| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Keramzytobeton to nie tylko pustaki. Zobacz, co jeszcze.

Keramzytobeton to nie tylko pustaki. Zobacz, co jeszcze.

Keramzytobeton to materiał, z którego powstaje wiele różnych produktów. Oprócz typowych - najbardziej znanych - pustaków ściennych, które są podstawowymi elementami do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych, producenci oferują między innymi pustaki stropowe, kształtki nadprożowe i kominowe a także bloczki fundamentowe. 

Pustaki ścienne

Mają podobną budowę jak tradycyjne pustaki ceramiczne. Dzięki specjalnie wyprofilowanym bokom można je łączyć ze sobą na wpust i wypust bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Pustaki grubości około 36 cm nadają się do budowy ścian jednowarstwowych. Sprzedawane są też pustaki grubości około 24 cm na warstwy konstrukcyjne w ścianach dwu- lub trójwarstwowych oraz na wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Pustaki grubości około 10 cm w procesie budowy domu służą do konstruowania ścian działowych oraz warstwy elewacyjnej w ścianach warstwowych. Produkowane są też pustaki, których otwory są z jednej strony zasklepione. Dzięki temu podczas murowania nie dostaje się do nich zaprawa, która mogłaby w ten sposób obniżyć nieco izolacyjność pustaka.
Pustaki keramzytobetonowe mają dobrą izolacyjność akustyczną, wysoką paroprzepuszczalność, małą nasiąkliwość (od 14 do 20%) oraz dobrą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła  wynosi od 0,055 do 0,065 W/(m*K). Są również bardziej odporne na działanie pleśni i grzybów domowych niż tradycyjne wyroby z ceramiki budowlanej.

pustak ścienny

kształtka nadprożowa

pustak do ścian działowych

pustak wieńcowy

pustak stropowy

bloczek fundamentowy

Dostępne elementy

Oprócz typowych pustaków ściennych będących podstawowymi elementami do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych i działowych sprzedawane są również:

  • kształtki nadprożowe – mają przekrój w kształcie litery U. Należy w nich umieścić zbrojenie i wypełnić betonem. Niektóre firmy oferują też bloczki przeznaczone do wykonywania nadproży drzwi usytuowanych w ścianach działowych;
  • pustaki wieńcowe – to bardzo wąskie pustaki stosowane jako elewacyjna osłona żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji;
  • pustaki stropowe – stosuje się je do budowy stropów gęstożebrowych. Pustaki są opierane na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowywane. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m;
  • pustaki uzupełniające – są węższe od pozostałych pustaków. Uzupełnia się nimi te miejsca w murze, w których nie zmieściłby się zwykły pustak;
  • pustaki narożne – przeznaczone są do wykonywania naroży w ścianach jednowarstwowych;
  • kształtki kominowe – jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowe. Służą do budowy kanałów wentylacyjnych. Niektórzy producenci oferują też kształtki osłaniające ceramiczne przewody dymowe;
  • bloczki fundamentowe – niektóre firmy oferują do wykonywania fundamentów bloczki z keramzytobetonu. Inne zaś produkują je z betonu tradycyjnego.

Keramzytobetonowe pustaki są czasem oferowane w systemie obejmującym wszystkie przydatne elementy wraz z zaprawą do ich murowania. Decydując się na system, można otrzymać nawet 20-procentowy upust.

Wykończenie

Ściany z keramzytobetonu najlepiej jest otynkować dowolnego rodzaju zaprawą tynkarską. Bardzo dobrze trzymają się one chropowatej powierzchni bloczków i pustaków. Od zewnątrz ściany można też wykończyć cegłą elewacyjną, klinkierem, sidingiem, oblicówką drewnianą lub innym materiałem elewacyjnym. Od wewnątrz – otynkować albo obłożyć płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.