| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie - na elewacji, ogrodzeniu, a także we wnętrzu. Dzięki różnorodności barw i faktur można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Ważną zaletą płytek elewacyjnych imitujących kamień jest prosty montaż, który można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie.

Autor: Stegu

Kamień elewacyjny Grenada 1

Szerokie zastosowanie płytek kamieniopodobnych

Płytki kamieniopodobne odzwierciedlają naturalną różnorodność ponadczasowego materiału budowlanego, jakim jest kamień naturalny. W skład bogatego asortymentu płytek kamieniopodobnych wchodzą inspirujące kolekcje, dostarczające niemal nieskończonych możliwości stylizacji elewacji i wnętrza. Szeroka paleta obejmuje dekory od inspirowanych antyczną sztuką budowlaną, poprzez wzorowane na tradycyjnej architekturze śródziemnomorskiej, aż po wzory charakterystyczne dla terenów górskich.

W ofercie Stegu występują również okładziny kamieniopodobne specjalnie dedykowane nowoczesnym realizacjom, opartym na innowacyjnych materiałach i zdecydowanej kolorystyce. Kamień elewacyjny znajduje szerokie zastosowanie - jako dekoracja ogrodzeń, całych elewacji lub cokołów budynku, a także do projektowania śmiałych aranżacji wnętrz z użyciem ściennych płytek. Kamieniopodobne materiały wykończeniowe w ofercie Stegu, są odporne na mróz i zmienne warunki pogodowe, dlatego dają gwarancję trwałości na długi czas.

Trwały, łatwy w obróbce kamień elewacyjny

Dzięki bogactwu formy oraz naturalnym barwnikom, kamienie doskonale komponują się zarówno ze szkłem, metalem, jak i klasyczną architekturą. Dlatego tak chętnie są stosowane na ogrodzeniach, elewacjach zewnętrznych oraz we wnętrzach. Kamień zmiękczy ostrą formę architektoniczną, wizualnie czyniąc ją bardziej przyjazną dla oka. Kamień elewacyjny jest trwały, ale jednocześnie bardzo łatwy w obróbce. Produkowany w formie łatwych w montażu paneli lub kamiennych plastrów, posiada znacznie mniejszą masę niż kamień naturalny. Ze względu na uniwersalną strukturę, może zostać położony w poziomie lub w pionie, pozwala również na malowanie powierzchni farbami emulsyjnymi. Brak wymagań co do gładkości powierzchni, na którą jest kładziony sprawia, że zastosowanie tego produktu pozwala na uzyskanie doskonałego efektu wizualnego przy niewielkim nakładzie kosztów i pracy.

Płytki elewacyjne wykonane są z betonu. Ich ogromną przewagą nad materiałem naturalnym jest niższa waga - nie obciążają statycznie ściany. Są również znacznie tańsze niż kamień naturalny lub cegła.

Najpopularniejsze w Polsce okładziny z oferty firmy Stegu stosowane na elewacjach to Nepal - głęboko rzeźbione w jasnej kolorystyce, Grenada - płytki oddające eleganckie wzornictwo i atmosferę andaluzyjskiego krajobrazu oraz cegłopodobne płytki Country - imitacja starej cegły belgijskiej.

Montaż płytek kamieniopodobnych na elewacji

Ważną zaletą fasadowych płytek imitujących kamień jest prosty montaż, który można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Prace wykonuje się w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem montażu wysuszoną i oczyszczoną ścianę należy zaimpregnować specjalnym środkiem (np. Grunt Stegu), a następnie wyznaczyć poziom. Tak przygotowaną ścianę należy zostawić na 24 godziny. Po jej wyschnięciu przystępujemy do klejenia płytek. Jeśli masz do czynienia ze ścianą z narożem, wówczas powinienieś rozpocząć pracę od jego wyklejenia.

Należy pamiętać, aby płytki dobierać z różnych kartonów dzięki czemu powierzchnia okładziny uzyska ciekawą strukturę. Płytki kleimy przy zastosowaniu odpowiedniego kleju (np. kleju Elastik Stegu).

Montaż i fugowanie płytek cegłopodobnych

Jeśli decydujemy się na ułożenie płytek cegłopodobnych z fugą, po odpowiednim zagruntowaniu ściany, na jej powierzchni nakreślamy linię określającą poziom bazowy. Następnie od niej nakreślamy linie pomocnicze w odległości dwa razy wysokość płytki plus podwójna grubość fugi. Optymalna szerokość fugi to ok. 10 mm.

Autor: Stegu

Płytki cegłopodobne Country 610

Przygotowanie fugi

Fugę należy przygotować w czystym wiaderku, co zminimalizuje powstawanie wykwitów. Najlepiej przygotowywać fugę w małych porcjach po ok. 2 kg. w celu wykorzystania jej w krótkim czasie. Fuga powinna mieć konsystencję mokrego piasku, jak z dna piaskownicy: po ściśnięciu powstaje kulka, z której nie wycieka woda, a po upuszczeniu z niewielkiej wysokości - rozbija się o podłoże.

Nakładanie fugi

Fugę nakłada się za pomocą fugownicy (spoinówki) do fugowania klinkieru lub kamienia naturalnego. Najlepiej zaopatrzyć się w fugownicę o największej twardości, która najmniej ugina się pod naciskiem, i powraca do swojego położenia. Optymalna szerokość fugi to ok. 10 mm.

Niewielką ilość gotowej zaprawy należy nałożyć na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 15 cm wykonany z materiału nie wchłaniającego wilgoci np. blacha ocynkowana, lub plastik. Za pomocą fugownicy nakładamy odpowiednią ilość fugi w szczeliny pomiędzy płytkami na powierzchni nie większej niż 4 płytki w pionie i 4 płytki w poziomie. Następnie zdecydowanym ruchem dociskamy fugę jednocześnie pozbywając się nadmiaru materiału.

Po ok. 10 minutach można delikatnie pędzlem przetrzeć fugę uzyskując „rustykalny” wygląd lecz nie wolno naruszać samej struktury dociśniętej fugi, ponieważ w tym miejscu będzie ona się kruszyć.

Zbyt silne dociśnięcie może wypchać fugę ze szczeliny. Fuga nałożona i nawet lekko dociśnięta, ale pozostawiona na 24 godziny twardnieje i przymocowuje się do podłoża. Wytrzymałość uzyskuje po co najmniej 21 dniach.

Fugowanie partii ścian najlepiej wykonywać w jednym dniu w celu zachowania jednolitego koloru fugi.

Autor: Stegu

Płytki cegłopodobne Rustik 568

Autor: Stegu

Płytki cegłopodobne Country 640

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Ocieplenie domu od zewnątrz. Mocowanie izolacji...

Ocieplenie domu pozwala na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania. Izolacja wymusza niejako...

Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.