energii. Jak ją zaplanować?

Od 2007 roku nabywcy mają prawo do zmiany dostawcy energii elektrycznej tyle razy w roku, ile tylko chcą. Zastanów się zatem, czy warto zmienić dostawcę prądu, czy będzie się to opłacało i jak to wygląda w praktyce.  

Wiele osób przede wszystkim nie wie, jaka jest różnica pomiędzy dostawcą, a dystrybutorem (OSD) energii. Dystrybutor energii odpowiada za infrastrukturę na swoim terenie, która pozwala na przemieszczanie się prądu, w skład której wchodzą m.in. linie przesyłowe i transformatory. Na danym terenie usługi może świadczyć tylko jeden dystrybutor, którego w przeciwieństwie do sprzedawcy energii nie można zmienić. To w jego kwestii, nawet po zmianie dostawcy energii, leży zapewnienie ciągłości dostaw, naprawa urządzeń oraz odczyty liczników. Sprzedawca energii jest natomiast pośrednikiem, który korzysta z infrastruktury dystrybutora i jest odpowiedzialny za ostateczną dostawę energii do odbiorcy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Niższe rachunki za prąd

Po zmianie dostawcy prądu konsument otrzymuje dwa rachunki. Jeden wystawia firma dystrybucyjna, a drugi sprzedawca. Jeżeli dokonasz świadomej i przemyślanej decyzji przy wyborze dostawcy, suma dwóch rachunków będzie niższa niż kwota, którą wcześniej płaciłeś. Nie należy bać się, że od momentu zmiany dostawcy prądu wysokość opłaty za dystrybucję wzrośnie, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o prawie energetycznym jest ona stała bez względu na to, od którego sprzedawcy firma kupuje prąd.

Nie bój się zmienić dostawcę prądu

Zmiana dostawcy energii jest niezwykle prosta, a co najważniejsze całkowicie bezpłatna. Nie wymaga ona wymiany liczników, ani kabli. W przypadku wykonywania zmiany po raz pierwszy czas jej realizacji wynosi około 30 dni, a każda kolejna zmiana trwa nie dłużej niż 14 dni. Nie ma takiej możliwości, żebyś w trakcie zmiany sprzedawcy choć na chwilę pozostał bez prądu, ponieważ dotychczasowy obiorca ma obowiązek zapewnienia prądu aż do momentu wejścia w życie umowy z nowym dostawcą.

Autor: ENERGIE 2

Nowy dostawca energii dolicza mniejszą marżę do każdej megawatogodziny sprzedawanej klientom - mówi David Vlnka, członek zarządu Energie2. - W przeciwieństwie do wielkich spółek energetycznych, nie ma tylu kosztów stałych, przez co może sprzedawać prąd taniej odbiorcom końcowym.

Jak wygląda zmiana dostawcy energii elektrycznej

Proces zmiany dostawcy energii polega na dokonaniu wyboru sprzedawcy i zawarciu z nim umowy sprzedaży. Następnie konieczne jest upoważnienie sprzedawcy do reprezentowania go przez dystrybutorem energii oraz przed dotychczasowym sprzedawcą. Dzięki udzielonemu pełnomocnictwu sprzedawca w imieniu klienta może dokonać niezbędnych formalności, czyli wypowiedzieć umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz zawrzeć (o ile to konieczne) nową umowę o świadczenie usług dystrybucji z lokalnym dystrybutorem energii. W dzień zmiany sprzedawcy dystrybutor przekaże aktualny stan licznika dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy - na tej podstawie dokonane będzie rozliczenie końcowe.

Proces odwracalny

Być może pojawiają się obawy, że po zmianie dostawcy energii nie będzie szans na powrót do poprzedniego sprzedawcy. Tymczasem pierwszy dostawca prądu, tak zwany „sprzedawca z urzędu” jest zobowiązany do ponownego podpisania umowy z klientem, jeśli tylko klient wyrazi na to chęć. Warto także zaznaczyć, że po podpisaniu umowy z nowym dostawcą masz 10 dni by od niej odstąpić. Wynika z tego, że zmieniając dostawcę nic nie ryzykujesz nic, a w zamian za to możesz bardzo dużo zyskać.

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Energie 2

Przeczytaj dodatkowo:
Niezależna elektrownia słoneczna czy połączona z...

Domowa elektrownia słoneczna może być wyspowa, czyli działać niezależnie od sieci elektroenergetycznej...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....

Inteligentny dom ze SMARTHOME24.pl. Łatwe i...

Inteligentny dom, czyli sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi dzięki prostym...

Prawidłowe podłączenie gniazd elektrycznych

W „Muratorze” 6/2015 w artykule pt."Łączniki i gniazda wtyczkowe" opisujemy zasady podłączania...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...