| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Jaki styl domu będzie funkcjonalny, solidny i idealny do sprzedaży?

Jaki styl domu będzie funkcjonalny, solidny i idealny do sprzedaży?

Budowa domu zazwyczaj nie jest procesem, który zakłada, że dom będzie tylko dla nas. Często budowany jest on także z myślą o przyszłych pokoleniach. Z tego powodu powinien mieć nieprzemijającą urodę, która pozwoli mu przetrwać próbę czasu. Uniwersalna architektura będzie też atutem przy ewentualnej sprzedaży domu.

Budowa domu to inwestycja wymagająca nie tylko zaangażowania dużych środków finansowych, ale także czasu, wysiłku i wyrzeczeń. Efekt nie może być więc byle jaki, na chwilę. I mimo że dzisiaj jesteśmy bardziej mobilni i przeprowadzamy się częściej niż kiedyś, nadal chcemy, aby nasz dom był wygodną siedzibą dla całej rodziny i przetrwał długie lata. Dla nas, naszych dzieci, wnuków, a w razie konieczności na sprzedaż.

Styl domu zawsze modny?

Styl domu nie musi przesądzać o jego trwałości. Ważniejszaod niego jest spójność wszystkich elementów – kluczem jest tu projekt dobrego architekta wykonany na indywidualne zamówienie lub gotowy kupiony w renomowanej firmie.

Warto stosować wzorce wypracowane i sprawdzone przez pokolenia. Uosabiające cechy domu rodzinnego dworki podobają się zawsze i ich popularność nie maleje. Domy o prostopadłościennej bryle przykryte dwuspadowym dachem to utrwalona klasyka – taki dom będzie dobrym punktem wyjścia do stworzenia siedziby o indywidualnym charakterze i zawsze znajdzie nabywców. Łatwo też będzie go rozbudować czy po latach nadać mu nowy styl.

Renesans przeżywają domy z płaskim dachem inspirowane modernizmem – dobre technologie i materiały gwarantują wysoką jakość takiej architektury.

Równie ważny jest dobór architektury budynku do lokalizacji działki. W ciasnej miejskiej zabudowie dworek będzie chybionym pomysłem – taki dom wymaga działki obszernej, dającej bryle oddech i pozwalającej na wydzielenie reprezentacyjnego podjazdu. Z kolei duża willa z płaskim dachem może wyglądać niestosownie wśród skromnych wiejskich domów.

Wykończenie elewacji powinno być dopasowane do stylu domu i w miarę neutralne. Nowinki estetyczne szybko przestają być modne i trudno odzyskać zainwestowane w nie pieniądze. Dlatego, jeśli chcemy, aby nasz dom nie wymagał zbyt szybko konserwacji i remontów, wybierajmy na elewacje trwałe materiały wykończeniowe.

Tradycyjna architektura to klasyka, z której warto czerpać

Kamienne elementy elewacji, nadają domowi stabilności i trwałości

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Uniwersalny styl domu – z tynkiem

By tynk zdobił przez lata, musi być właściwie położony. Podłoże powinno być suche, czyste i mocne. Tynk wzmocni nałożenie siatki zbrojącej, profili narożnikowych i specjalnych taśm w miejscach szczególnie narażonych na spękanie. Bardzo odporne na uszkodzenia i niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych są tynki silikonowe, silikatowe i akrylowe. Tynk nie będzie się łuszczył, jeśli zostanie nałożony w odpowiedniej temperaturze – musi ona wynosić powyżej zera stopni.

Solidny dom – z cegłą na elewacji

Na elewacje domów stosuje się cegły klinkierowe, licowe lub silikatowe. Można wybrać całą elewację z cegły (wtedy najlepiej zdecydować się na ścianę trójwarstwową) lub wyłożyć nią tylko fragmenty ścian (można nimi obłożyć ściany dwuwarstwowe i jednowarstwowe). Aby elewacja z cegły była trwała, trzeba zadbać o staranne wykonanie spoin – ich uszkodzenia mogą prowadzić do przenikania wody. Sposobem na zabezpieczenie cegieł o nasiąkliwości powyżej 6%, a więc licowych i silikatowych, jest ich impregnacja, klinkierowe można pokryć preparatami chroniącymi przed zabrudzeniem.

Tradycyjnie – z kamieniem

Na elewacje domu zwykle wykorzystuje się elementy grubości 1,5-3 cm. Kamień sprawdza się jako okładzina elementów szczególnie narażonych na zniszczenie – cokołów, narożników, parapetów, a także fragmentów ścian wokół wejścia. By kamień zdobił jak najdłużej, warto sięgnąć przede wszystkim po ten rodzimy – stosowany od wieków w danej okolicy nie zaskoczy nas swoimi właściwościami, wiemy gdzie najlepiej się sprawdza i jak o niego dbać. Trwałość okładzin kamiennych zapewnia odpowiednia konserwacja.

Ciepło – z drewnem

Mimo że drewno jest materiałem delikatniejszym niż kamień i cegła, również przetrwa długie lata. Trzeba tylko dobrać odpowiedni gatunek, zabezpieczyć je i właściwie zamontować. Drewnianą oblicówkę montuje się do ścian na ruszcie. Aby uniknąć rdzawych plam na deskach, przybija się je do rusztu ocynkowanymi gwoździami. Przed ułożeniem drewno należy zaimpregnować, najlepiej ciśnieniowo.

ZDANIEM SPECJALISTY

Zainwestuj w lokalizację domu. Pomoże w sprzedaży domu

  • O wartości naszego domu zadecyduje jego lokalizacja. Wraz z działką wybieramy środowisko, w jakim chcemy żyć, sąsiedztwo, towarzystwo naszych dzieci, lokalną społeczność. Lokalizacja wpłynie na jakość mieszkania rodziny – łatwość dojazdów do pracy i szkół, dostęp do lekarza i sklepu, ilość i sposób spędzania wolnego czasu, kontakty rodzinne i towarzyskie.
  • Warto poszukać działki w dzielnicy willowej miasta lub sprawdzonej od lat miejscowości pod miastem. W takiej lokalizacji nawet dom na niewielkiej wąskiej działce, zawsze będzie miał dużą wartość.
  • Rozwijające się miejscowości warto sprawdzić pod względem aktualnych i planowanych połączeń komunikacyjnych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, po to aby zaskoczeniem nie była dla nas przebiegająca w pobliżu za kilka lat autostrada czy wysypisko śmieci.

Dlaczego wybór projektu domu energooszczędnego jest dużym wyzwaniem?

Projekt domu energooszczędnego powinien zaproponować taką formę domu, która zapobiegnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Dom na wąską działkę - TOP 5 najlepszych...

Projekty domów na wąską działkę są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez inwestorów. Z...

Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...